Zimní plavání (4)

Medailové a pohárové žně pardubických zimních plavců.

(příspěvek napsala Zuzana Miškovská)
První dubnový víkend již tradičně uzavírá sérii závodů Českého poháru v zimním plavání. Letos proběhl poslední závod a vyhlášení 5.dubna v lomu Rumchalpa. Plavci našeho klubu mohli slavit již před startem – jejich vynikající umístění již nemohl průběh posledního závodu změnit. Trať 750 metrů ve vodě 11°C si v klidu odplavali Jan Kosek a Zuzka Miškovská. Renata Nováková si zaplavala naposledy maximální dorosteneckou trať 500 metrů, v další sezoně již bude startovat v kategorii žen a záleží jen na ní a na počasí, jak rychle si vyplave oprávnění ke startům na tratích delších – 750 a 1000 metrů.
Jaká je tedy bilance sezony?
Renata Nováková v kategorii dorostenek vyhrála, kam do vody vlezla – 1. místo v Českém poháru, zlato ve volném způsobu v Brně na řece Svratce a zlato v prsařském způsobu v bazénu v Podolí.
Jan Kosek bodoval v kategorii mužů 60- 69 let, v Českém poháru 2., na mistrovství ČR stříbrný ve volném způsobu Brně i v prsařském způsobu v Podolí.
Zuzana Miškovská byla 3x bronzová – na obou mistrovských závodech i v Poháru. V celkovém pořadí (bez ohledu na věk) je mezi ženami devátá s celkovým počtem 5454 bodů.
Iveta Nováková přivezla dvě medaile z MČR, v kategorii žen 18- 39 let v ČP je Iveta Nováková 8., Lenka Štěrbová 15., Andrea a Barbora Sedlákové jsou na 28. a 29. místě. Dále za náš klub bodovali: Josef Jurica, Vojislav Štěrba a Aleš Rucký.
Oddíl se umístil na 9. místě mezi 45 oddíly zimního plavání. Je to úspěch nebo není?

(zleva) Renata Nováková-Jan Kosek-Zuzana Miškovská-Iveta Nováková

(zleva) Renata Nováková-Jan Kosek-Zuzana Miškovská-Iveta Nováková

Z pohledu čtyř „tahounů“, kteří odplavali většinou závodů zimní série (Renata a Iveta Novákovy, Jan Kosek a Zuzana Miškovská) je to málo – máme hodně dobrých plavců, a ti většinou plavali jen několik málo závodů. Na druhou stranu: plavce masters (Kosek, Miškovská) prakticky nikdo netrénuje, jsou samouci, podle internetu trénují v rybníku nebo v řece, vstup do bazénu si musí platit jako ostatní „veřejnost“ a přesto přivezli medaile z obou mistrovství a poháru!
Zimní plavání se stává velice atraktivním sportem. Roste počet startujících, roste počet diváků – na některých závodech již musel být pro diváky vyhrazen samostatný prostor, objevují se i první sponzoři. V roce 2016 se poplave mistrovství světa v Tumeni, třeba i tam na Sibiři zazáří reprezentanti Pardubic.

Výsledky 2013-2014