Přeplavba Ženevského jezera

Na konci srpna se dva naši plavci Petr Matěna a Aleš Rucký vydali přeplavat Ženevské jezero společně ve štafetě s Davidem Teslíkem a Pavlem Míkem z Havířova. Čtyřčlenná štafeta „Team Czech masters across Lac Léman“ měla před sebou asi 80km trať, ale nikdo vlastně nevěděl kolik to opravdu bude a co je všechno čeká. 29.8. bylo dohodnuto, že následující den by mohlo být příznivé počasí, které je ve Švýcarsku nevyzpytatelné a bude nějaká šance se o přeplavbu pokusit. Celá plavba byla zaštítěna asociací LGSA (https://www.lgsa.com) , která eviduje přeplavby a dohlíží na regulérnost pokusu.

Ve čtvrtek ráno 30.8. se všichni účastníci sešli v přístavu a bylo rozhodnuto a zahájení přeplavby. Start vyšel na 9:00, čímž se výrazně zjednodušilo hlídání střídání jednotlivých členů štafety, kteří plavali každý hodinu. Start byl u krásného zámku a bývalého vězení Château de Chillon.

Výhledy a počasí bylo přes den téměř ideální a hoši z asociace si vše pochvalovali a plavci si to užívali. Předpoklad přeplavby 25-30 hodin se po několika hodinách plavání snížil na 22-24 hodin.

Při stmívání začal foukat protivítr, který loď i plavce rozhoupal a začal boj se živly. Druhá polovina plavby už nebyla tak idylická, ale členové štafety se hecovali a nepolevovali v úsilí.

burst

V blízkosti Ženevy už bylo jasné, že přistaneme za tmy a to hoši z asociace a kapitán ještě nikdy nezažili, takže se dohadovali, kde to vlastně přistaneme. Nakonec byla vybrána pláž před majákem a na ní všichni společně doplavali.

Rekord přeplavby ještě není potvrzený, ale čas 20:08,27 je jistě nejlepším výkonem sezóny a nesmazatelným písmem zapsaným časem do tabulek LGSA. Uvidíme co nám naši dálkový plavci připraví za překvapení na příští rok.

Přejít nahoru