Vyhodnocení Českého poháru dálkového plavání

(zprávu zpracoval Saša Hlavsa)
Poslední závod ČP v dálkovém plavání 5 km v 25 m bazénu byl jako každým rokem již podvanácté v Krnově.
Dálkoví plavci mohli v uplynulé sezóně soutěžit v 19 závodech, z toho 15 závodů bylo pořádáno na otevřené vodě. Zrušeny z důvodu počasí letos nemusely být žádné závody. Plavce opět provázelo v letošní sezóně pěkné počasí a teplá voda.
Náš oddíl pořádal jako každý rok tři ze závodů Českého poháru v dálkovém plavání. V květnu to byl O pohár Lídy Jelínkové a starostky Přelouče v Mělicích, v červnu Kroufkův memoriál na Seči a v září Podzimní rožeň tentokrát opět v Mělicích u Přelouče. Aleš Rucký pořádal souběžně během celé sezóny otevřený Pardubicko-hradecký plavecký pohár s pravidelnou velkou účastí mnoha závodníků i veřejnosti.
Přestože před sezónou jsme si nadávali žádné zvláštní ambiciózní cíle, zejména díky mladé pardubické dálkoplavecké generaci ale i bodovým příspěvkem zkušených plavců jsme jako oddíl letos opět obhájili v družstvech vynikající druhé místo s 10 626 body, hned za v současnosti nedostižnou a reprezentanty plnou Kometou Brno, která získala 14 182 body a před Slávií Plzeň se 7 797 body. Obvyklému rivalovi se srovnatelnou plaveckou základnou Bohemians Praha letos na čtvrtém místě jsme stejně jako loni nadělili 4 000 bodů.
Největším individuálním úspěchem pardubických plavkyň bylo Mistrovství ČR na 20 km v Račicích, kde zvítězila a obhájila mistrovský titul Lenka Štěrbová, v první desítce jsme měli další tři plavkyně, Pavlínou Kubátovou, Pavlu Avramovou a Renatu Novákovou.
Na stejné mistrovské 20 km trati v Račicích uspěli i Pepa Jurica a Dan Čaban se 4. a 5. místem mezi muži.
V Hlučíně na 5 km vzdálenosti získal titul mistra ČR mezi staršími žáky Vojko Štěrba.
V soutěži mužů Českého poháru v dálkovém plavání 2015 letos startovalo 243 plavců. Vítězství zopakoval Matěj Kozubek z Bohemians Praha. Z pardubických plavců se nejlépe umístil na celkově výborném 7. místě Dan Čaban, devátý skončil Aleš Rucký Desáté místo patří Pepovi Juricovi a veterán Petr Matěna skončil mezi muži na 20. místě, 29. je Lukáš Balcar a 31. místo patří Honzovi Knotkovi.
233. Neterda Tomáš 1961 MF 6,7 6,7 1 3

V soutěži žen startovalo v ročníku 2014 celkem 140 žen. Celkové vítězství letos opět patří Lence Štěrbové, která tak obhájila další loňské vítězství v Českém poháru dálkových plavkyň. Na druhém místě vystřídala letos oddílovou kolegyni Pavlínu Kubátovou hvězda zimního plavání, mistryně světa z Murmanska Renata Nováková. Výborné 7. místo patří Pavle Avramové a loni druhá Pavlína Kubátová obsadila letos dvanácté místo celkového hodnocení ČP DP.
108. Pučanová Aneta 1997 sd 20,0 20,0 1 3

V soutěži starších žáků zvítězil Roman Procházka z Bruntálu, pardubický Vojko Štěrba byl celkově na 3. místě, Josef Knotek hned za ním čtvrtý a pátý letos Petr Bareš, Honza Čejka skončil devátý.
Pořadí Jméno Ročník 8 nej závodů Celkem bodů Počet startů Počet km
3. Štěrba Vojislav 2001 425,0 450,0 9 31
4. Knotek Josef 2001 390,0 580,2 18 70
5. Bareš Petr 2002 323,0 386,6 13 46
9. Čejka Jan 2001 183,0 183,0 4 14

V soutěži starších žákyň zvítězila Lucie Zubalíková z Hodonína. Po loňském suverénním vítězství pardubické Hany Fouskové v této kategorii náš oddíl nenašel ani jednu plavkyni, která by se byť jednou postavila na start nějakého maratonu.
V soutěži mladších žáků zvítězil Tomáš Chocholatý z Plzně, z našich plavců se nejlépe umístil Aleš Balcar na 7. a Honzík Teplý na 9. místě.
7. Balcar Aleš 2003 87,4 87,4 4 12
9. Teplý Jan 2003 61,0 61,0 2 6
27. Osinin Pavel2003 11,2 11,2 1 1

Soutěž mladších žákyň ovládla Kristýna Hrušková z Brna. My jsme měli jen dvě zástupkyně.
18 Teplá Karolína 2004 21,2 21,2 4 3
19. Čejková Tereza 2004 16,3 16,3 2 2

V kategoriích masters v celkovém umístění plavců je hned několik úspěchů. Aleš Rucký přidal k úspěchu na La Manche i výtězství v kategorii D z celkově skvělého devátého místa před dalším pardubickým veteránem a rovněž letošního vítěze nad francouzsko-anglickou úžinou Radkem Táborským. Kategorii F vyhrál jako každý rok Petr Matěna. Kategorii I šedesátníků ovládl letos náš Zbyněk Melichar.
Výsledky Českého poháru jsou zpracovávány na webových stránkách dálkového plavání s možností filtrování podle soutěží, oddílů i jednotlivých plavců a u nejlepších jsou umístěny fotografie. Vše na tomto odkazu: http://bodovani.plavani.info/index.php
Do příští sezóny a soutěže Českého poháru v dálkovém plavání si můžeme jenom přát krásné a stálé počasí a zdraví potřebné pro dobré výkony.