Z mistrovství neodjeli s prázdnou!

příspěvek zpracoval ing.Michal Štěrba
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zlatá a stříbrná medaile a k tomu český rekord mladších dorostenek se urodily z dramatického vzájemného souboje plavkyň SC PAP Pavlíny Kubátové a Pavly Avramové na nedělním mistrovství České republiky na 10 kilometrů v plzeňském padesátimetrovém bazénu. Pozadu nezůstali ani další pardubičtí vytrvalci, po závodě štěstím zářil především nestárnoucí Petr Matěna, který si z Plzně odvezl český rekord v kategorii masters nad 50 let.
Již hodně pozdní termín na „zimní mistrovství“ se bohužel negativně projevil na nízkém počtu účastníků. Mnozí trenéři nechtěli riskovat účast svých svěřenců v tak náročném závodě v období vrcholící přípravy na blížící se bazénové vrcholy sezóny, z českých reprezentantů navíc ve startovní listině chyběli i letošní maturanti – pardubická Lenka Štěrbová a brněnský Jakub Tobiáš. Na druhé straně příležitost zaplavat si po mnohaleté odmlce 10 km v bazénu a atakovat ve většině případů již téměř archivní české rekordy znamenala více než lákavou motivaci pro většinu specialistů. Hrstka diváků se tak i v prořídlém startovním poli a poněkud komorním prostředí rozlehlé plzeňské padesátky měla opravdu na co dívat! Českých rekordů bylo překonáno celkem osm, včetně toho absolutního – vítěz závodu mužů Jan Pošmourný z Komety Brno zaplaval čas 1:52:26,0 hod. Skvělou formu před začátkem sezóny, jejímž vrcholem bude srpnové mistrovství Evropy v Berlíně, více než přesvědčivě prezentovala i brněnská Silvie Rybářová. Největší hvězda současného českého dálkového plavání své soupeřky převálcovala rozdílem třídy, nicméně k překonání jedenáct let starého rekordu Yvetty Hlaváčové jí nakonec chybělo pět sekund.
Pardubická pozornost se pochopitelně koncentrovala na sedmičku reprezentantů SC PAP. Lahůdkou pro milovníky dlouhých temp byl především nevídaný duel nejžhavějších pardubických želízek v ohni Pavlíny Kubátové s Pavlou Avramovou. Oddílové kolegyně, byť každá usilující o medaili v jiné kategorii, se sice před startem na sebe usmívaly, ale na trati si nic nedarovaly a s buldočí zarputilostí bojovaly o každý decimetr. Pavlína Kubátová razantněji zahájila a v polovině závodu měla na Pavlu náskok půl minuty. Ve druhé pětce ale Pavla Avramová náskok o tři roky starší Pavlíny začala stahovat a po devíti kilometrech obě pardubické naděje plavaly už téměř v jedné rovině. V závěru měla přeci jen více sil zkušenější Pavlína Kubátová a dohmátla si časem 2:12:52,5 pro konečné čtvrté místo mezi ženami a především stříbrnou medaili v kategorii starších dorostenek. Pavla Avramová v cíli zaostala za klubovou soupeřkou o tři sekundy a brala tak pátou příčku mezi ženami, v kategorii mladších dorostenek ale vyplavala zlatou medaili a český rekord 2:12:55,6. Obě pardubická děvčata si tak v Plzni více než napravila nepříjemnou pachuť po nepříliš oslnivých výkonech na Velké ceně Ostravy! 1011323_630722820273096_1205906856_nNic jiného než smeknout a chvíli zůstat v uctivém předklonu nelze při pohledu na čas 2:29:25,0 znamenající český rekord masters nad 50 let. Petr Matěna, trénující snad ještě tvrději než před 35 roky, tak k rekordnímu výkonu na 5 km z lednového MČR v Pardubicích přidal další klenot do své unikátní sbírky. SC PAP se vždycky pyšnil špičkovými plavci kategorie masters a vedle Petra Matěny to v Plzni dokázal i třiačtyřicetiletý Aleš Rucký, který časem 2:44,00 v Plzni hravě pokořil limit závodu a překonal další výkonnostní metu ve svém sportovním „comebacku“. Renatě Novákové sice k výšce ideální plavkyně nějaký ten centimetr schází, vůle a bojovnosti má ale studentka SG Pardubice na rozdávání. Plánovaný výkon 2:35 hod pokořila časem 2:27:59,7 hod o sedm minut a mezi staršími dorostenkami dohmátla na pátém místě. Josef Jurica šel vzhledem k tréninkovému výpadku do závodu s velkým respektem, ze začátku na většinu soupeřů hodně ztrácel, dokázal ale držet vyrovnané tempo po celých deset kilometrů. Páté místo mezi mladšími dorostenci a hlavně dosažený čas 2:13:06,0 hod je určitě mnohem víc, než mohl čekat i ten největší optimista. Za očekáváním tak v Plzni zůstal jen Daniel Čaban, jehož lepšící se tréninkové časy i výkony na VC Ostravy pasovaly do pozice aspiranta na některou z medailí. V neděli mu to ale vůbec neplavalo, mezi mladšími dorostenci skončil časem 2:17:26,0 až osmý, na druhé straně je třeba Danovi zatleskat, že i závod, který prakticky od prvního kilometru doslova protrpěl, nevzdal a do cíle doplaval. To dokáže jen opravdu velký sportovec!

Výsledky na www.plavani.info