Vyhodnocení Českého poháru dálkového plavání za rok 2010

V listopadu skončil posledním závodem sezóny – superfinálem v Krnově – Český pohár v dálkovém plavání za rok 2010. Sezóna to byla velmi úspěšná a potvrdila vzestupný trend posledních třech let, i když nepadl rekord v počtu účastníků. Celkový počet 612 plavců ze 60 oddílů je na úrovni sezón 2008 (619 plavců) a 2009 (635 plavců). Letos se nekonal pravidelně první závod na otevřené vodě Českého poháru v Bratislavě na Zlatých píscích a začátek sezóny byl silně ovlivněn počasím, když byla zrušena náhrada za Plumov na Křetínce a také závod pořádaný Přerovem v lomu Výkleky, takže po bazénových Pardubicích a Vysokém Mýtě byl prvním závodem Open water Mělický písník u Pardubic, kde byla sezóna venkovního plavání také tradičním Podzimním rožněm také ukončena. Celkem letos mohli plavci měřit svoji výkonnost v 17 závodech Českého poháru, což je o 3 méně než v předchozím roce.

Soutěž družstev podle výsledků vyhrála letos Kometa Brno, před pražskými Bohemians tím nejtěsnějším rozdílem. Soutěž družstev byla poznamenána protestem oddílu Bohemians Praha, který musela řešit dávno po skončení závodů ve vodě STK u zeleného stolu, která shledala nedostatky a rozpory v soutěžním řádu a rozhodla se vlastně vítěze družstev za sezónu 2010 nevyhlásit. Na třetím místě s velkým bodovým odstupem za první dvojicí skončila TJ Krnov a na čtvrtém místě soutěže družstev s těsnou bodovou ztrátou a obhajobou loňské příčky SC PAP Pardubice před pátou Univerzitou Brno.

V soutěži mužů celkově startovalo 266 plavců. Stejně jako vloni zvítězil Rostislav Vítek startující za Kometu Brno před Josefem Kučerou z pražských Bohemians a Michaelam Mrůzkem mladším z TJ Krnov. Z plavců našeho oddílu se skvěle umístil Petr Matěna, který ve svých 48 letech obsadil 11. místo v celkovém pořadí soutěže mužů a zanechal za sebou celou řadu mladších plavců i zvučných plaveckých jmen. Vyzdvihnout musíme také celkově 28. místo Aleše Ruckého, který se tak vrátil k závodnímu plavání ve skvělé formě. Jiří Kalhous, jako jeden z nejstarších účastníků seriálu závodů ČPDP se umístil na celkovém skvělém 37. místě, přestože jeho posledním závodem byl ze zdravotních důvodů již Mosconi Cup v Jablonci nad Nisou začátkem srpna a dalších závodů se již nezúčastnil. Na 46. místě se umístil Saša Hlavsa, který v této sezóně plaval své první desítky. Další pardubičtí plavci se neprobojovali na vyšší příčky celkového pořadí jen díky svým občasným startům.

celkové pořadí mužů :

1 VÍTEK Rostislav Kom Br
2 KUČERA Josef Boh
3 MRŮZEK Michael TJKrn
11 MATĚNA Petr SCPAP
28 Rucký Aleš SCPAP
37 KALHOUS Jiří SCPAP
46 HLAVSA Alexandr SCPAP
73 WERNER Václav SCPAP
76 GOBERNAC Karel SCPAP
96 NETERDA Tomáš SCPAP
108 KUS Daniel SCPAP
112 HÁMORSKÝ Ladislav SCPAP
120 VOLÁR Jan SCPAP
126 HEJKRLÍK Filip SCPAP
143 JUŠKA Jiří SCPAP
171 TRUHLÁŘ Jakub SCPAP
204 DASTLÍK Petr SCPAP
208 RYZNER Miroslav SCPAP
212 JANEBA Jiří SCPAP
226 ČERNÝ Richard SCPAP
228 ČAPSKÝ František SCPAP

V soutěži žen startovalo 160 závodnic a vítězkou se stala ve skvělé formě plavající členka pardubického oddílu Lenka Štěrbová ml., která tak obhájila loňské prvenství. Lenka zvítězila i přesto, že jejím hlavním cílem sezóny bylo přeplavání kanálu La Mance, což také ve skvělém čase dokázala jako nejmladší česká plavkyně krátce po svých 16. narozeninách. Samozřejmě zároveň zvítězila i v kategorii ml. dorostu. V sezóně posbírala i řadu mistrovských titulů, z nichž vítězství na Lipně v závodě na 20 km a titul Mistra České republiky na nejdelší trati patří k nejcennějším. Na druhém místě za Lenkou se umístila mladičká Adéla Solská z Opavy a třetí místo obhájila Nikola Svobodová z Univerzity Brno. Vynikajícího umístění v celkovém pořadí dosáhla Romana Lovečková, obsadila 8. místo mezi ženami a bronzová byla v dorostu, na Lipně si vyzkoušela i mistrovskou dvacetikilometrovou trať a je velkou nadějí do budoucna pro pardubické dálkové plavání. Výborné 25. místo obsadila pravidelně startující Iveta Nováková a 31. skončila Lenka Štěrbová st.

Dobře zaplavala v závěru sezóny i Iveta Nováková, která k nám přestoupila i se svou mladší sestrou z Mladé Boleslavi a osadila celkově 31. pozici. Další závodnice pardubického oddílu se účastnili pouze ojediněle a tomu odpovídá i celkové umístění.

celkové pořadí ženy :

1 ŠTĚRBOVÁ Lenka ml. SCPAP
2 SOLSKÁ Adéla SlOp
3 SVOBODOVÁ Nikola UnBr
8 LOVEČKOVÁ Romana SCPAP
25 NOVÁKOVÁ Iveta SCPAP
31 ŠTĚRBOVÁ Lenka st. SCPAP
91 DUDKOVÁ Kateřina SCPAP
120 SKRBKOVÁ Petra SCPAP
121 VLČKOVÁ Zuzana SCPAP
122 LHOTOVÁ Kateřina SCPAP
126 KUBEČKOVÁ Lucie SCPAP
132 TAUCHENOVÁ Lucie SCPAP

V soutěži mladších žáků se na patnáctém místě umístil Jakub Macek a mezi staršími žáky na čtvrtém místě Jan Knotek a šestnáctý skončil Jakub Rucký..

Soutěž mladších žákyň jasně ovládla Míša Štěrbová, stala se celkovou vítězkou soutěže mladších žákyň pro rok 2010 a obhájila loňské prvenství v této kategorii. Na 12. místě se umístila Pavla Avramová.

V soutěži starších žákyň se na výborném 5. místě umístila Renata Nováková.

Hodně úspěšná pro pardubické plavání je již tradičně kategorie masters, Petr Matěna A Jiří Kalhous své kategorie vyhráli, Saša Hlavsa a Lenka Štěrbová st. mají ve svých kategoriích masters bronz a Aleš Rucký skončil čtvrtý.

V nadcházející sezóně 2011 jsou pro dálkové plavce připraveny změny v termínovém kalendáři, některé tradiční závody byly nahrazeny novými závody tak věřme, že i přes obtížné podmínky zimní přípravy způsobené rekonstrukcí pardubického bazénu budou výsledky plavců SC PAP v příští sezóně ještě lepší.