Stlačila čas pod jednu hodinu

Pardubice – Jazykovou příručku „Maďarsky snadno a rychle“ už začíná shánět Lenka Štěrbová. Pardubická dálková plavkyně vyhrála nedělní závod na 5 kilometrů na mistrovství republiky v Praze – Podolí a časem 59:41,4 splnila kvalifikační limit pro účast na mistrovství světa FINA.

Šampionát se uskuteční v červenci na jezeře Balaton. Pro definitivní nominaci ještě musí uspět v červnovém nominačních závodě na Seči. V pořadí 26. Zimní MČR v dálkovém plavání (první se konalo v roce 1992 v pardubické padesátce) uspořádal klub Bohemians Praha.

Zraky pardubického SCPA se nejvíce upíraly na pětikilometrový závod žen. Od prvních metrů se od zbytku startovního pole oddělila dvojice největších favoritek Lenka Štěrbová a Alena Benešová z USK Praha. Rameno na rameni plavaly první tři čtvrtiny závodu a jejich mezičasy (400 m za 4:38, 800 m za 9:18 a 1500 m za 17:34) dávaly tušit, že padne magická hodinová hranice. Na metě 3,5 km si Štěrbová patrně vzpomněla na motto Emila Zátopka: „Když jsem nemohl, tak jsem přidal“, a zkusila trhák. Během další čtyřstovky získala náskok šesti sekund a bylo rozhodnuto.

Euforie pak vykonala své – Lenka Štěrbová jako první Pardubák v historii zaplavala pět kilometrů v padesátimetrovém bazénu pod jednu hodinu! Pohled do zaprášených statistik rovněž informuje, že v celé historii českého dálkového plavání rychleji než 59:41,4 min plavala jen jedna žena. Ano, čtyřnásobná olympionička Jana Pechanová.

 

Autor: Zdeněk Zamastil Zdroj: http://pardubicky.denik.cz/ostatni_region/stlacila-cas-pod-jednu-hodinu-20170405.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter