Brněnský maratón: Naši na stupních vítězů jako doma


Pětkrát stáli zástupci SC PAP na stupních vítězů při 38. ročníku Brněnského maratonu v sobotu 16. června. Závod termínově kolidoval s MČR žactva a MS masters, pardubická minivýprava se tak musela obejít bez tradičních opor Petra Matěny a Míši Štěrbové, přesto zásluhou Lenky Štěrbové ml., Renaty a Ivety Novákových, Vojky Štěrby a Saši Hlavsy získala dostatek bodů, aby v soutěži družstev zůstala v kontaktu s třetí Universitou Brno.

Lence Štěrbové se do hlavního závodu na 20 km příliš nechtělo, byl to její třetí těžký maratón v pouhých osmi dnech, když předcházející víkend v Mělicích absolvovala sobotní vyrovnaný souboj s Bárou Pickovou na 5 km a nedělní ještě náročnější patnáctku proti Silvě Rybářové. V mezičase mezi Mělicemi a Brněnským maratónem pak pod vedením legendárního trenéra Josefa Nalezeného „potila krev“ při soustředění české juniorské reprezentace. Bodová matematika však velela jasně – pokud si Lenka chtěla zachovat naději na celkové vítězství v Českém poháru, musela sobotní dvacítku vyhrát. Vedoucí žena ČP Magda Okurková z Komety Brno si ale také dobře spočítala, co je v sázce a v domácím prostředí se vypnula k fantastickému výkonu. Obě soupeřky se první tři dva a půl kilometrové km okruhy pozorně hlídaly, po 7,5 km Eňa musela měnit sklouzávající čepici a špatně těsnící brýle, toho Magda využila a povzbuzována trenérem Petrem Bukalem získala asi 30 metrový náskok. Eňa zmobilizovala veškeré rezervy, během dalšího kola svoji konkurentku doplavala a takticky lépe zvládnutým občerstvením na 10. kilometru sama získala několik důležitých délek náskoku. Magda se po ztrátě přímého kontaktu už nemohla „vézt na vlně“, v šestém okruhu ztratila na rozjetou Eňu skoro dvě minuty a závod byl k radosti pardubických barev rozhodnut. V závěrečných pěti kilometrech si Eňa dokonce mohla dovolit luxus a zvolnit, čímž ušetřila trochu energie tolik potřebné do dalších těžkých závodů, především pak pro 800 m a 1 500 VZ na bezprostředně nadcházejícím MČR dorostu.

Sestry Novákovy se po nadmíru úspěšné sezóně zimního plavání vrhly s plnou vervou do soutěží dálkového plavání. Starší Iveta v Mělicích na jedničku zvládla svůj první patnáctikilometrový závod a v Brně se rozhodla pro kratší tratě. Nejprve doplavala na pátá na 5 km, aby vzápětí svůj druhý start v jednom dni proměnila ve vítězství v závodě na 1 km. Hned za ní doplavala na druhém místě její mladší sestra Renata. Ta však už v té chvíli měla za sebou desetikilometrový závod (!), kde podala svůj dosud bezkonkurenčně nejlepší výkon v soutěžích na otevřené vodě, dosáhla skvělého času 2:32:54 hod a odměnou jí bylo nečekané třetí místo v souboji s mnohem zkušenějšími soupeřkami. Benjamínek pardubické výpravy Vojko Štěrba podával občerstvení sestře Lence během dvacetikilometrového závodu a mimo to stihnul s velkým náskokem vyhrát žákovskou soutěž na 1 km, když mezi dospělými soupeři zvučných jmen obsadil fantastické páté místo v absolutním pořadí. Naopak „doyen“ pardubického dálkového plavání 48 letý Saša Hlavsa se po dlouhodobém tréninkovém výpadku teprve začíná rozplavávat a tak 17. místo na 5 km odpovídalo jeho současným možnostem.

Výsledky plavců SC PAP:
20 km ženy: 1. Lenka Štěrbová 4:15:00
10 km ženy: 3. Renata Nováková 2:32:54
5 km ženy: 5. Iveta Nováková 1:15:18
5 km muži: 17. Saša Hlavsa 1:53:17
1 km ženy: 1. Iveta Nováková 0:17:15
2. Renata Nováková 0:18:06
1 km žáci: 1. Vojko Štěrba 0:16:39

Český pohár dálkových plavců pokračuje v sobotu 30. června 38. ročníkem Memoriálu Miroslava Kroufka na Sečské přehradě, který pořádá SCPA Pardubice.