Lenka Štěrbová rychlejší svého vzoru

Autor: DENÍK/Luboš Jeníček

Pardubice – Rekordy na Jadranu. Šesté místo pardubické Lenky Štěrbové (na snímku) a desátá příčka brněnského Víta Ingedulda v prestižním Faros maratonu v Chorvatsku jsou nadějnou vizitkou nastupující generace českého dálkového plavání.

Oba teprve devatenáctiletí závodníci absolvovali šestnáct kilometrů dlouhý mořský závod z přístavu městečka Stari Grad na ostrově Hvar k mysu Kabal a zpět. Společnost jim dělalo 35 plavců (18 mužů a 17 žen) z dvaceti zemí. Oba dva proťali cílovou pásku v nových českých traťových rekordech. Vít Ingeduld zaplaval čas 3:16, 55 s, když ubral z rekordu dosud nejrychlejšího Čecha Rostislava Vítka 45 sekund. Lenka Štěrbová „dohmátla“ v čase 3:27, 56 s a překonala jedenáct let starý český rekord Yvetty Hlaváčové. O více než čtyři minuty!
Lenka Štěrbová se po většinu závodu držela na pátém místě. Jenže její mladý a zjevně nezkušený lodivod ale ve druhé polovině trati zvolil nevýhodnější trasu a Lence tak prohospodařil pracně získaný náskok dvou minut, který měla po obrátce na rakušanku Gerstbauerovou. Konečné šesté místo je přesto zhruba na hranici toho, co starší ze sester Štěrbových mohla zaplavat. Mimo výrazné posunutí traťového rekordu Hlaváčové ji může těšit i to, že v „rodinné soutěži“ o jednu příčku překonala svoji maminku Lenku. Ta byla v roce 2003 na Faros maratonu sedmá.
Vít Ingeduld se v prvních dvou kilometrech držel společně s trojnásobným vítězem tohoto závodu Studzinským (Německo) a Furlanem (itálie) na špici vedoucí skupiny. Postupně ale bylo jasné, že vražedné tempo je přeci jen nad jeho síly. V poslední čtvrtině si musel sáhnout hodně hluboko do studnice svých energetických i morálně-volních rezerv. Ale nový český rekord mu za to určitě stál.