Historický titul v podání pardubických mužů

O víkendu 19. – 20. března 2022 se v jihočeské metropoli uskutečnilo Finále MČR v plavání družstev. Do českobudějovického 50metrového bazénu se sjelo celkem 16 nejlepších mužských a 16 nejlepších ženských družstev. Vzhledem k pandemické situaci s koronavirem se letos nekonalo semifinále, a proto se postupovalo přímo z krajských kol.

Naši muži postupovali do finále ze třetí pozice, tým žen potom postupoval z pozice páté. Do 1. ligy mužů bylo nominováno 8 nejrychlejších týmů v krajském kole (Nový Jičín, Kometa Brno, SC Pardubice, Slávie Plzeň, KPS Ostrava, Ústí nad Labem, USK Praha a Bohemians). Do 2. ligy potom na základě pořadí z krajských kol postoupila další osmička družstev na deváté až šestnácté pozici (Lokomotiva Beroun, Slávie Chomutov, PK Zlín, Kometa Brno „B“, PK Pardubice, Motorlet Praha, Plavání České Budějovice a Slávie Plzeň „B“).

Do 1. ligy mezi ženské týmy se z krajského kola nominovalo kromě nás dalších 7 družstev (Slávie Plzeň, KPS Ostrava, Bohemians, Kometa Brno, Ústí nad Labem, Slávie Chomutov a PK Zlín). Do 2. ligy žen potom postoupila zbylá družstva dle pořadí do 16. místa (Slávie Plzeň „B“, Prostějov, Jihlava, Plavání České Budějovice, KPS Ostrava „B“, Nový Jičín, Krokodýl Brno a Motorlet Praha).

Na břehu Vltavy se však jelo úplně nanovo! Nás samozřejmě zajímala tradičně 1. liga – pardubičtí muži měli letos od začátku ambice na medaile, naše ženy potom chtěly zabojovat o umístění do 5. místa. A oboje jsme splnili nad očekávání!

Muži poprvé v historii pardubického plavání získali titul mistrů ČR v lize družstev 🏆 Devítičlenná sestava ve složení Jan Čejka, Daniel Gracík, Pavel Janeček, Albert Moc, Jiří Chalupník, Pavel Drahorád, Vilém Mikula, Jan Teplý a Maxim Havlena se postarala ziskem 19 648 FINA bodů o zlaté medaile 🥇🍾🥂
Nejvíce bodů zajistila dvojice Čejka-Gracík v disciplíně 100 znak, kde jsme získali zásluhou prvního a druhého místa nejvyšší možný počet, tj. 37 bodů. Druhou nejsilnější disciplínou byla 200 polohovka, kde duo Čejka-Teplý vyplavalo 29 bodů. Mezi další naše silné disciplíny patřil 100 motýlek, kde dvojice Gracík-Moc vyplavala 28 bodů, 200 znak v podání plavců Čejka-Mikula byl za 26 bodů, za 25 bodů potom byly disciplíny 200 kraul (Janeček-Drahorád) a 200 motýlek (Janeček-Moc).
Největší oporou týmu pro nás byl Honza Čejka, který ze čtyř individuálních startů (100 a 200 znak, 200 a 400 polohovka) čtyřikrát zvítězil a pro náš tým připsal veledůležitých 80 bodů! Druhým nejpilnějším sběratelem byl juniorský reprezentant Dan Gracík, který startoval v disciplínách 50 a 100 kraul, 100 motýlek a 100 znak a celkem připsal na klubový účet skvělých 64 bodů. Třetí v pořadí potom byl Albert Moc, který v disciplínách 100, 200 prsa a 100, 200 motýlek posbíral 42 bodů. Důležitými body do klubové kasičky přispěl také Pavel Janeček, který startoval na 200 motýlek a 200 kraul a pro naše barvy získal ve dvou disciplínách velmi slušných 28 bodů 🙂
Velmi mnoho důležitých bodů potom přinesly štafety, přičemž ta polohovková byla rekordní! Kvarteto mužů Čejka-Moc-Janeček-Gracík vymazalo 8 let starý český rekord na 4×100 metrů polohově, když časem 3:44,78 pokořilo jihlavskou štafetu Vlčan-Simbartl-Plevko-Fučík, která v roce 2014 zaplavala v Brně Na Lužánkách české maximum 3:48,12 🇨🇿 
Vedlo se nám i na 4×100 kraul, kde ve složení Gracík-Janeček-Moc-Čejka jsme doplavali suverénně první a časem 3:26,98 jsme skončili necelé tři vteřiny za dalším národním maximem.
Konečné pořadí mužů v 1. lize MČR družstev ♂️
1️⃣ Sport Club Plavecký areál Pardubice 372 bodů
2️⃣ Slávie VŠ Plzeň 341 bodů
3️⃣ Kometa Brno 306 bodů
4️⃣ PK Nový Jičín 303 bodů
5️⃣ KPS Ostrava 296 bodů
6️⃣ Bohemians Praha 238 bodů
7️⃣ Ústecká akademie 234 bodů
8️⃣ USK Praha 199 bodů

Sestava žen ve složení Lenka Eňa Šterbová, Klára Šimánová, Natálie Jandíková, Tereza Čabanová, Veronika Dvorská, Ida Ferrara, Aneta Brandýská a Nela Peružková s celkovým ziskem 16 513 FINA bodů skončila na skvělém čtvrtém místě 🥔

Nejsilnější disciplínou pro nás byla 400 kraul, kde duo Štěrbová-Dvorská vyplavalo 24 bodů. Druhou nejsilnější tratí potom byl sprint na 50 kraul, kde děvčata Šimánová-Čabanová uhájila 22 bodů. Třetí v pořadí co do počtu bodů potom byla 200 motýlek, kde dvojice Štěrbová-Peružková získala 19 bodů.

Nejvíce mohly naše ženy spoléhat tradičně na svoji letitou týmovou oporu Lenku Štěrbovou, jež startovala na 200 motýlek a dále na 200, 400 a 800 kraul. Ze čtyř disciplín Eňa připsala na červenobílý klubový účet fantastických 57 bodů! Druhou výraznou osobností ženského družstva byla Klára Šimánová, která byla nominována na 50 a 100 kraul, 100 znak a 100 motýlek a celkem přinesla našemu týmu 47 bodů. Třetí v pořadí nejvíce bodovala potom Naty Jandíková, jež za disciplíny 100 a 200 prsa, 200 a 400 polohově přinesla do společné kasičky dalších důležitých 40 bodů!

Skvělého výkonu dosáhly naše ženy i v obou štafetách. Na 4×100 polohově kvarteto Štěrbová-Jandíková-Šimánová-Čabanová doplavalo časem 4:26,23 jako třetí. Na 4×100 kraul ve složení Čabanová-Šimánová-Dvorská-Štěrbová potom pardubické barvy časem 4:06,63 doplavaly čtvrté, čímž naše děvčata na závěr programu v neděli rozhodla o výborném konečném 4. místě v celkovém pořadí!

Konečné pořadí žen v 1. lize MČR družstev ♀️
1️⃣ KPS Ostrava 415 bodů
2️⃣ Slávie VŠ Plzeň 414 bodů
3️⃣ Kometa Brno 335 bodů
4️⃣ Sport Club Plavecký areál Pardubice 268 bodů
5️⃣ Bohemians Praha 263 bodů
6️⃣ Slávie Chomutov 221 bodů
7️⃣ Ústecká akademie 182 bodů
8️⃣ PK Zlín 170 bodů
Děkujeme všem našim plavcům za skvělou reprezentaci našeho klubu a statutárního města Pardubice 💪
Přejít nahoru