Osobnost SCPAP – Lenka Štěrbová

* 1994

Studentka Gymnázia Pardubice, Dašická 1058, trenéři : Tomáš Neterda a Michal Štěrba.

Česká reprezentantka v dálkovém plavání. Vítězka Českého poháru v dálkovém plavání v kategorii žen v roce 2009 a 2010.

Největší úspěchy:

2009 Mistrovství ČR dospělých v DP 1. 10 km 1. 20 km
Mistrovství ČR dorostu 4. 1500 VZ
2010 Mistrovství ČR dospělých v DP 2. 10 km 1. 20 km
Mistrovství ČR dorostu 3. 1500 VZ

9. září 2010 čas úspěšného pokusu přes kanál LaManche 9:22 hodin!!

 

Jak to vypadalo v závěru pokusu přes kanál LaManche

Čtvrtek, 9:00:

„Eňa má na Cap Gris-Nez “již jen” šest a půl míle (10.5km), ovšem proud je velmi silný, takže se na Cap Gris-Nez nemůže plavat na přímo, ale obloukem, takže Eňa bude muset naplavat podstatně víc kilometrů.
Vítr nyní ještě zesílil, takže vlny mají bílé čepice, ale lodivod Reg Brickell mistrně Eňu svojí lodí před vlnami a větrem chrání.

Čtvrtek, 10:00:

„Eňa má za sebou 6,5 hodiny. Přesto je naprosto v pohodě, žádná zima, úsměvy, frekvence záběrů stále 67 jako na začátku – je vidět, že je dobře připravena.
Na Cap Gris-Nez zbývá 6,5 kilometru, ale zhruba před 3/4 hodinou kulminoval nejsilnější proud, který Eňu nyní vláčí podél břehu, byť již trošičku ochabuje. Vše záleží na počasí, ale pokud by dál oslaboval, mohla by mít Ěna během půl hodiny příležitost z něj vyplavat. Nyní se ji poloostrov Cap Gris-Nez, bohužel, vzdaluje. Silný proud nás nese směrem na jih, kde jsou všude vlny s čepicemi. Tím, že Eňa plave v období silných proudů, je rozdíl mezi maximální hladinou přílivu a minimální hladinou odlivu vysoký – 6,3 metru, oproti příhodným 3,1-3,2 metru.

Čtvrtek 12:00:

„Eňa se nadále pere se silným proudem, bohužel de facto stojí na stále stejném místě.
Pobřeží je cca 3,5km vzdálené, ale teprve v těchto okamžicích to vypadá, že proud slábne a že Eňa by se mohla posunout dál.
Naštěstí je nadále v pohodě. Máme informace od rozhodčích, že zatímco Eňu doprovázala hejna ryb, štafetu, která plave ve stejný den, doprovázeli v jednu chvíli i delfíni.“

Závěr (těch posledních cca 800 metrů) byl nesmírně dramatický, moře je neskutečně bouřlivé a proud, navzdory očekávání, dosahoval rychlost 4.5 uzle za hodinu (8km/h), takže Eňa ze sebe musela vydat vše, aby pevniny dosáhla.
Proto je čas, v období silných proudů, mimo sezónu a ve velkých vlnách, fantastický.
Za normálních podmínek by Eňa atakovala hranici 8 hodin.
Příboj byl tak obrovský, že rozhodčí povolili výjimku z pravidel a Eňa nemusela vylézat na břeh, stačilo dohmátnout, ale Eňa nakonec i to zvládla a na skalisko vylezla, čímž svůj pokus naplnila beze zbytku!!
Přes proudy ji v tomto období mistrovsky převedl osvědčený Reg Brickell se svým bratrem Rayem.