Druhý bazén chce město postavit i bez dotace

Pardubice – I přes několik neúspěchů se pardubičtí radní dál snaží prosadit stavbu pětadvacetimetrovému bazénu, a to z rozpočtu města. O návrhu budou na svém čtvrtečním zasedání jednat zastupitelé.
dnes 11:34
„Materiál předložíme zastupitelům o měsíc dříve, než jsme předpokládali. Budou rozhodovat o tom, zda podpoří stavbu bazénu z městských peněz. Pardubice totiž ani napodruhé nezískaly pro bazén dotaci,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). Předpokládaná cena bazénu, který by měl doplnit stávající plavecký areál, se podle Dvořáčkové pohybuje okolo 54 milionů korun bez DPH. Město nezískalo dotaci ve výši 20 milionů, o kterou žádalo již dvakrát.
Poprvé o ni přišlo kvůli kauze pochybného přerozdělování dotací na ministerstvu školství, do níž byl zapleten tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta. Radnice už měla připravenou projektovou dokumentaci i veškeré náležitosti potřebné pro stavbu.
Vedení města chce pomocí nového bazénu zvýšit kapacitu aquacentra, která je nedostatečná. Ročně ho navštíví průměrně 450 tisíc lidí, padesátimetrový bazén je tak neustále plný.Nový pětadvacetimetrový bazén by se jen přistavěl ke stávajícímu aquacentru a využíval by technologie padesátimetrového bazénu. Lidé by tak přišli hlavním vchodem a mohli by používat i stávající šatny a sprchy.
Výstavbu bazénu z městské kasy podporují i opoziční zastupitelé. „Další bazén je v Pardubicích opravdu potřebný. Ceny stavebních prací ale rapidně stoupají, z vlastních prostředků už by to mohlo být k 60 milionům korun. Letos chce město podat další žádost o dotaci, ale jsem skeptický, že bychom ji skutečně dostali,“ poznamenal Petr Klimpl (ODS). Pro stavbu z městských peněz se už v minulosti vyjádřil i opoziční zastupitel Jan Linhart (Patrioti Pardubic). „Jsem rozhodně pro. Druhý bazén je potřeba – už kvůli povinné výuce plavání na základních školách,“ řekl Linhart.
Problém je však v tom, že se nepodařilo vybrat firmu, která by bazén postavila. Společnost, jež loni ve veřejné soutěži o tuto zakázku nabídla nejlepší podmínky, nakonec od účasti z technických důvodů odstoupila. „Moje osobní domněnka je, že vzhledem k rostoucímu stavebnímu trhu tušili, že by mohli nastavit vyšší cenu, než jakou vysoutěžili. I tak ale budeme dostavbu druhého bazénu podporovat,“ dodal Karel Haas (ODS).
Lada Součková, Lenka Štěpánková

Autor: Redakce

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/druhy-bazen-chce-mesto-postavit-i-bez-dotace-20180220.html?utm_source=pardubicky&utm_campaign=onesignal&utm_medium=webpush