Dálková tempa – hodnocení sezóny

Poslední závod v Krnově (viz Dálková tempa níže) ukončil letošní ročník Českého poháru. Koordinátor pardubických plavců Saša Hlavsa zhodnotil celou sezónu v tomto příspěvku.

Dálkoví plavci mohli soutěžit v 16. závodech, z toho 14 závodů bylo pořádáno na otevřené vodě, jeden závod venku a jeden v bazénu započítávaný do ČP ještě bude. Zrušeny z důvodu počasí byly na jaře závody na Máchově jezeře (odloženo), v Tovačově i v Dalešicích, pro malý počet přihlášených plavců byl zrušen závod v Kamencově jezeře u Chomutova. Po chladnějším začátku roku jinak provázelo plavce na většině závodů pěkné počasí a teplá voda.

Již tradičně se v rámci závodů Českého poháru uskutečnilo začátkem léta populární Tour de Open Water Swimming, tedy etapový závod ve kterém se sčítají časy a vítěze určí nejnižší součet časů z vypsaných disciplín. Pardubický oddíl SC PAP pořádal jako každý rok tři ze závodů Českého poháru v dálkovém plavání. V červnu to byl O pohár Lídy Jelínkové a starostky Přelouče v Mělicích, v červenci Kroufkův memoriál na Seči a v září Podzimní rožeň tentokrát na Oplatilu v režii Aleše Ruckého.

Zejména díky nástupu mladé pardubické dálkoplavecké generace a jejímu bodovému přínosu po přechodu z žákovských kategorií do dorostu, jsme jako oddíl SC PAP letos po mnoha letech obsadili v družstvech vynikající druhé místo hned za v současnosti nedostižnou a reprezentanty nabitou Kometou Brno. Při vyhlašování vítězů tak na stupně vítězů pravidelně stoupali vedle Lenky Štěrbové i Dan Čaban, Pepa Jurica a Pavlína Kubátová. Lenka Štěrbová se stala Mistryní republiky v Podolí na 5 km a na Lipně na 20 km.

V reprezentačních barvách se v létě představila Lenka Štěrbová, které jen o kousek unikla účast na Mistrovství světa a Pavlína Kubátová. Lenka byla pátá v Evropském poháru na Balatonu, šestá ve Starem Gradu na Jadranu. Pavlína Kubátová zvítězila v Maratonu Jarak-Šabac v jihoslovanské řece Sávě.

V soutěži mužů Českého poháru v dálkovém plavání letos startovalo 226 plavců. Vítězem je Karel Baloun z Komety Brno, před Matějem Kuzubkem z Bohemians Praha. Z pardubických plavců se nejlépe umístil na celkově výborném 6. místě teprve mladší dorostenec Dan Čaban, stejně starý Pepa Jurica byl 16. a veterán Petr Matěna skončil ve svých 52 letech mezi muži na 19. místě. Aleš Rucký byl letos celkově 27. Neúnavný Honza Knotek se v jeho další sezóně posunul na 31. místo. Další pardubičtí plavci měli již méně než 8 hodnocených startů a jejich výsledky jsou v tabulce:

1

V soutěži žen startovalo v ročníku 2013 celkem 140 žen. Celkové vítězství letos opět patří Lence Štěrbové, která tak obhájila předloňské vítězství v Českém poháru dálkových plavkyň. Na druhém místě je Pavlína Kubátová, která do našeho oddílu přestoupila v průběhu sezóny z Kolína. Výborné páté místo patří naší Renatě Novákové, mladší dorostence.Její starší sestra Iveta Nováková, která střídá své starty s rozhodcovskými povinnostmi je na 30. místě.

1

V soutěži starších žáků zvítězil Tomáš Ludvík z Berouna, pardubický Lukáš Balcar byl s jedním startem 25.

3

V soutěži starších žákyň zvítězila jasně a bez porážky naše pardubická Míša Štěrbová před Anežkou Hruškovou z Komety Brno a na třetím místě skončila pardubická Pavla Avramová. Jednoznačně další oddílový úspěch v této kategorii.

3

V soutěži mladších žáků jsme byli letos velmi úspěšní. Suverénně zvítězil plavec SCPAP Vojko Štěrba před bruntálským Romanem Procházkou a bronzový byl další plavec SC PAP Josef Knotek. Na 13. místě se umístil Jan Čejka a 20. Petr Bareš.