Podzimní rožeň chutnal domácím

Mělice – Pochoutka zůstala doma… Zdejší písník se stal dějištěm poslední kola Českého poháru v dálkovém plavání na venkovní vodě.
Na 16. ročník Podzimního rožně se sjelo 165 závodníků z 34 oddílů. O body se poprali na tratích tři a pět kilometrů. Pro kategorii žactva to bylo zároveň superfinále, které ještě mohlo změnit pořadí v celkovém hodnocení. Z pardubických klubů za humny startovali plavci SCPA a PK.

Na start pětikilometrové trati se postavilo 37 plavců. První místo ukořistil již jistý vítěz v kategorii mužů Matěj Kozubek z Bohemians. Druhého v cíli Tomáše Ludvíka (Beroun) porazil o osm vteřin. Pro třetí místo si doplaval chomutovský Ondřej Baumrt. Z pardubických závodníků skončil pátý Daniel Čaban, šestý Josef Jurica a osmý Lukáš Balcar. Petr Matěna byl patnáctý a Jan Knotek třicátý.

Ve stejném závodě žen si vítězství připsala Petra Šťastná (Kometa Brno) před plzeňskou Michaelou Ulipovou a Veronikou Milerskou z Univerzity Brno. Plavkyně z SCPA Pardubice Pavlína Kubátová dohmátla šestá, Pavla Avramová sedmá a Renata Nováková osmá.
Tři kilometry přilákaly 34 mužů. Boj o prvenství byl vyrovnaný a rozhodovaly až dohmaty. Vyhrál brněnský Ján Kútnik (35:05,4 min) před plavci z USK Praha – Romanem Dmytrijevem (35:05,5), Janem Mickou (35:05,6) a Matějem Kozubkem (35:06,0), který měl už za sebou 5 km… Plavci v barvách SCPAP dopadli takto: 9. Jurica, 10. Čaban, 12. Karel Gobernac, 17. Pavel Čejka, 20. Jaromír Bulant, 24. Tomáš Neterda, 25. Jiří Juška. Jan Sejkora z PK Pardubice skončil na 19. místě.

V soutěži žen si pro vítězství na trojce doplavala Michaela Štěrbová zpořádajícího SCPAP, před svojí oddílovou kolegyní Anetou Pučanovou. Třetí skončila Vanda Jeřábková z PK Hradec Králové. Dana Ouhrabková z PK Pardubic obsadila osmou příčku.
V kategorii staršího žactva (2001 – 2002) si vítězství připsal Vojtěch Kupka (USK), který o pět vteřin porazil domácího Vojku Štěrbu. O dalších dvacet vteřin zůstal zpět další domácí plavec Jan Čejka, Petr Bareš skončil osmý a Josef Knotek devátý. V mladší kategorii (do 2003) doplaval Aleš Balcar šestý a Jan Teplý bral osmé místo.

Na poslední trati, 1000 m, která se už do Českého poháru nezapočítávala – a byla „domácím oddílovým přeborem“ vyhrál Lukáš Balcar před Josefem Juricou. Třetí doplaval Luděk Burian, čtvrtý Ladislav Hámorský, pátý Jan Kupka a šestý Jiří Lelek. V kategorii mladších žáků skončil domácí Pavel Osinin na čtvrté příčce. V kategorii žaček vyhrála Karolína Teplá před Terezou Čejkovou.

Nejpočetnějším oddílem na 16. ročníku Podzimního rožně byl domácí SCPA Pardubice, za který startovalo celkem 27 plavců a tak chutná odměna zůstala doma.

Konečné pořadí Českého poháru v kategorii žactva s umístěním plavců SCPA – žáci – ročník 2001: 2. Vojislav Štěrba 3. Josef Knotek 6. Jan Čejka. Ročník 2002: 2. Petr Bareš. Ročník 2003: 5. Aleš Balcar 6. Jan Teplý 14. Pavel Osinin.
Žákyně – roč. 2004: 4. Karolína Teplá, 5. Tereza Čejková.

Superfinále dorostu a dospělých se uskuteční v Krnově na začátku listopadu.