Lenka Štěrbová utopila čepičku a uvolněné vlasy ji stály stříbro

Pardubice – Aprílové počasí v červnu… Chvíli téměř tropické vedro a hladina Boleveckého rybníka jako zrcadlo, chvíli zamračeno a vítr vzdouvající krátké, nepříjemné vlny. Prostě jako na houpačce to vypadalo na MČR v dálkovém plavání na 5 a 10 km v Plzni.
Výprava závodníků SCPA Pardubice přivezla zásluhou Pavly Avramové, Michaely Štěrbové a Lenky Štěrbové dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Znovu dobře si vedl i Josef Jurica a v republikové konkurenci se neztratili ani další plavci.
Intervalový závod na 5 km byl zajímavý především pro závodníky juniorských kategorií. Těm totiž šlo nejen o mistrovské medaile, ale i o nominaci na MEJ ve Švýcarsku. Limit z kvalifikačního závodu v bazénu měla splněný jen Alena Benešová z USK Praha. A tak se čekalo se, zda někdo z dalších mladých plavců předvede na otevřené vodě mimořádný výkon opravňující k navržení tzv. divoké karty.
Zatímco mezi juniory k velkému překvapení nedošlo, mezi juniorkami se Michaela Štěrbová probojovala na stupně vítězů v absolutní kategorii žen, když v polovině závodu byla dokonce na prvním místě! K bronzu za zkušenými reprezentantkami Silvií Rybářovou a Barborou Pickovou (obě Kometa Brno) přidala i zlato v soutěži mladších dorostenek. Pardubickou radost znásobila ve stejné kategorii Pavla Avramová ziskem stříbrné medaile. Soutěž mužů opanovali zástupci Komety, vyhrál Karel Baloun před Vítem Ingeduldem a Jakubem Tobiášem, z pardubických borců byl šestnáctý Josef Jurica (sedmý ve starších dorostencích), osmnáctý Daniel Čaban (šestý starší dorostenec), devětadvacátý Petr Matěna (vítěz kategorie nad 50 let) a dvaačtyřicátý Jan Knotek.
Závod s hromadným startem na olympijské trati 10 km měl úplně jiný charakter než intervalová pětka. Benešová využila zaváhání soupeřek překvapených na poslední chvíli oznámeným rozhodnutím pořadatele odstartovat společně závod mužů a žen. Nepozorovaně se vyvezla ve skupince vedoucích závodníků a náskok udržela do cíle. Pro druhé místo si doplavala mistryně z pětikilometrového závodu Rybářová. Lenka Štěrbová v závěrečném kole útočila na stříbrnou příčku, jenže na poslední bójce ztratila v té chvíli už na čestné slovo držící čepičku a s vlasy bránícími výhledu skoro naslepo dohmátla pro bronz.
Velká smůla. Lence by však i třetí místo na olympijské trati mělo pro příští rok zajistit nominaci do reprezentačního družstva dálkových plavců. Znovu výborně zaplavala Pavla Avramová. V celkovém pořadí mezi ženami skončila šestá a domů veze zlato za prvenství v kategorii mladších dorostenek. Vedoucí závodnice Českého poháru Renata Nováková dokončila desítku na jedenácté příčce jako čtvrtá starší dorostenka.
Do posledních metrů dramatický závod mužů vyhrál brněnský Ján Kútnik před Matějem Kozubkem z Bohemians, když oba splnili kritéria pro účast na MS v Kazani. Z pardubických reprezentantů byl opět nejrychlejší Josef Jurica, třináctý celkově a čtvrtý ve starším dorostu. Daniel Čaban skončil patnáctý jako pátý starší dorostenec), Petr Matěna tradičně vyhrál kategorii na 50 let a celkově doplaval dvacátý, Jan Knotek si připsal body za 31. místo.
V doprovodných soutěžích doplaval na 5 km starších žáků Josef Knotek druhý před Petrem Barešem. V závodě na 3 km si oba pořadí prohodili, Na stejné trati mezi ženami obsadila Iveta Nováková jedenáctou příčku.