Zlato a bronz zůstaly doma

Pardubice 18. – 19. 2023

O víkendu se v pardubickém 50ti metrovém bazénu uskutečnilo finále MČR družstev pro 1. a 2. ligu, kde startovalo po osmi týmech mužů a osmi týmech žen, které si účast vybojovaly v semifinálovém kole. Obě naše družstva si vybojovaly právo startu v 1. lize. Po semifinálovém klání se právo startu vybojovalo i „B“ družstvo žen, ale vzhledem k posílení „áčka“, jsme jejich start odvolali. A vyplatilo se! Na rozdíl od prvních dvou kol, kde o pořadí rozhodovaly body FINA, finálové kolo se boduje podle bodů za umístění.

KDYŽ SE DVA PEROU, TŘETÍ SE SMĚJE

Ženy plavaly je složení: Daniela Charlene Crhová, Tereza Čabanová, Pavlína Dvořáková, Markéta Fišerová, Sabina Horáková, Adéla Chalupová, Klára Šimánová, Lydie Štěpánková, Lenka Štěrbová, Adéla Vavřinová a Andrea Vojtalová. Na startu chyběla Natka Jandíková, která po vleklé nemoci teprve začíná trénovat… Od úvodních sobotních disciplín se děvčata pevně usadila na 3. místě až do štafety na 4×100 PZ. Tam naše čtveřice obsadila třetí místo, ale první dvě dosud nejúspěšnějších družstva, byla diskvalifikována z důvodů chybných odskoků. Tím nám „do klína“ spadlo 40 bodů a poprvé se děvčata dostala do vedení. A to už v neděli nepustila! Poprvé v historii tak pro Pardubice a náš klub vybojovala titul mistra ČR!!! Poctivě děvčata sbírala body a k titulu nám pomohla ohromná vyrovnanost a pravidelná pódiová umístění. Týmy na dalších místech sice měly výraznější individuality, ale v celkovém součtu rozhoduje síla celého družstva.
Pochvalu zaslouží úplně všechny, přesto je nutné vyzdvihnout Lenku Štěrbovou, která si hned 4x vylepšila absolutní osobní rekordy na 100 Z (štafeta 1:06,85), 200 M (2:22,76), 200 Z (2:22,07) a 400 VZ (4:26,28). Velký návrat po dvou letech předvedla Lydie Štěpánková, která 100 P zaplavala v čase 1:11,45!! Osobní rekord si vylepšila i Áďa Vavřinová na 400 PZ (4:59,58), Sabina Horáková na 100 Z (1:08,29), Charlene Crhová na 50 VZ (27,43) a nový oddílový rekord po sedmi letech na 4×100 VZ pak čtveřice Vavřinová-Šimánová-Chalupová-Crhová (3:55,44).

POŘADÍ MČR DRUŽSTEV – ženy

1 SCPA Pardubice 408 bodů
2 Slávie VŠ Plzeň 373 bodů
3 KPS Ostrava 361 bodů
4 Kometa Brno 326 bodů
5 Bohemians Praha 249 bodů
6 Ústecká akademie 227 bodů
7 Slavie Chomutov 173 bodů
8 Krokodýl Brno 133 bodů

OSLABENÍ OBHÁJCI S BRONZEM

Muži obhajovali titul z loňského roku, v semifinálové kole byli nejlepší, ale na finále jim chyběl Dan Gracík a to se ukázalo jako velká ztráta. Startovali ve složení Jan Čejka, Pavel Drahorád, Jiří Chalupník, Max Havlena, Pavel Janeček, Vilém Mikula, Albert Moc, Adam Novotný, Adam Petrů a Jáchym Ryšávka. Přesto se všichni pustili s vervou do závodů. Republikový šampionát ovládla po čtyřech letech Kometa Brno, která se loni musela sklonit právě před naším klubem a před dvěma lety zvítězila Slávia VŠ Plzeň. A tyto tři týmy se praly o zlato i letos. I když Honza Čejka dělal možné i nemožné a vyhrál celkem čtyři závody na 100 a 200 metrů znak, obě polohovky a dvě druhá místa se štafetami (97 bodů), tak v konečném účtováním zaujalo družstvo bronzovou pozici. O titul mistrů republiky se bojovalo až do závěrečné kraulové štafety na 4×100 metrů.
Druhým důležitým mužem pro družstvo byl Albert Moc, který získal 66 bodů a nejlépe skončil třetí na 100 M a čtvrtý na 100 P, Pavel Janeček byl pak dvakrát 4. na 200 VZ a 200 M, 60 bodů pro družstvo vybojoval i juniorský reprezentant Vilém Mikula.

POŘADÍ MČR DRUŽSTEV – muži

1            Kometa Brno                           377 bodů
2            Slávia VŠ Plzeň                        372 bodů
3            SCPAP Pardubice                    341 bodů
4            KPS Ostrava                             325 bodů
5            Bohemians Praha                    236 bodů
6            ÚAPS Ústí nad Labem             230 bodů
7            PK Nový Jičín                          230 bodů
8            Plavání České Budějovice       177 bodů

Přejít nahoru