Štěrbová uštvala v mrtvém závodě vítězku Světového poháru

Pardubice – Tradice je hold tradice… Jak je již dobrým zvykem dálkoplavecká sezona končí v Krnově.

Letos se již po patnácté v tamním bazénu o délce pětadvaceti metrů uskutečnil poslední závod na 5 km. Jeho součástí bylo vyhlášení nejlepších plavců Českého poháru 2014 v kategorii dospělých, dorostu a týmů. A pardubické barvy, reprezentované SCPA, znovu zářily.

Do vody se nejprve vnořili plavci v rozplavbách. V té druhé plavalo hned sedm pardubických borců. Výborně začal Daniel Čaban, a přestože mu v posledním kilometru došly síly, dosáhl času pod jednu hodinu. Cifra 59:51 min mu určila konečné patnácté místo. O dvě příčky hůře skončil Josef Jurica, který zaplaval čas 1:02:19 hod. Aleš Rucký, který se v příštím roce chce pokusit o přeplavbu kanálu LaManche, se o proti loňskému roku zlepšil a dohmátl v čase 1:13:58 hod. Skončil na 22. místě. O tři příčky za ním doplaval Jan Knotek (1:32:59 hod).

V soutěži děvčat obsadila pátou příčku Pavlína Kubátová (1:03:41 hod). Sedmá byla Pavla Avramová za 1:07:10 hod a desátá Renata Nováková (1:10:25 hod).

Poslední tzv. Grant rozplavba nabídla hvězdné obsazení. Především v kategorii mužů. Na startu se objevili tři reprezentanti Ruska a jeden z Německa. Dívčí část zastupovala Silvie Rybářová – vítězka Světového poháru a pardubická Lenka Štěrbová (na snímku) – vítězka Českého poháru. Děvčata rameno na rameni proplavala 4975 m, aby si to v poslední délce bazénu rozdala kdo z koho. Až vrchní rozhodčí musel rozhodnout „mrtvý“ závod. Na stupeň nejvyšší se po jeho verdiktu postavila Lenka Štěrbová, která dosáhla času 1:01:11 hod. Soutěž mužů vyhrál po taktickém výkonu vyhrál chomutovský Ondřej Baumrt (53:07 min).

Při vyhlašování celkových výsledků Českého poháru za letošní rok se velmi často nesl vítězný pokřik z tábora pardubických plavců: „Červený – bílý“. V soutěži žen vyhrála Lenka Štěrbová se ziskem 1261 bodů a druhá skončila Pavlína Kubátová (1225 b.). V kategorii starších dorostenek zvítězila Pavlína Kubátová, třetí skončila Renata Nováková. O stupeň mladší kategorii vládne Pavla Avramová. Ve starších dorostencích bral druhou příčku Jan Knotek. Mezi mladšími obsadil Josef Jurica druhou příčku, třetí byl Daniel Čaban. V soutěži družstev SCPAP obhájil stříbro.

Autor: Zdeněk Zamastil, Redakce