Družstva shodně druhá

V sobotu se v trutnovském 25-ti metrovém bazéně uskutečnilo 1. kolo Mistrovství ČR družstev, které se plavalo jako Přebor oblasti Východních Čech. Na stratu bylo v kategorii mužů 8 družstev, v kategorii žen 9 družstev. Pardubický kraj reprezentovali pouze plavci SCPA Pardubice. Prvenství z loňského roku obhajovali plavci Delfínu Náchod, v jejichž řadách plave Pavel Janeček, který bude usilovat o start na OH v Riu a plavkyně Lokomotivy Trutnov s Martinou Elhenickou, která bude rovněž usilovat o start na letošní vrcholné sportovní události.
Naše „A“ družstvo mužů získalo 13 554 bodů (téměř o 2500 bodů více než loni) a polepšilo si proti loňsku a skončilo na 2. místě. O nejvíce bodů se zasloužili Lukáš Balcar (2378,5 bodu), Vojislav Štěrba (2207,5) a Jan Čejka (2112,75). Potěšil návrat Davida Jehličky, který mj. vyhrál závod na 100 m prsa a Vaška Wernera, který byl pro změnu nejlepší na 50 VZ. Osobní rekordy si vytvořili Lukáš Balcar (100 VZ, 200 a 400 PZ), Vojko Štěrba (100 a 200 M), Jan Čejka (200 P) a Dan Čaban (100 Z). Nejvíce bodů pro družstvo zaznamenala dvojice Balcar – Werner na 100 VZ, když dvojice získala 1 050 bodů, přes tisíc bodů se dostaly ještě disciplíny 100 P (1 034 body Jehlička – Balcar) a 1500 VZ (1004 body Čaban – Jurica). Největším propadákem byl 100 M (727 bodů). I přes výrazné bodové zlepšení nemusí zisk 13 554 bodů stačit na postup do semifinále (loni stačilo 13 187 bodů).
IMG_20160130_171727[1] Naopak „A“ družstvo žen už teď má postup do semifinále jistý. Zbývají odplavat dvě oblasti – severní Morava a jižní Čechy) a v průběžném pořadí jsou děvčata zatím třetí. I ony se zlepšily a získaly celkem 15 886 bodů. Nejvíce bodů vybojovala Adéla Vavřinová (2 885) před Adélou Teclovou (2 673) a Michaelou Štěrbovou (2 639). Děvčata celkem v deseti případech (ze 13 možných) překročila hranici tisíce bodů – nejvíce vybojovalo duo Vavřinová – Teclová na 200 VZ (1237 bodů), o sedm bodů méně získala dvojice Štěrbová L. – Teclová na 400 VZ, pomyslnou bronzovou příčku pak disciplína 100 M (1 187 bodů Vavřinová – Štěrbová M.). Nejslabší disciplínou byla 100 P (812 bodů). I přes současný stav přípravy, kdy se věnujeme především nabírání síly na suchu, se dařilo Adéle Vavřinové, která si vylepšila své nejlepší časy na 200 M (2:21,6), 200 VZ (2:06,2) a 100 M (1:04,8). O pět sekund zlepšila juniorská čtveřice Burianová-Vavřinová-Štěrbová M.-Teclová oddílový rekord na 4×100 PZ časem 4:25,2, když ještě do posledního úseku vedla nad trutnovskými favoritkami…
Na těchto závodech jsme chtěli dát i šanci dalším plavcům, kteří startovali v „B“ družstvech. Tím nechceme v žádném případě degradovat jejich výkonnost. Především v kategorii děvčat startovaly plavkyně, které patří do áčka, ale tady mohly startovat ve více disciplínách. Rozhodně nezklamaly a je velice pravděpodobné, že budou do semifinálového kola nominovány. Svými výkony potěšily – maturantka Pavlína Kubátová, která ve čtyřech individuálních startech nasbírala 2 118 bodů a Kačka Avramová, která za čtyři individuální a dvě štafety pobrala 2 136,25 bodů, když se nejvíce dařilo na 50 a 100 VZ. V „B“ družstvu mužů se na startu objevili i naši úspěšní plavci v kategorii masters Ladislav Hámorský a Jan Kupka, kteří start pojali jako dobrou přípravu před Mistrovstvím ČR masters, které bude hostit domácí bazén v Pardubicích. Výborně jim sekundovali mladé naděje – Jan Teplý, který získal nejvíce bodů pro družstvo – 1 468 a Aleš Balcar nasbíral 1 249 bodů. Osobní rekordy si vytvořili: Aleš Balcar (50 VZ), Petr Bareš (200, 400 a 1500 VZ), Tereza Čabanová (100 M, 200 P), Kačka Avramová (400 PZ), Karolína Teplá (200 Z) a Pavlína Nováková (200 PZ).