Štěrbová odjela na Jadran

Pouhý den po návratu ze závodů v Izraeli odjela Lenka Štěrbová na osmidenní tréninkový kemp v Chorvatsku. V tradičním zázemí hotelu Arkáda na ostrově Hvar bude kombinovat plavání v pětadvacetimetrovém otevřeném bazénu s tréninkem v sedmnáctistupňovém moři. Sparing-partnerkou jí bud stejně jako vloni v Anglii mladší sestra Míša. Pro Lenku je soustředění na Jadranu závěrečnou přípravou pro pětikilometrový závod Evropského poháru v turecké Antalyi v neděli 29.května, kde bude bojovat o nominaci na mistrovství Evropy juniorů (MEJ proběhne v polovině srpna ve Španělsku).

Po Lenčině příletu z Izraele jsme se dozvěděli další podrobnosti o závodu EP v Eilatu. Šance českých plavců při 10 km soutěži v Rudém moři se prakticky rozplynuly již večer před startem, kdy delegát evropské plavecké federace LEN rozhodl o rozdělení početného startovního pole na dvě skupiny mužů a dvě skupiny žen. První skupina, do níž byli nasazeni zástupci plaveckých velmocí jako Německa, Ruska, Velké Británie, Francie a Itálie, startovala minutu před „zbytkem světa“ – Izraelci, Čechy, Poláky, Ukrajinci, Turky, Ázerbájdžánci, atd. Toto administrativní rozhodnutí vyvolalo bouřlivé protesty zástupců zemí, které jury závodu zařadila do druhé skupiny, neboť bylo předem jasné, že špičkoví plavci startující v první vlně nasadí hned od začátku obrovské tempo a ve velkém balíku na čele s medailisty z OH, MS a ME se ke kvalitním časům vyvezou i ostatní, kteří jen díky své státní příslušnosti odstartují v první skupině. Holandská trenérka se dokonce na protest odmítla zúčastnit slavnostní večeře a český plavecký svaz pošle oficiální stížnost evropské plavecké federaci.

Vlastní závod pak potvrdil české obavy. První skupina, vedená britskou olympijskou medailistkou Keri-Anne Payne, nasadila přímo vražedné tempo a výsledný čas první desítky žen v cíli byl dokonce o minutu lepší než čas druhé skupiny mužů, včetně našich reprezentantů. Lenka Štěrbová, startující stejně jako ostatní Češky ve druhé skupině, zachytila úvodní drtivý nástup Jihoafričanky Du Toit a po prvním ze šesti kol plavala spolu se Silvií Rybářovou a Barborou Pickovou v šestičlenné vedoucí skupině, která získala na hlavní pole druhé vlny náskok několika desítek metrů. Rozhodující moment ale přišel hned záhy, kdy zkušená Jihoafričanka minula ve velké rychlosti občerstvovací molo, aniž by se napila. Překvapená Lenka, zvyklá na pravidelný příjem tekutin, malou chvilku zaváhala, zda se se má raději držet vedoucí závodnice nebo vybočit ze skupiny a občerstvit se. Rozhodování trvalo snad jen sekundu, Lenka dala přednost udržení kontaktu s ostatními, i tak ji ale stálo mnoho sil než jeden nebo dva metry ztráty způsobené chvilkovou nerozhodností, opět dohnala. Bohužel hned vzápětí Izraelská závodnice plavoucí těsně před Lenkou na konci vedoucí skupinky odpadla z „háku“ za nohami plavkyně před ní a tím vznikla mezi první čtveřicí a Lenkou kritická mezera dvou délek těla. Lenka, zakyselená předcházejícím obrovským úsilím dohnat skupinku, už neměla dostatek sil na překonání třímetrové ztráty a v dalším průběhu závodu už musela plavat sama bez možnosti se „svézt“ ve skupině. Přesto dokázala držet velmi solidní tempo (dosažený výsledný čas 2:10 hod na 10 km odpovídá průměru na 100 metrů za 1:18 min) a také zkušeně finišovat.