Pardubičtí sebrali konkurenci dvacet tři kovů

20.6. ve 14:06
Pardubice – Adéla Vavřinová a Vojko Štěrba nosí na krku pět medailí. Markéta Navrátilová je celá ze zlata.
Třiadvacet. Tolik medailí vybojovali ve svém domově plavci dvou pardubických klubů. Dělo se tak na Letním mistrovství České republiky staršího žactva (ročníky 2000 a 2001) a společnost jim dělalo dalších tři sta plavců z dvaaosmdesáti oddílů. SCPA Pardubice získal pět zlatých, sedm stříbrných a pět bronzových medailí. KVS Pardubice nedělal mezi cennými kovy rozdíly a od každého bral dva. Stačily mu k tomu dva závody! Pořádající klub obsadil druhé místo v celkovém hodnocení. To samé se podařilo i jeho dívkám.
Nejspěšnějšími plavci se stali s pěti cennými kovy Adéla Vavřinová a Vojko Štěrba. Dvě zlata hřejí také Markétu Navrátilovou.

Na úvod se o malý zázrak postaraly svěřenkyně trenéra Pavla Baiera, které pro barvy KVS vybojovaly všechny medaile v závodě na 100 m prsa v pořadí Markéta Navrátilová, Michaela Navrátilová a Miroslava Martínková. Pak si pro svoji první medaili na 200 m motýlek doplavala Adéla Vavřinová (SCPAP). Téměř stejný kousek, jako plavkyním KVS, se povedl i dvojici z konkurenčního oddílu. Vojko Štěrba a Jan Čejka si rozdělili zlato a stříbro v závodě na 400 m volným způsobem. Další cenný kov, přesněji řečeno bronz, vytáhlo z pardubické padesátky kvarteto žaček SCPAP ve složení Vavřinová, Avramová, Burianová, Fousková, a to na 4 x 50 m VZ.

Ve sprintu na 50 m VZ úspěšně zaútočila na stříbro Kateřina Avramová. Na 200 m polohový závod zářila Vavřinová. Po polovině sice figurovala na třetí příčce, ovšem skvělým prsařským úsekem smazala náskok soupeřek a drtivým finišem prolétla cílem jako zlatá. Ve stejné disciplíně žáků si pro stříbro doplaval Štěrba. Energií nabitá Avramová si výborně rozvrhla síly a takticky si doplavala v závodě na 400 m VZ pro bronz. Maratonskou trať na 1500 m volný způsob ovládl způsobem start – cíl Štěrba.
Tento nadějný plavec nezklamal ani na 200 m znak. Zahájil sice opatrněji, ale postupně zvyšoval tempo a nakonec byl v cíli druhý. Další pardubický talent jménem Vavřinová vybojoval bronz ve své oblíbené disciplíně na 100 m M. Na stupních vítězů ji vystřídaly děvčata z KVS. Na prsařské dvoustovce si opět přivlastnila celou medailovou sbírku. Za suverénní Markétou Navrátilovou dohmátla jako druhá Martínková a třetí skončila Michaela Navrátilová. V královské disciplíně na 100 m VZ si pro stříbro doplavala Vavřinová. Vytáhla se i v závodě na na 400 m PZ, po kterém si pověsila na krk stříbrný „náhrdelník“. Své třetí zlato si získal, rovněž v dlouhé polohovce, Štěrba.

V celkovém pořadí družstev bodovalo 64 týmů. Zvítězili plavci TJ Znojma (244 bodů) před pořádajícím SCPA Pardubice (206 b.). Také domácí KVS Pardubice skončil třináctý. Kategorii chlapců vyhrála Lokomotiva Beroun (153 b.), když SCPA Pardubice byl šestý (87 b.). Kategorii žákyní ovládl Jihlavský plavecký klub (127 b.), dívky z SCPAP obsadil druhou příčku (119 b.), z KVS pak šestou, když nashromáždily 90 bodů.

Redakce Pardubického deníku