Rekordní Velká cena

Rekordy, kam se podíváš… 🙂
Velká cena města Pardubic – 2. kolo Českého poháru – Aréna Cup přivedla na start rekordní počet plavců z 83 oddílů Čech, Slovenska, Rakouska, Švýcarska, Rumunska a Izraele. Padly české juniorské i seniorské rekordy, dokonce i jeden slovenský rekord, plnily se limity na ME do Londýna i na MEJ do maďarského Hodmezovasarhely, ale vrchol přišel až v nedělním finálovém odpoledním bloku, kdy Lucie Svěcená zaplavala nejen český rekord na 100 M, ale především splnila „ostrý“ A limit na OH do Ria! A k tomu navíc celkem 24 nových rekordů Velke ceny…
Mezi elitou se neztratili ani naši plavci. Byť jsme doufali ve finálové starty, tak se nejen potvrdily, ale Míše Štěrbové se podařilo probojovat i na třetí místo na stupních vítězů v závodě na 200 M, kdy si zaplavala letošní nejlepší čas 2:22,02. V pátečních sprintových tratích si finále vybojovali na 50 Z Jan Čejka (28,29 – 7.) a Kačka Burianová (30,89 – 5.) a po roce i Jana Klusáčková na 50 VZ – 8. Řada z nich si pak zaplavala nejlepší letošní časy, které přesto na osmičku finalistů nestačilo – Míša Štěrbová 50 P 36,01, Lukáš Balcar 50 VZ 25,99, Adéla Vavřinová 50 VZ 27,89 a David Jehlička 50 P 30,36.
Sobota dopoledne byla obsazena rozplavbami na 200 m. Adéla Vavřinová skončila sice desátá v nejlepším letošním čase 2:10,69, ale po odhláškách nakonec do finále proklouzla. Honzík Čejka znovu ukázal, že znakové tratě jsou jeho hlavním způsobem a stejně jako na padesátce i na čtyřnásobné trati postoupil do finále. Necelá sekunda pak chyběla k postupu do finále Anče Šádkové na stejné trati (2:33,06 – 11.). Pak přišla již zmiňovaná dvoustovka motýla, kde kromě Míši postoupila do finále i její sestra Eňa. Na 200 PZ zaplavala Adéla Vavřinová shodný čas jako osmá Edita Chrápavá, ale rozplavání o postup vzdala. V atraktivní štafetě 4×50 VZ mix zaplavala naše čtveřice Balcar-Werner-Vavřinová-Teclová čas 1:47,46 a skončila čtvrtá. Pizza nám utekla… Odpolední finále začalo dvoustovkou kraulem, kde Adéla Vavřinová doplavala osmá (2:11,20). Stejné místo vybojoval mezi muži juniorský reprezentant Jan Čejka na 200 Z (2:13,65), o jedno místo si polepšil ve sprintu, když zopakoval páteční čas (28,29). Čtyři setiny ubrala z pátečního času juniorská reprezentantka Kačka Burianová a vyplavala zatím naše nejlepší umístění – páté místo. Ale přišla motýlková lahůdka v podání Míši Štěrbové a bronzový perníček, Eňa si znovu vylepšila dopolední čas (2:31,41 – 8.). Po rychlém finálovém sprintu mužů – oba rumunští plavci pod 23 sekund, se na start postavila i Jana Klusáčková. Čas 27,66 stačil pro tentokrát na osmé místo, ale Jana se připravuje především na ME masters, které bude v polovině května v Londýně. Slovenským rekordem na 200 PZ mužů – Richard Nagy za 2:03,13 – skončil sobotní den.
Neděle začala stejně jako loni dvěmi rozplavbami našich nejmenších nadějí, které pak dekorovali již dva jistí účastníci OH v Riu – Jan Micka a Simona Baumrtová. Pak už opět na jedničku zaplavala Adéla Vavřinová, která na 400 PZ postoupila ze čtvrtého místa v osobním rekordu 5:09,40, těsně před branami finále skončila Eňa. Třetí znakový start – třetí finále pro Jana Čejku, druhý start na znakové trati – druhé finále pro Kačku Burianovou, druhý start na motýlkové trati – druhé finále pro Míšu Štěrbovou. V královké disciplíně na nás finále tentokrát nezbylo, přestože se Lukáš Balcar „dostal“ už na 56,08 a Adéla Vavřinová zaplavala 1:00,45 a Adéla Teclová 1:01,33. Ani dál už nám finálová pšenka nekvetla, přestože i na 400 VZ se naši plavci lepšili. A bramborové místo – opět bez pizzy – na nás zbylo i ve štafetě 4×50 PZ mix, kde jsme ve složení Čejka-Jehlička-Vavřinová-Šádková zaplavali čas 1:57,03. Odpolední finále a 5.místo pro Adélu v osobáku 5:08,27, 8. místo pro Honzu na 100 Z 1:02,19 a stejné místo, stejná disciplína i pro Kačku 1:08,07.
Byly to velmi vydařené závody. Výkony a časy předčily naše očekávání a díky české televizi (záznam sledujte 21.4. od 14.25 na ČT SPORT) a internetovému přenosu si to jistě nemyslíme jen my.