Zimní plavání (3)

(publikováno podle předlohy Saši Hlavsy)
V sobotu 8. prosince uspořádal Klub vodáků Choceň již 42. ročník vystoupení zimních plavců „Napříč Chocní“ a jako II. ročník memoriálu Jaroslava Doležala. Podmínky již byly opravdu zimní, hlavní tok Tiché Orlice zamrzl a pořadatelé museli improvizovat. Tratě byly zkráceny na 100 m a 250 m a plavalo se v náhonu, který ještě nestihl zamrznout ve vodě o teplotě 0,5°C a za krásného zimního sluníčka, které ohřálo vzduch na mínus 4°C, noční teploty sahaly až k mínus 15°C. Na startu se nakonec objevilo 124 odvážlivců.
Z pardubických plavců se na 100 m představila Andrea Sedláková, 750 m si zaplavali Radek Sedlák, Iveta a Renata Novákovy, Zuzana Miškovská a Honza Kosek.
V sobotu 15. prosince se v řece Dyje u hraničního přechodu Poštorná u příležitosti vstupu české republiky do Schengenského prostoru konal 4. ročník zimního plavání „Z České republiky do Rakouska“. Pořadatelé z TJ Haná Prostějov a Nautilus Břeclav přivítali na startu 55 plavců ze 7 evropských zemí. Plavci si zároveň připomněli krátkou pietní vzpomínkou období let 1948 – 1989, kdy nebylo možné volně cestovat a kdy mnozí lidé, kteří utíkali za „pomyslnou svobodou“ vodní cestou na státních hranicích zahynuli. Buď utonuli, nebo byli při přechodu hranice zastřeleni. Malý věneček plavců ČR a SR položili na hladinu Dyje Thomas W. Kofler z Itálie a Georg Manov z Rakouska. Pardubičtí plavci si také zaplavali v 1°C studené Dyji za deště.
Iveta Nováková plavala jeden kilometr. Honza Kosek uplaval také kilometr, ale bohužel byl následně diskvalifikován, protože jeho výkonnostní třída mu neumožňuje plavat celý kilometr ale pouze 750 m.
Zuzka Miškovská si zaplavala 500m a Renata Nováková 250m.
Na Štěpána 26.prosince se plaval v zimní Vltavě v Praze na Slovanském ostrově již 66. ročník vánoční soutěže otužilců a memoriál Alfréda Nikodéma. Pořadatel, I. plavecký klub otužilců Praha, přivítal na startu přes 260 otužilců. Celou akci pro tisíce diváků na Masarykově nábřeží a mostu Legií ze Slovanského ostrova výborně moderoval místopředseda sekce dálkového a zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů a člen našeho oddílu Michal Štěrba.
Na pořadu byly úseky 100, 300 a 750 m, které byly ale pro velmi silný proud Vltavy zkráceny.
Z pardubických plavců se do 3,9°C studené vody ponořilo hned několik závodníků.
Výborné 3. místo na nejdelší trati 750 m se povedlo za přítomnosti České televize Ivetě Novákové. Nejdelší trať 3 okruhy mezi bójkami v silném vltavském proudu si zaplavali také Radek Sedlák a Honza Kosek.
Na 300 m se představila Renata Nováková, která proplavala cílem jako první, Zuzana Miškovská a Andrea Sedláková.
100 m si zaplavala Eňa Štěrbová a také nejmladší účastník vánočního vystoupení otužilců Vojko Štěrba.
Příští setkání mají otužilci z celé republiky u nás v Pardubicích, které pořádáme již po 42. pod názvem Otužilci na Labi v Pardubicích a plave se jako memoriál MUDr. Jaroslava Danielky 5. ledna 2013 ve 13,30 hod.