Perníkové medaile zůstaly i doma

OLYMPUS DIGITAL CAMERAS blížícím se evropským šampionátem v Berlíně a zkracujícím se časem pro zaplavání limitů přibývá na české plavecké scéně kvalitních výkonů, které posouvají jejich držitele blíže účasti na mistrovství Evropy. K limitářkám – Simoně Baumrtové a Petře Chocové – se v Pardubicích při třetím závodě Českého poháru přidala šestice reprezentantů – Pavel Janeček, Petr Bartůněk, Martin Baďura, Eva Jordová, Roman Dmytrijev a Alena Benešová.
Na startu Velké ceny města bylo téměř 500 plavců ze 62 oddílů České republiky, startovalo 13 plavců z kanadského klubu Mississauga Swimming z Toronta a rakouský klub Union Wien. Maratón dopoledních rozplaveb určil vždy osmičku nejlepších pro odpolední finálový blok, kam se několikrát probojovali i zástupci pardubických klubů.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAPostup do finále se podařil Davidu Jehličkovi, který postoupil jako sedmý na 50 m (30,61). Po-stup do finále na 50 M si splněným limitem do juniorské reprezentace pro příští rok osladila Adéla Vavřinová (29,80) osmým místem. A jistota postupu do finále, to je 200 P a David Jehlička čtvrtý čas 2:27,92. Těsně za postupem do finále na 50 Z skončila Kateřina Burianová (SCPAP), kdy ji chybělo 39 setin. Naopak z pátého místa postoupila Michaela Štěrbová do odpoledního finále na 200 M. V krátkém sprintu na 50 VZ se na start nastoupila i manažerka Aquacentra Jana Klusáčková (SCPAP) a k překvapení všech postoupila do finále ze třetího místa (27,40). Adéla Vavřinová na 200 PZ skonči-la desátá. Atraktivní štafeta 4×50 PZ mix se stala kořistí Jihlavského plaveckého klubu, pardubická čtveřice Klusáčková-Jehlička-Machytka –Avramová skončila pátá. Na řadu přišly vytrvalkyně na 1500 VZ a tam doplavala Lenka Štěrbová druhá (17:46,98) a Pavlína Kubátová šestá (18:43,42).
Odpolední prsařské finále ve sprintu vyneslo Davidovi Jehličkovi osmé místo (31,01). Těsně za svým časem z rozplaveb zůstala i Adéla Vavřinová na 50 M (29,87 – 8.). Marně pak naháněl David Jehlička na 200 P brněnského Špačka a skončil na druhém místě (2:24,59). Pro bronzovou medaili z perníku si na 200 M doplavala Michaela Štěrbová (2:25,48).Dvacet dva let byl rozdíl mezi nejstarší a nejmladší plavkyní na 50 VZ. Jana Klusáčková uplatnila svoje zkušenosti a i ve finále dohmátla na třetím místě a na stupně vítězů ji doprovodili i její dvě děti Honzík a Bára. A znovu mixová štafeta na 4×50 VZ se stala kořistí Zlínského plaveckého klubu, na třetím místě pak finišovala štafeta ve složení Vavřinová (28,56)-Machytka (25,36)-Klusáčková (27,10)-Jehlička (25,42) časem 1:46,44. Sedmé mís-to na 800 VZ pak vyplavala Pavla Avramová časem 9:43,88.Pavla Avramová
V nedělním prvním závodě na 400 PZ postoupila do finále Lenka Štěrbová časem v nejlepším osobním čase 5:17,99 z pátého místa. Na 100 M postoupila Míša Štěrbová jako pátá (1:06,81), Adéla Vavřinová byla devátá (1:07,51). Na 100 P opět postupoval ze sedmého David Jehlička (1:07,48).
Ve finálovém závodě na 400 PZ byla myšlenkami u maturity Lenka Štěrbová a tak nezopako-vala dopolední čas a skončila na osmém místě a spěchala domů se učit. Její sestra Míša pak skončila na 6.místě na 100 M – 1:06,38. Ze sedmého až na druhé místo poskočil David Jehlička na 100 P (1:05,07),
Dalším kolem a poslední šancí jak se kvalifikovat nejen na domácí šampionáty, ale i na ME a MEJ, bude čtvrté kolo Českého poháru na přelomu května a června v Praze.