Pardubice: hlavní město plavání

Pardubice – Velká cena slibuje boj s časy, které posvětí Kazaň, Singapur, Gwangju a hlavně Rio de Janeiro.
Luxusní záležitost a zrovna u nás… O víkendu se do Pardubic sjede nejen česká plavecká špička, ale na Velkou cenu města zavítají i borci z Rakouska a Polska. A o co půjde? Na pět stovek plavců ze čtyřiasedmdesáti oddílů přijede nejen soutěžit o body do Českého poháru, ale zároveň i plnit limity.
Ve hře je toho hodně mistrovství světa v ruské Kazani, světový juniorský šampionát v Singapuru, Světová univerziáda v korejského Gwangju a v neposlední řadě olympijské hry v brazilském Ria de Janeiro. Tam už mají splněné limity Barbora Závadová z KPS Ostrava a Jan Micka z USK Praha, kteří ale na stratu rovněž nebudou chybět. Zároveň jsou hlavními hvězdami těchto závodů. Tím hlavním je nedělní na 100 m volný způsob, který se plave o cenu primátora města Pardubic.
Mezi české hvězdy ještě lze řadit Simonu Baumrtovou ze Slavie Chomutov, která se představí na sobotních znakařských tratích 50 m a 200 m a také na 50 m volný způsob. V pardubickém Aquacentru nebudou chybět ani loňští vítězové Velké ceny Petra Chocová (PK Česká Lípa) a Petr Bartůněk z Komety Brno. Na startu také bude celá řada držitelů rekordů Velké ceny, o jejichž překonání budou usilovat i rakouští plavci. Především pak Sascha Subarsky z ASV Vídeň. Ten se představí na všech sprinterských 50 m tratích a na 100 m motýlek i 100 m znak.
V sobotních dopoledních rozplavbách budou nejdříve odplavány nejdříve tři nejrychlejší rozplavby z každé disciplíny, pak bude následovat smíšená štafeta na 4 x 50 polohový závod mix a po jedné rozplavbě na 800 m VZ muži a 1500 m VZ ženy. Poté přijdou na řadu plavci slabších rozplaveb. Sobotní odpolední finále otevře slavnostním zahájení v 16.15 hod.
Nedělní dopolední pořad začne v 9 hodin. Startovní bloky nejdříve zabere nadějné mládí z domácího klubu SCPA Pardubice, a to na 50 m VZ. Ve dvou rozplavbách poplavou zástupci ročníku 2005 až 2007. A ve stejném harmonogramu jako sobotní rozplavby budou pokračovat i ty nedělní. Odpolední finále vypukne ve tři hodiny.
Velkou cenu města Pardubic si nemohou nechat uniknout tři kluby z krajské metropole. Jedná se o pořádající SCPAP, dále o KVS a PK. V barvách SCPAP se představí i bývalá česká reprezentantka Jana Klusáčková, která se postaví na start závodu na 50 m VZ. Mezi další naděje můžeme řadit Lenku Štěrbovou (400 m VZ a 1500 m VZ), její sestru Michaelu (mimo jiné 100 m M a 200 m M), Adélu Vavřinovou (mj. 200 m PZ a 400 m PZ) a Kateřinu Burianovou (mj. 50 m Z a 100 m Z). Celkem si závodnické plavky oblékne osmnáct borců z SCPAP. Na startu se objeví i čtyři plavci KVS, kteří budou především spoléhat na sestry Markéta a Michaela Navrátilovy. Ty budou závodit na prsařských tratích, PK Pardubice pak budou reprezentovat dva plavci.

Autor: Zdeněk Zamastil, Redakce Pardubických novin