Vzhůru na finále!

O víkendu se v Praze a ve Zlíně uskutečnila semifinálová kola Mistrovství ČR družstev. Z každého místa postoupily tři družstva přímo do finále, když o pořadí rozhodly body za umístění, další dvě místa obsadila družstva podle bodů za výkony (body podla tabulek FINA). Obě pardubická družstva startovala ve městě obuvi.

(zleva) Štěrbová L.-Vavřinová-Avramová K.-Teclová-Avramová P.-Burianová-Štěrbová M.

Ženy v loňském roce skončily těsně před branami finale (9.místo). Letos si to plně vynahradily. Po prvním dni držely třetí místo, těsně před plavkyněmi z Jihlavského plaveckého klubu. I v neděli se neustále střídaly o třetí postupové místo. Před osmistovkou měla obě družstva stejný počet bodů, o dva body jsme měly navrch před závěrečnou štafetou na 4×100 VZ. Naše čtveřice však zabojovala, zaplavala skvělý čas 4:06,47 a doplavala druhá za vítěznou ostravskou štafetou a cesta do finále byla otevřená. Nejvíce bodů vyplavala Adéla Vavřinová, která posbírala celkem 2 923 bodů, druhou pilnou sběratelkou byla Míša Štěrbová (2 758 bodů) a třetí Adéla Teclová (2 653 bodů). Nejlepšího umístění dosáhla Kačka Burianová, která skončila druhá na 50 VZ (28,43) a obě štafety na 4×100 PZ a 4×100 VZ, třetí skončila Adéla Vavřinová na 200 PZ (2:25,94) a „bramborová“ místa vybojovaly Lenka Štěrbová na 400 VZ (4:39,43) a 800 VZ (9:33,73), Adéla Vavřinová na 400 PZ (5:12,26) a Kačka Burianová na 100 Z (1:09,44). Nejúspěšnější dvojicí byla Adéla Vavřinová – Míša Štěrbová, které shodně na 200 PZ a 400 PZ získala pro družstvo 1 242 bodů, třetí nejúspěšnější disciplínou byla 100 VZ – dvojice Adéla Vavřinová – Adéla Teclová získala 1 203 bodů.

Bodové zisky

(dole leží) Štěrba (zleva) Balcar-Čaban-Jurica-Čejka-Wener-Jehlička

Muži se do semifinále dostali po delší době a už postup byl pro nás maximem toho, co jsme mohli zatím dosáhnout. Zdravotní problémy některých plavců vykonaly své, navíc si při startu na 200 P natáhl tříslo David Jehlička. Přes některé slušné výkony – Vojko Štěrba 400 VZ 4:21,78 a páté místo, což bylo nejlepším mužským pořadím a 1500 VZ 17:28,17 (6.). Do desítky se ještě vešli Vojko Štěrba na 200 M (9.), Jan Čejka na 100 Z (8.), 200 Z (9.) a 200 PZ (8.). Na jednu stranu velká bojovnost třeba Vaška Wernera na 50 a 100 VZ, na druhou stranu naprosto „zoufalé“ zisky bodů (100 M – 269 bodů, 100 P – 317 bodů) jsou na lepší než osmé místo ve Zlíně a šestnácté celkově, málo. Nejvíce bodů získal Lukáš Balcar (2 285,25 bodů), druhý byl Jan Čejka (2 283,25) a třetí Vojko Štěrba (2 041), který však startoval pouze ve čtyřech individuálních disciplínách. Nejvíce bodů získala dvojice Werner – Balcar na 100 VZ (1068 bodů).