Letní mistrovství ČR mladšího žactva

Pět zlatých medailí a čtyři nové krajské rekordy vylovila z kopřivnického bazénu Míša Štěrbová při mistrovství ČR mladšího žactva. Zdatně jí sekundovala oddílová kolegyně Pavla Avramová, která překonávala jeden osobní rekord za druhým a za odměnu si do Pardubic přivezla bronzovou medaili ze závodu na 800 metrů volný způsob. Jen Jakub Macek, třetí zástupce SC PAP, zaostal za očekáváním, když nenaplnil ambice především v prsařských disciplínách.

Fantastický vstup do mistrovství měla Míša Štěrbová. Hned v úvodním vystoupení na 200 m motýlek zaskočila papírovou favoritku Nikol Paulovou z Radbuzy Plzeň razantním nástupem (první stovka za 1:11,51) a bezpečně zvítězila s téměř šesti sekundovým náskokem v novém krajském rekordu 2:37,30. Druhý závod na 800 m volný způsob trenérka Lenka Zemanová zvolila spíše jako odpočinkovou trať s jistotou zisku zlaté medaile před očekávaným prestižním soubojem na 200 m polohový závod. Nicméně z očekávané „procházky růžovým sadem“ se stalo neuvěřitelné drama, v němž se až dosud nepříliš výrazná českobudějovická Anna-Marie Benešová neuvěřitelně zlepšila, téměř celý závod vedla o půl délky těla a Míša Štěrbová až nezměrným vypětím v závěrečné padesátce strhla vítězství na svoji stranu. Výsledný čas 9:47,92 znamenal vylepšení krajského rekordu o neuvěřitelných osm sekund, ale obrovský výdej energie si vyžádal krutou daň v následujícím závodě na 200 PZ, kde pardubické plavkyni jedinou porážku na tomto mistrovství připravila skvělá brněnská prsařka Edita Chrápavá. Míša se tak musela spokojit se stříbrnou medailí, byť okořeněnou výtečným časem 2:32,20, znamenajícím překonání 26 let (!) starého krajského rekordu Evy Teclové, před čtvrtstoletím jedné z nejzářivějších hvězd Dynama Pardubice, dnes ředitelky agentury TOP EVENT a sponzora pardubického plavání. Pouhých patnáct minut po doplavání polohové dvoustovky závodnice SC PAP nastoupila na 100 m znak. Po první padesátce točila až na třetím místě, ale opět dokázala v závěru zmobilizovat síly a zvítězit (1:12,13). V neděli dopoledne, již odpočinutá, Míša napřed stylem start-cíl vyhrála závod na 200 m znak (2:33,56) a ve svém posledním vystoupení v Kopřivnici na 400 metrů polohový závod oplatila porážku Editě Chrápavé, když časem 5:24,57 deklasovala všechny soupeřky a znovu překonala letitý krajský rekord legendární Evy Teclové. Vedle medailí a rekordů mistrovství ČR pro Míšu Štěrbovou znamenalo i splnění limitů pro zařazení do reprezentačního družstva juniorů!

Pája Avramová absolvovala své bezkonkurenčně nejlepší závody. Vedle bronzové medaile a skvělého času 10:14,13 na 800 metrů volný způsob vybojovala výborné páté místo na kraulové dvoustovce v osobním rekordu 2:22,78 – poprvé v životě přes magickou hranici 500 bodů! Fantastické zlepšení zaznamenala také v dalších disciplínách: 50 m VZ – 10.místo za 30,98, 400 m VZ – 5.místo za 4:59,36, 100 M – 6.místo za 1:18,76 a 400 PZ – 7.místo za 5:52,32.