Závadová a Micka uplavali všem. Hned čtyřikrát

Pardubice – Velká cena města přivábila do Pardubic kompletní českou špičku a také silnou zahraniční konkurenci. Domácí závodnici nebyli do počtu.
Nárůst obyvatel v krajské metropoli. Alespoň na dva dny… Velkou cenu města Pardubic, která se brala jako čtvrté kolo Českého poháru, posvětila kompletní česká plavecká špička. Do města pod Zelenou bránou dorazilo téměř 500 plavců ze 74 oddílů z Čech, Slovenska, Polska a Rakouska. A proč takový zájem? Ve hře bylo plnění limitů pro mistrovství světa v ruské Kazani, světový juniorský šampionát v Singapuru, světovou univerziádu v korejském Gwangju a v neposlední řadě pro olympijské hry v Riu. Plavci pořádajícího SCPA Pardubice se v silné konkurenci neztratili.
Republiková elita
Nejvíce prvenství získala v pardubické padesátce Barbora Závadová a Jan Micka. Oba ovládli čtyři finále. Celkovými vítězi se stali Micka, který za závod na 1500 m volný způsob obdržel 865 bodů. V kategorii žen zvítězila Martina Moravčíková. Za 200 m prsa vyinkasovala 834 bodů.

Mužské disciplíny slibovaly napínavé duely mezi Mickou a vynikajícím slovenským reprezentantem Richardem Nagyem. Oba plavci se střetli před necelými třemi týdny v Bratislavě, kde Micka vytvořil nový český rekord na 1500 m volný způsob a Nagyho porazil. V Pardubicích se rvali o prvenství na 400 m, 800 m a 1500 m volný způsob a vždy těsně zvítězil talentovaný Čech. Micka ještě přidal prvenství i na kraulařské dvoustovce, kde Nagy těm nejlepším nestačil.

Závadová si naplánovala starty v osmi disciplínách. Ze všech rozplaveb sice postoupila, ale rozhodla se neplavat finále na 100 m a 200 m znak. Na stovce a dvoustovce prsa zaznamenala páté a třetí místo, ale v dalších čtyřech finále už před sebe nikoho nepustila. Z vítězství se tak Závadová radovala na krátké i dlouhé polohovce, na 400 m volný způsob a 50 m znak. Ve znakařském sprintu scházela česká rekordmanka Simona Baumrtová, která si vybrala závod na 200 m znak. A ten suverénně vyhrála. Na kraulařské padesátce skončila třetí.

Krásný souboj se odehrál na 100 m prsa mezi Petrou Chocovou a Martinou Moravčíkovou. Nestává se často, aby Chocová, která má ve své sbírce medaile z velkých evropských akcí, doma na stovce prohrála. Moravčíková ale má v úvodu sezony výbornou formu a časem 1:09,60 min odsunula soupeřku až na druhé místo. Prsařka z Bohemians Praha navíc ještě vyhrála i závod na dvojnásobné trati.
Domácí želízka ve vodě…
Z plavců pardubického SCPA se na stupně vítězů dostala Michaela Štěrbová ve „své“ disciplíně 200 m motýlek, když dohmátla třetí v čase 2:23,85 min. V rozplavbách skončila Adéla Vavřinová na 13. místě na 200 m VZ (2:13,26). Těsně za ní doplavala Adéla Teclová (2:13,45). Výborně vyšly domácí závody Janu Čejkovi, který si nejprve zaplaval osobní rekord na 200 m Z (2:20,51 – 21. místo). Ve stejné disciplíně si polepšil i Vojko Štěrba (2:23,42 – 25. místo). Těsně za postupem do finále zůstala Adéla Vavřinová na 50 m M (29,77 – 10.). Prvním kdo proklouzl do finále byla v závodě na 50 m znak Kateřina Burianová. Postoupila z pátého místa časem 31,75 s a tím na setinu splnila limit do juniorské reprezentace. To se podařilo rovněž M. Štěrbové na 200 m motýlek (2:26,58 min). Přesně po roce se na start postavila Jana Klusáčková na 50 m VZ a časem 27,51 s opět postoupila do finále. Další finále vybojovala Adéla Vavřinová na 200 m polohový závod, kde časem 2:26,51 postoupila šestým časem a splnila další limit do juniorské reprezentace. Na 1500 m VZ obsadila Lenka Štěrbová čtvrté místo časem 18:05,51. Šestá příčka a vylepšený osobní rekord byly povzbuzením pro Pavlínu Kubátovou (18:25,43 min) a hned za ní doplavala Pavla Avramová (18:58,92 min).

Finálový blok prvního dne zahájila sedmým místem na 50 m znak Buriánová (32,41 s). Dvacet let věkového rozdílu mezi nejmladší a nejstarší finalistkou na nejkratším kraulařském sprintu, přesto žádný propastný časový rozdíl. Jana Klusáčková zaplavala čas 27,29 s (loni 27,35) a skončila pátá. Od čtvrtého místa ji dělilo devět setin, na třetí pak ztrácela 44 setin. Vavřinová pak na 200 m PZ potvrdila šesté místo. Nicméně ze svého dopoledního času ubrala dalších sedm destin. Páté místo vybojovala smíšená štafeta na 4 × 50 m VZ v sestavě Klusáčková, Balcar, Werner, Vavřinová, když od třetího místa je dělilo dvě a půl vteřiny. Posledním závodem prvního dne byla osmistovka žen, kde si znovu polepšila Pavlína Kubátová. V čase 9:36,95 min skončila sedmá.

Druhý den odpálila dlouhá polohovka, kde nejprve těsně za svým nejlepším časem zaostal Štěrba (5:04,70 min). Pak si časem 5:14,41 min vyplavala finále Vavřinová. Následně se však z bojů odhlásila a tak dodatečně postoupila M. Štěrbová (5:18,09 min).
Třetí šesté místo a postup do finále si v královské disciplíně na 100 m VZ vybojovala Vavřinová (1:00,74 min). Dvanácté místo získala za čas 1:01,49 min Teclová a patnáctá skončila Kateřina Avramová. Ta dohmátla v nejlepším osobním čase 1:02,45 min, což je 48 setin od limitu do juniorské reprezentace… Další vynikající čas zaplaval Jan Čejka na stometrové trati znakem, kde skončil na 22. místě. Druhé své finále si ve stejné disciplíně vybojovala Burianová. Poslední finále pro pardubické barvy vybojovala L. Štěrbová na 400 m VZ (4:40,07 min).

Ve finálovém bloku si nejdříve zlepšeným výkonem pro konečné šesté místo doplavala M. Štěrbová na 400 m PZ (5:14,51). Rychlejší první padesátka rovná se lepší čas i v cíli. To je vizitka Vařinové na 100 m VZ. Kdy padne hranice jedné minuty? Sedmé místo potvrdily ve finále i Buriánová na m 100 Z a L. Štěrbová na 400 m VZ.