Cena Třebovské lokomotivy

(příspěvek zpracoval Petr Dastlík)
V České Třebové se uskutečnil 29. ročník Ceny Třebovské lokomotivy, kterého se zúčastnilo téměř 300 plavců z 19 českých oddílů. Náš klub reprezentovali plavci z tréninkových skupin trenérů Petra Dastlíka a Lenky Zemanové.
Hlavním závodem byla stometrová trať znakem. Ze sobotních rozplaveb postoupili do nedělního finále i naši plavci. V ročníku 2005 vyhrál Dominik Jožák, svěřenec trenéra Petra Dastlíka, časem 1:31,3 a o desetinu porazil brněnského Ondřeje Bučka, čtvrtý skončil Jan Brožek. Ve stejné soutěži žaček doplavala Anna Targošová na 2. místě (1:25,9) a pátá skončila Marie Kopáčová. V kategorii žactva roč. 2003-4 skončil druhý Jan Teplý časem 1:15,0 a jeho sestra Karolína soutěž žaček vyhrála v nejlepším osobním čase 1:14,9.
Trenér Petr Dastlík zhodnotil výkony svých svěřenců z tréninkové skupiny TM3 a TM4 v níže uvedeném komentáři. Zúčastnilo se celkem devět plavců, kteří startovali ve 36 rozplavbách a dvou finálových závodech na 100 Z (viz výše). Plavci si v drtivé většině zaplavali své nejlepší letošní časy. Vybojovali celkem šest prvních, čtyři druhá a dvě třetí místa. Nejvíce „brambor“ – tři – si vyplaval Jan Brožek, který se v neděli přeci jen „vyšplhal“ na třetí místo v závodě na 50 m motýlek. Nejúspěšnější plavkyní ze skupiny TM3 byla Tereza Čabanová – ze čtyř startů byla 2x 1., 1x 2. a 1x 3., Anička Targošová jednou první a dvakrát druhá. Dominik Jožák byl z pěti startů 3x 1., 1x 2. a 1x 3. Přes tyto výborné výsledky by u Dominika mělo nastat zlepšení tréninkové píle, aby se dotáhl na časy našich nejlepších děvčat.
Z hodnocení skupiny TM4 vyzvedl výkony Johanky Stibůrkové a Matěje Hovorky. Oba se na trati 100 m prsa zlepšili od únorových závodů o deset vteřin, Johanka byla pátá a Vojta třetí, pouze šest desetin za svým oddílovým kolegou Dominikem Jožákem.
Na závěr své hodnotící zprávy se trenér obrací na rodiče. Na jedné schůzce jsme s e s rodiči dohodli, jak si to na závodech představuji. Jeden rodič je se mnou na bazéně jako „asistent“, který má funkci fotografa, kameramana apod.
„Myslím, že vedení dětí na závodech by mělo být pouze na mé osobě. Některé děti jdou po rozplavání závodit i po hodině a půl, v České Třebové i déle. V tomto případě je rozcvičení a soustře-dění se na závod ještě důležitější než rozplavání a místo toho děti s vámi někde v rohu diskutují. Já se snažím dětem poradit a vštípit pravidla jak se mají před závodem chovat, domlouvám s nimi i taktiku, jak plavat. A když potom vidím, jak vám děti před startem mávají na tribunu, je to asi špatně. Myslím si, že je to i trochu nefér chování k těm ostatním, kteří zrovna na závodech rodiče nemají. Děti od trenérky Lenky Zemanové tam rodiče měli a mimo pí. Teplé se dole na bazéně nikdo neobjevil. Já jsem samozřejmě rád, že své děti povzbuzujete, jezdíte s námi a dopravujete nás na závody, ale myslím, že po tolika letech, které jsem strávil na bazénech, mi můžete věřit a nechat tu přípravu na závod na mně,“ uzavřel svou zprávu trenér Petr Dastlík.