Zemřela legenda skoků do vody

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že včera náhle zemřela dlouholetá trenérka skoků do vody PhDr. Marie Čermáková,  CSc. ve věku 90ti let.

Bývalá velmi úspěšná československá skokanka do vody a od 50. let trenérka skoků do vody. Do historie skoků do vody se zapsala především trenérstvím našich nejúspěšnějších skokanů. Mezi ně patří například Milena Neveklovská – Duchková, Tomáš Krčma, Alena Niederlová, Hana Novotná, Heidemarie Bártová rozená Grecká, sestry Lucie a Andrea Absolonovy, sestry Kristýna a Eliška Daňkovy a Jaroslav Makohin. Každý z nich dosáhl nějakého úspěchu na mezinárodní úrovni. První jmenovaná dokonce úspěchu největšího, zlaté a stříbrné medaile z olympijských her.
Za vynikající činnost v oblasti skoků do vody obdržela významná ocenění. Například diplom za vynikající přínos v zapojení žen a dívek do sportu od Mezinárodního olympijského výboru a v roce 2014 byla uvedena do Síně slávy Unie profesionálních trenérů.
Dr. Marie Čermáková začala se skoky do vody ve svých 11 letech (1941) a aktivně skákala do roku 1957. Už během aktivní skokanské kariéry se začala od roku 1953 věnovat trenérství, u kterého vydržela až do roku 2010, kdy byl zrušen jediný regulérní bazén pro skoky do vody v Pardubicích.
Jak na ni vzpomínali její svěřenci, zachytil ve své diplomové práci Bc. Darek Váca v roce 2015, jsem si s jeho tichým dovolením dovolil použít.
MILENA NEVEKLOVSKÁ ROZENÁ DUCHKOVÁ – nejúspěšnější svěřenkyně dr. Čermákové, bývalá trenérka, nyní zubní lékařka v kanadském Vancouveru
K jejím 75. narozeninám jsem ji pozvala do Kanady na návštěvu, vzala jsem si nějaké volno z práce, ale přeci jenom jsem musela taky pracovat, tak jsme s manželem přemýšleli, co s ní uděláme, když budeme v práci. A Petr dostal výborný nápad. Můj dědeček zorganizoval moje výstřižky z novin do plno alb. Tak jsme to před Marii položili a ona to přečetla od začátku až do konce a připadalo jí to, jako kdyby prožívala všechno znovu. Pomalu jsme ji museli tahat od stolu, aby se šla někam podívat.
HANA NOVOTNÁ – místopředsedkyně technické komise evropské plavecké federace (LEN), předsedkyně
sekce skoků do vody ČSPS (český svaz plaveckých sportů), rozhodčí, bývalá svěřenkyně
Velmi si jí vážím a jsem jí vděčná za to, že mě naučila být nekompromisní a jít za svým cílem, i když to mnohdy bolí. Nic mi neodpustila, mnohokrát jsem chtěla skončit, hlavně když mi to nešlo, ale pak jsem si vždycky řekla, že přece neuteču bez boje, a tak jsem skousla zuby a trénovala dál.  Paní Čermáková vždy pro mě bude důležitou součástí mého sportovního i osobního života. Bez ní bych ve skocích nedosáhla nejen sportovních výsledků, ale i postavení v evropské i světové plavecké organizaci. 

Čest její památce.

Smuteční rozloučení se uskuteční

v pátek 3. července 2020 ve 13.00 hod

v krematoriu v Pardubicích.

 

Přejít nahoru