Český pohár na Podolí

(příspěvek zpracoval Martin Kratochvíl)
„Generálka“ před vrcholem letošní letní plavecké sezóny dopadla na jedničku! Pardubičtí dorostenci měli poslední možnost při 4. kole Českého poháru v plavání vylepšit svá maxima, kterými se mohou kvalifikovat na Letní mistrovství ČR dorostu (17. – 19. 6. v Plzni). Ve skvělé formě se před závěrem sezóny představil především juniorský reprezentant Jan Čejka, který plnil další limity do reprezentačního juniorského týmu na příští rok, osobní rekordy a dvě finálové účasti zaznamenala také členka Sportovního gymnazia Anča Šádková, či 100 metrů kraul pod jednu minutu poprvé ve svém životě zaplaval na dlouhém bazénu Josef Jurica. Pomyslnou třešničku na dort potom doplnila svými fantastickými výkony úřadující mistryně Evropy v kategoriích masters na 50 metrů a 100 metrů volný způsob Jana Klusáčková, která si z Prahy odvezla zlatou medaili a finanční prémii z disciplíny 50 metrů volný způsob!
Čejka 1 V pátek byly na pořadu všechny sprinty. Na 50 metrů motýlek skončila v rozplavbách Jana Klusáčková časem 29,34 sedmá, čímž si zajistila postup do sobotního finále. Pardubické dorostenky v této disciplíně reprezentovaly Kateřina Avramová (čas 32,01) a Hana Fousková (čas 32,24), v kategorii mužů si kvalitní OR 28,58 zaplaval Jan Čejka. V disciplíně 50 metrů znak se o postup do sobotního finále pro červenobílé barvy postarala Anča Šádková, která časem 32,56 postupovala jako pátá! Kateřina Avramová časem 35,46 skončila ve stejné disciplíně na 25. místě. V prsařském sprintu startovala Hana Fousková, jež časem 36,77 obsadila 21. místo. Fantastický čas vyplavala v pražském Podolí Jana Klusášková na 50 metrů volný způsob, která jako jediná v rozplavbách zaplavala čas pod 27 sekund, čímž překvapila nejen publikum, ale i sama sebe. Jelikož jsme usoudili, že by zítra na kraulovém sprintu ve finále těžko hledala přemožitelku, tak jsme ji z taktických důvodů nakonec odhlásili z finále na 50 metrů motýlek. Osobními rekordy na 50 metrů volný způsob mile překvapili i Anča Šádková (29,10) a Honzík Čejka (26,59). Páteční sprinterský program byl obohacen o disciplínu 800 VZ ženy a 1500 VZ muži. Na patnáctistovce se představil pardubický juniorský reprezentant Vojislav Štěrba, jenž časem 17:28,16 skončil patnáctý. Pardubické juniory v pátek kromě zkušené Jany Klusáčkové doplnili také pardubičtí žáci. Dobře si vedly zejména dívky: Karolína Teplá ve své kategorii skončila první na 50 metrů volný způsob (30,42) a druhá na 50 metrů znak (36,38). Tereza Čejková ve své kategorii skončila druhá na 50 metrů motýlek (36,96) a čtvrtá na 50 metrů prsa (41,72). Radost své trenérce Lence Zemanové udělali také chlapci, kteří si vylepšili svá maxima na 50 metrů motýlek, konkrétně Aleš Balcar (31,91), Jan Teplý (32,44) a Pavel Osinin (32,62).
Klusáčková stupně Sobotní dopoledne se vydařilo především Janu Čejkovi, který nejprve na 200 metrů volný způsob poprvé plaval pod dvě minuty (časem 1:59,08 skončil patnáctý) a na 400 metrů polohový závod (4:51,02) zajistil pro pardubické barvy další účast v odpoledním finálovém bloku. Odpolední finálový sobotní program byl pro pardubické barvy úspěšný! Nejprve Anna Šádková v disciplíně 50 metrů znak vybojovala vylepšeným osobním rekordem 32,39 pro náš tým šesté místo. Následně na to Jana Klusáčková ve finále na 50 metrů volný způsob zopakovala jako jediná čas pod 27 sekund (26,98), čímž ukázala, že zkušenosti dokáží hravě zdolat dravé mládí. Zajímavostí je, že druhé místo obsadila Sandra Kazíková, jež je ještě o rok starší než Jana. Na stupních vítězů se potom objevily tyto dvě bývalé úspěšné české reprezentantky v doprovodu i se svými ratolestmi ? Ve finále 400 polohový závod skončil Jan Čejka časem 4:49,48 šestý, čímž splnil další limit do juniorské reprezentace!
Jurica 3 Nedělní dopoledne bylo pro pardubické barvy úspěšné zejména díky postupu Anny Šádkové do finále ze šesté pozice na 100 metrů znak (1:11,80). V netradiční disciplíně nastoupil Jan Čejka, který si vyzkoušel 100 metrů motýlek a časem 1:01,14 skončil třináctý! Výborně si vedli naši plavci v královské disciplíně 100 metrů volný způsob. Anna Šádková časem 1:04,35 skončila čtyřiadvacátá, Jan Čejka časem 55,22 skončil dvanáctý a splnil již sedmý limit do juniorské reprezentace pro příští sezónu! Mile překvapil i Pepe Jurica, když zdolal na dlouhém bazénu poprvé hranici jedné minuty. Výsledný čas 59,59 se bude dobře pamatovat a jako zajímavost je nutné zmínit rozjezd první padesátky za „pouhých“ 29,21 ?
V odpoledním nedělním finále na 100 metrů znak si doplavala Anča Šádková časem 1:11,92 pro šesté místo. Pardubickým juniorům a jejich trenérské dvojici Tomáši Neterdovi a Martinu Kratochvílovi zbývá teď již pouze 14 dní na vyladění, respektive udržení vynikající výkonnosti, abychom i na šampionátu dorostu v Plzni dosahovali co nejrychlejších časů a co nejlepších umístění.