Jedinou medaili vylovila Lenka Štěrbová. Ale mimo Podolí

Pardubice – Na domácím šampionátu se pardubičtí plavci v silné konkurenci neztratili. Chyběl cenný kov.
Plavecký ráj… Při vyslovení pražské Podolí, každému naskočí areál, kde se dají strávit pohodové chvilky. Najdou se i výjimky z řad závodních plavců. V Podolí se totiž každoročně koná otevřené mistrovství České republiky. A to doslova, neboť se plave po otevřeným nebem. Kromě českých plavců včetně těch z SCPA Pardubice se ve startovní listině objevila jména ze Slovenska, Polska, Litvy, Finska, Gruzie a Malty.

Pro české plavce se jednalo o poslední možnost splnění limitů pro mistrovství světa v ruské Kazani. Z pardubických plavců se v rozplavbách prvního dne nejvíce dařilo Adéle Vavřinové, která postoupila do open A finále na 200 m polohový závod, časem 2:26,54 min. Na 50 m volný způsob zaplavala Jana Klusáčková čas 29,33 s a postoupila jako jedenáctá doo semifinále. Dvakrát se do béčkového finále probojovala i Lenka Štěrbová. A to na 200 m znak (2:32,59) a na 200 m PZ (2:34,14). Naopak těsně před branami odpoledních finálových bojů zůstali Jan Čejka na 200 m Z (2:21,29 – 17.místo), když mu nevyšel poslední útok na limit do juniorské reprezentace a L. Štěrbová na 400 VZ (4:41,88 – 17.). Poprvé se po návratu z australské stáže objevil na startu David Jehlička. Na m 50 prsa zaplaval čas 30,89 a skončil na 21. místě. V semifinále na 50 m VZ dosáhla Klusáčková času 27,44 a skončila na 13. příčce.

Ve finálovém bloku přišla na start nejprve Lenka Štěrbová na 200 m Z. Mírně se pohoršila, když zaplavala čas 2:33,79 a byla šestnáctá. O jedno místo si polepšila na 200 m PZ za čas 2:34,04. Vavřinové v áčkovém finále po rychlejším začátku došly ve druhé polovině síly a skončila osmá (2:27,69). Na prvním úseku štafety 4 × 200 m VZ si Adéla Teclová lehce vylepšila čas z nedávného dorosteneckého mistrovství (2:13,44). V cíli byly nejprve tři štafety diskvalifikovány (včetně pardubické), ale po protestech byly vráceny zpět do výsledků. Čtveřice z SCPAP tak dohmátla šestá.

Druhý den se v prvním pardubickém startu představila ve výborném světle Kateřina Burianová na 50 m Z. Desátým časem (31,91) postoupila do semifinále. Dvě místa od postupu do „béčka“ byla Teclová na 200 m VZ (2:13,87). Stejně jako Jehlička na 100 m P (1:08,33). Na nejdelší trati 1500 m VZ startovaly dvě naše vytrvalkyně. Pavla Avramová zaplavala čas 18:53,62, o „parník“ lépe pak L. Štěrbová ve svém nejlepším letošním čase 17:49,60. To ji v součtu s odpolední nejrychlejší rozplavbou, vyneslo celkově šesté místo. Jako mazák si v semifinále na 50 m počínala nejmladší pardubická účastnice Burianová. Zlepšeným časem na 31,73 proklouzla do finále!

Tam už se ocitla v silné konkurenci, přesto ji může těšit další zlepšení – 31,63. Osmá příčka byla v tomto případě trochu podřadná… V závěrečném štafetovém závodě druhé dne na 4 × 100 m VZ útočila na prvním úseku Kateřina Avramová na limit do juniorské reprezentace. Ale neúspěšně (1:02,80). Štafeta pak ve složení Vavřinová, Burianová, Teclová zaplavala čas 4:07,84, a skončila osmá. Nejlepším časem se ve štafetě blýskla Vavřinová, když „letmou“ stovku zaplavala za 59,84.

Krátkým sprintem na 50 m motýlek zahájil poslední, třetí den domácího šampionátu. Vavřinová časem 29,92 postoupila do semifinále. Maraton svých startů začala L. Štěr-bová závodem na 400 m PZ. Časem 5:24,36 postoupila do B finále. Na „královské“ stovce kraulem měly Pardubice zastoupení hned pěti plavkyň. Vavřinová časem 1:00,30 proklouzla mezi nejlepších osm. , Teclová zaplavala 1:01,23 a postoupila do B finále. Burianová naopak těsně před branami finále zůstala. Dosáhla ale výborného času 1:01,65 (19.). K. Avramová zaplavala čas 1:03,13 a limit zůstal daleko. Vytrvalkyně L. Štěrbová dohmátla v čase 1:04,05. Potřetí se na start postavil Jehlička a na 200 m P zaplaval čas 2:31,69, což ho katapultovalo do odpoledního finále. Na trati 100 m Z se do finále podívá i Burianová, když čas 1:10,61 ji stačil na 14. místo. Třetí start si odbyla L. Štěrbová (1:13,74) a za necelou půlhodinku se postavila na start 800 m VZ. Dosáhla času 9:29,99, což v konečném pořadí znamenalo 15. místo. Ale to už spěchala na Vltavu, kde se konalo další kolo Českého poháru. Voda o teplotě necelých 18 °C pro ni nebyla žádným problémem a na trati 5 km zvítězila.

Finálový blok pak L. Štěrbová začala B finálem na 400 m PZ, kde navzdory náročnému dni zaplavala letošní nejlepší čas 5:18,08. Celkové skončila devátá. V „béčku“ na 100 VZ se Teclové nepodařilo zlomit „prokletou“ jednu minutu. Čas 1:01,60 stačil na 14. místo. A stejně se to nepodařilo Vavřinové, která zopakovala čas z dopoledne a za 1:01,31 si připsala osmé místo. Jehlička pak skončil osmý v B finále na 200 m P (2:32,91). Burianová na 100 m Z si vylepšila čas 1:10,26 a skončila třináctá.