Pohár z vánoční Vltavy

Praha 6 družstva Takřka do posledního metru bojovaly týmy SCPA Pardubice a Fidesu Brno o nejprestižnější trofej 69.ročníku Memoriálu Alfréda Nikodéma – pohár starosty Praha 1 pro tříčlenné družstvo, které v absolutním pořadí hlavního závodu na 750 metrů docílí nejnižšího součtu umístění. Pardubická trojice Lenka Štěrbová (první), Renata Nováková (třetí) a Iveta Nováková (šestá) dosáhla součtu umístění 10, o jeden „bod“ lepší než brněnské trio Vítek, Okurková, Homolka a nejtěsnějším rozdílem obhájila loňské prvenství.
V nezvykle teplé Vltavě (7°C) se na tradičních tratích 100, 300 a 750 metrů představilo rekordních 339 otužilců, především z ČR, ale také ze Slovenska, Rakouska, Polska, USA a premiérově i Angoly, jimž z nábřeží u Národního divadla a mostu Legií aplaudovalo několik tisíc přihlížejících. Nejsledovanější závod na 750 metrů, Memoriál Františka Venclovského, absolvovalo 85 soutěžících. Prvenství mezi ženami vybojovala potřetí za sebou Lenka Štěrbová, která v divácky a mediálně bezkonkurenčně nejsledovanější akci spadající pod Svaz plaveckých sportů dohmátla 3 sekundy za vítězem soutěže mužů Rostislavem Vítkem (Fides Brno), čímž došlo k obrácení absolutního pořadí z loňského ročníku. Druhé místo za Lenkou obsadila úřadující světová šampiónka v zimním plavání Renata Nováková, třetí skončila Magda Okurková z Fidesu a skvělý úspěch červenobílých pardubických barev podtrhla čtvrtou příčkou Iveta Nováková.
Nejpočetněji obsazenou trať 300 metrů (167 účastníků) vedenou napříč řekou mezi Slovanským a Střeleckým ostrovem premiérově absolvoval Aleš Rucký, který při zahájení 69. ročníku obdržel společně s Radkem Táborským pohár za letošní úspěšnou přeplavbu kanálu La Manche. Výčet našich plavců doplnil na 100 m trati ještě Vojko Štěrba, ve čtrnácti letech společně s domácí Barborou Vobořilovou nejmladší účastník soutěže.
Vyhlašování výsledků, působivě uváděné moderátorkou Adélou Gondíkovou a hercem Jiřím Langmajerem, proběhlo za účasti předsedy ČSPS Petra Ryšky, vrchního rozhodčího Jana Nováka, starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a dalších známých osobností v důstojném prostředí slavnostně vyzdobeného sálu Paláce Žofín.

Nejrychlejší ženy

Nejrychlejší ženy

Letošní přemožitelé "Kanálu"

Letošní přemožitelé „Kanálu“

Vojko po 100 m

Vojko po 100 m