Vyhodnocení Českého poháru v dálkovém plavání

Předposledním závodem ČP v dálkovém plavání na otevřené vodě byl, jako každým rokem, Podzimní rožeň, letos pořádaný v dějišti Pardubického plaveckého poháru na písníku Macháč u Stéblové. Poslední závod sezóny pak bude v listopadu v Krnově na 25-ti m bazénu tradiční Superfinále.
Dálkoví plavci mohli soutěžit v osmnácti závodech, z toho 15 závodů bylo pořádáno na otevřené vodě. Zrušeny z důvodu počasí letos nemuseli být žádné závody. Plavce provázelo v letošní sezóně pěkné počasí a teplá voda.
Již tradičně se v rámci závodů Českého poháru uskutečnilo začátkem léta populární Tour de Open Water Swimming, tedy etapový závod, ve kterém se sčítají časy a vítěze určí nejnižší součet časů z vypsaných disciplín. Náš klub pořádal jako každý rok tři ze závodů Českého poháru v dálkovém plavání. V červnu to byl závod „O pohár Lídy Jelínkové a starostky Přelouče“ v Mělicích, v červenci 40. ročník „Memoriálu Miroslava Kroufka“ na Seči s mistrovskou pětkou a v září „Podzimní rožeň“, tentokrát na Macháči u Stéblové v režii Aleše Ruckého, který na tomto krásném písníku pořádal souběžně během celé sezóny otevřený Pardubický plavecký pohár s pravidelnou velkou účastí mnoha závodníků.
Zejména díky mladé pardubické dálkoplavecké generaci, ale i bodovým příspěvkem zkušených plavců, jsme jako oddíl letos obhájili v družstvech vynikající druhé místo s 12 159 body, hned za, v současnosti nedostižnou a reprezentanty plnou, Kometou Brno, která získala o 1 260 bodů, ale s více než 4 000 body náskoku před pražskou Bohemians.
Při vyhlašování vítězů tak na stupně vítězů pravidelně vystupovali vedle Lenky Štěrbové i Dan Čaban, Pepa Jurica a Pavlína Kubátová, Pavla Avramová a Hana Fousková. Největším individuálním úspěchem pardubických plavkyň bylo Mistrovství ČR na 20 km v Račicích, kde zvítězila Lenka Štěrbová před Pavlínou Kubátovou a získali tak pro náš klub double mistra a vícemistra ČR na nejdelší plavané vzdálenosti.
V reprezentačních barvách se v létě představila Lenka Štěrbová, v dorostenecké kategorii také Míša Štěrbová a Pavlína Kubátová.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAV celkovém hodnocení soutěže mužů Českého poháru v dálkovém plavání letos startovalo 241 plavců. Z pardubických plavců se nejlépe umístil na celkově výborném 6. místě Pepa Jurica , devátý byl Dan Čaban, desáté místo překvapivě patří Aleši Ruckému a veterán Petr Matěna skončil ve svých 53 letech mezi muži na 19. místě., 20. místo patří stále se lepšícímu Honzovi Knotkovi.

Kupka Jan 1967 ME 4,0 4,0
Lenka před startemV soutěži žen startovalo celkem 140 žen. Celkové vítězství letos opět patří Lence Štěrbové, která tak obhájila loňské vítězství v Českém poháru. Na druhém místě rovněž obhájila naše Pavlína Kubátová. Výborné páté místo patří Renatě Novákové a 8. místo Pavle Avramové. Iveta Nováková, která střídá své starty s povinnostmi rozhodčího, je na 25. místě. Na 23. místo se prosadila debutantka této kategorie Míša Štěrbová.

Avramová Pavla 1971 MD 4,5 4,5

Vojko ŠtěrbaVojko Štěrba byl celkově na 3. místě, Josef Knotek hned za ním čtvrtý.

3. Štěrba Vojislav 2001 B 434,0
4. Knotek Josef 2001 B 389,6
12. Balcar Lukáš 2000 A 139,0
22. Čejka Jan 2001 B 57,0
Hanka FouskováV soutěži starších žákyň zvítězila jasně naše naděje Hana Fousková, na 11. místě skončila Katka Avramová a 12. místo patří Adéle Vavřinové.

1. Fousková Hana 2000 A 540,0
11. Avramová Kateřina 2001 B 133,0
12. Vavřinová Adéla 2000 A 110,0
27. Burianová Kateřina 2000 A 14,0

V soutěži mladších žáků se nejlépe umístil Petr Bareš na 5. místě.

5. Bareš Petr 2002 C 124,6
16. Teplý Jan 2003 D 24,2
17. Balcar Aleš 2003 D 15,1
19. Pozdník Vojtěch 2003 D 10,0

Soutěž mladších žákyň jsme měli jen dvě zástupkyně.

20. Teplá Karolína 2004 E 21,2
23. Čejková Tereza 2004 E 16,3

V kategoriích masters v celkovém umístění našich plavců je hned několik úspěchů. Jan Jarinkovič zvítězil v kategorii masters B, kde porazil taková jména jako Jakub Fichtl a Petr Hubal. Aleši Ruckému nestačilo celkově desáté místo mezi muži v silně obsazené masters kategorii D na vítězství a skončil na 3. místě. Kategorii F ovládl v ročníku 2014 opět Petr Matěna.
Výsledky Českého poháru jsou zpracovávány na webových stránkách dálkového plavání s možností filtrování podle soutěží, oddílů i jednotlivých plavců a u nejlepších jsou umístěny fotografie. Vše na tomto odkazu: http://bodovani.plavani.info/index.php
Do příští sezóny a soutěže Českého poháru v dálkovém plavání si můžeme jenom přát krásné a stálé počasí, zdraví potřebné pro dobré výkony.