Labe nenáhánělo otužilcům husí kůži

Otužilci se odvážně ponořili do Labe. Voda měla přitom jen +2 stupně Celsia. Autor: DENÍK/Luboš Jeníček
včera 09:50
Pardubice – Tradiční novoroční akci letos přijeli podpořit zimní plavci z Jihoafrické republiky, Británie a rovněž občanka USA.

Tohle není na známky… U multifunkční areny se konal již 44. ročník Soutěže otužilců na Labi. Ta byla čtvrtým rokem věnována památce Jaroslava Danielkovi, zakladateli zimního plavání v Pardubicích. Letos bylo počasí k plavcům více než nakloněno, když voda měla 2 °C a vzduch 3,5°C. Do Labe se vnořilo 111 plavců z toho třicet žen z patnácti tuzemských oddílů.

Byl mezi nimi i plavec z Jihoafrické republiky Barkai Ram, který si vyzkoušel trať 750 m. Dále plavkyně z Anglie Klara Pilarova (trať 100 m) a plavkyně s americkým pasem Melisa O´Reilly. Rovněž ta si zvolila nejdelší distanci 750 m. Nejvíce plavců zaregistroval I. Pražský klub otužilců, celkem pětadvacet. Nejstarším plavcem byl osmdesátiletý Stanislav Boháč ze Sokolu Hradec Králové, nejmladším pak třináctiletý Vojko Štěrba z pořádajícího SCPA Pardubice.

Soutěž zahájil Jan Novák, od jehož prvního úspěšného pokusu o zdolání kanálu La Manche vloni uplynulo čtyřicet let. Na startu měl své následovníky Danu Zbořilovou (rok pokoření 2001), Richarda Haana (2005) a Lenku Štěrbovou (2010). Zatímco první dva plavali na trati 750 m, domácí plavkyně dala přednost trati 250 m. Na té nejdelší se představilo pět čtyřicet borců. Mezi nimi z SCPA Pardubice Jan Kosek, Zuzana Miškovská, Renata a Iveta Novákovy, ze Synthesie Pardubice pak Michal Hrubeš a Monika Moravcová. Deset plavců si vybralo 500 m, pětačtyřicet volilo trať 250 m a na 100 m se vydalo jedenáct odvážlivců. Mezi nimi i pardubické „bazénové“ mládí: Hana Fousková, Vojko Štěrba a Josef Jurica.