Zlatý výlov z kanálu

Racice O víkendu se na veslařském kanále v Račicích konalo další kolo Českého poháru v dálkovém plavání, jehož součástí bylo i Mistrovství ČR na 20 km a soutěž štafet na 4×2 km. Pardubické dálkové plavání na posledním republikovém šampionátu letošní sezóny opět potvrdilo svoji příslušnost k absolutní české špičce. Kompletní sedmička statečných – Lenka Štěrbová, Pavlína Kubátová, Pavla Avramová, Renata Nováková, Josef Jurica, Daniel Čaban a Aleš Rucký – dokončila mistrovský dvacetikilometrový maratón a tím definivně pojistila SC PAP druhé místo v soutěži oddílů. Pardubičtí vytrvalci nejprve na sobotním MČR štafet na 4 x 2 km z račického veslařského kanálu vylovili dvakrát bronz, v nedělním individuálním závodě na 20 km pak přidali dalších pět třpytivých kovů. Ten nejcennější, za absolutní vítězství v kategorii žen, podle očekávání vybojovala patnáctá z letošního mistrovství světa v Kazani, Lenka Štěrbová. S pěti zlatými a dvěma stříbrnými medailemi získanými během sedmi let své kariéry mezi „dospělými“ se tak stala historicky nejúspěšnější českou dálkovou plavkyní na nejdelší mistrovské trati.
Do sobotního závodu smíšených štafet (2 ženy, 2 muži), nastoupilo 21 týmů, včetně dvou pardubických želízek v ohni. Štafeta SC PAP „A“ ve složení Lenka Štěrbová, Pavlína Kubátová, Lukáš Balcar a Vojislav Štěrba, zle potrálila favorizované sestavy Komety Brno, nabité seniorskými reprezentanty. Ještě kilometr před cílem pardubické „Áčko“ vedlo, ale závěr brněnských finišmanů Víta Ingedulda (Kometa A) a Jakuba Tobiáše (Kometa B), byl drtivý. Bronz v kategorii „open“ je i tak skvělým úspěchem, navíc podtrhutým výsledkem štafety SC PAP „B“, která v sestavě Daniel Čaban, Pavla Avramová, Michaela Štěrbová a Josef Jurica skončila absolutně pátá a navíc vybojovala bronzové medaile mezi dorostenci.
Račice foto Na start nedělní dvacítky se postavilo čtrnáct žen a sedmnáct mužů. Trojice českých reprezentantů Matěj Kozubek z pořádajících Bohemians, Karel Baloun a Vít Ingeduld (oba Kometa Brno) se odělila hned na začátku a s velkým náskokem v tomto pořadí i doplavala do cíle. O další pozice se tvrdě bojovalo doslova až do posedního metru. Hlavní sedmnáctičlennou skupinu, která se vytvořila v prvním kole a v níž nechyběl nikdo z aspirantů na medaile v kategorii žen, dorostenek a dorostenců, po většinu závodu táhla na špici Lenka Štěrbová. Ze skupiny postupně odpadávali jednotliví závodníci nebo i skupinky, kilometr před cílem zůstala už jen Lenka a s ní překvapivě i Dan Čaban a Josef Jurica. Pardubická trojka si ve finiši nic nedarovala, Lenka nakonec dohmátla o pár desetinek sekundy dříve než její oddíloví kolegové, pro ty ale bylo hlavní skvělé umístění mezi muži. Josef Jurica dosáhl čtvrtým místem v absolutním pořadí a ziskem zlaté medaile v kategorii staršího dorostu největšího úspěchu své dosavadní sportovní kariéry, když dvacet kilometrů na totožné trati zvládl o 13 minut rychleji než v loňském roce. Dan Čaban se po mnoha měsících matných výkonů neuvěřitelně vzchopil, vybojoval páté místo v absolutním pořadí a stříbrnou medaili mezi staršími dorostenci. Aleš Rucký stále ještě plně nezregeneroval po náročné přeplavbě kanálu La Manche a račickou dvacítkou se vyloženě protrápil na třináctém místě, když si v posledním kole musel sáhnout až na dno sil, aby stihnul dvouhodinový časový limit na vítězného Matěje Kozubka.
Pavla Avramová byla až do předposledního okruhu ve hře o „velkou“ seniorskou medaili, nakonec doplavala ve skvělém čase 4:43,14 hod (o 17 minut lepší než vloni) na pátém místě mezi ženami a z Račic si veze bronz v kategorii mladších dorostenek. Pavlína Kubátová měla dlouhý tréninkový výpadek, dlouho se rozhodovala, zda dvacítku vůbec poplave. Většinu tratě bojovala osaměle s předlouhými kilometry, prokázala obrovskou odhodlannost a závod dokončila na sedmém místě. Devátá celkově doplavala Renata Nováková a na stupních vítězů se radovala ze stříbrné medaile mezi staršími dorostenkami.
V doplňkovým závodech Českého poháru na 10 km obsadil Jan Knotek třinácté místo, na 3 km vyhrál mezi dorostenci Lukáš Balcar a na stejné trati mezi staršími žáky vyhrál Vojko Štěrba, zatímco Josef Knotek dohmátl pro třetí místo. Výčet pardubických výsledků zakončil na 3 km třetím místem mezi veterány nad 40 let Zbyněk Melichar.