Boj o Evropu úspěšný!

Mělice 7.-8.června
V sobotu a v neděli se na písníku v Mělicích v prostorách areálu vodních lyžařů Marin Clubu uskutečnil úvodní závod Českého poháru v dálkovém plavání. Po zimních šampionátech se plavci konečně dočkali přírodních podmínek a nemohli se vybral lepší dobu. Krásné slunečné počasí a teplota vody 21,5 °C přilákali na start 80 plavců z 28 oddílů z Česka, ze Slovenska a Polska. A neplavalo se jen o body do Českého poháru, ale bojovalo se o nominacie na MEJ a ME.
V sobotu byl na pořadu závod na 5 km, který se plaval intervalovou metodou. V soutěži žen se již po třiadvacáté plavalo O pohár Lídy Jelínkové. Plavci startovali s minutovým intervalem a každý plaval „za své“. Pro juniory to byla zároveň kvalifikace na Mistrovství Evropy. V soutěži mužů vybojoval prvenství Ján Kútnik z Komety Brno před Vítem Ingeduldem (Plavání České Budějovice) a Karlem Balounem z Komety. Za reprezentačním trenérem Rosťou Vítkem si doplaval pro možnost nominace na MEJ Petr Dvořák ze Slavie Plzeň. Z pardubických plavců doplaval nejlépe na 12.místě Dan Čaban (2.v mladších dorostencích) a na 15.místě (5.) Pepa Jurica. V kategorii žen si pro vítězství doplavala favo-ritka Silvie Rybářová z Komety, na druhém místě pak zúročila přípravu v Chorvatsku domácí Míša Štěrbová a porazila i Alenu Benešovou z USK Praha, která má splněný limit na ME dospělých… Míša tak patří k horkým kandidátům na start na MEJ a to by ráda splnila limit i na MEJ v bazénu! Na 5.místě (2. v kat. starších dorostenek) doplavala Pavlína Kubátová, sedmá (3. v kat. ml.dorostenek) Pavla Avramová (obě SCPAP).
V neděli byla na pořadu mimořádně trať na 20 km, protože i tady šlo o nominaci na Mistrovství Evropy dospělých. Pohár starostky města Přelouče (19.ročník) vybojoval po zá-sluze Vít Ingeduld, který o půl minuty porazil Karla Balouna a o pět minut zpět doplaval Matěj Kozubek z Bohemians Praha. Pardubický Aleš Rucký doplaval devátý, hrdinský výkon podal i Honza Knotek, který dokončil svoji první dvacítku za 6:55:49. V závodě žen se až do posledních metrů bojovalo o prvenství, které nakonec pro sebe rozhodla domácí Lenka Štěrbová, která o necelé dvě vteřiny porazila vítězku sobotního závodu, brněnskou Silvu Rybářovou, třetí pak doplavala další domácí plavkyně Pavlína Kubátová a na pátém místě doplavala Renata Nováková. V doplňkovém závodě na 3 km vyhrál starší žák Vojislav Štěrba (SCPAP) před dlouholetým českým reprezentantem Jakubem Fichtlem (SlPl) a pak se seřadilo trio do-mácích „dálkařů“ – Petr Matěna, Karel Gobernac a Petr Dastlík. Soutěž žen vyhrála starší žačka Hana Fousková (SCPAP), na čtvrtém místě pak končila Dana Ouhrabková z PK Pardubice.
V průběžném pořadí Českého poháru po závodech v Mělicích je v soutěži družstev v čele SCPA Pardubice, v kategorii žen je Pavlína Kubátová druhá, Renata Nováková čtvrtá, Lenka Štěrbová pátá a Pavla Avramová sedmá, v kategorii starších žáků je Vojislav Štěrba druhý a v žačkách vede Hanka Fousková.
Český pohár bude pokračovat v sobotu 21.června Tovačovkým maratónem na Skašovickém rybníce. Na startu budou však chybět nejlepší dorostenci, protože ve stejný termín mají republikové mistrovství v bazénu.