Velká cena Pardubic se blíží

V sobotu a v neděli se v pardubickém 50-ti metrovém bazéně uskuteční 3. kolo Českého poháru v plavání. Znovuobnovení Velké ceny města Pardubice, jehož dvanáct ročníků se uskutečnilo ještě na 25-ti metrovém bazéně, má pro české plavce pikantní příchuť. Poplave se o limity na světovou universiádu (Kazaň 10.-16.7), mistrovství Evropy juniorů (Poznaň 10.-14.7.), mistrovství světa (Barcelona 28.7.-4.8.), a mistrovství světa juniorů (Dubai 26.-31.8.). V neposlední řadě pak je to další možnost vylepšit si časy před blížícími se domácími šampionáty (dorost v Plzni 14.-16.6. a dospělí v Pardubicích 28.-30.6.).

Pořadatelé z SCPA Pardubice zaznamenali obrovský zájem o tyto závody a proto, především z časových důvodů, museli v některých disciplínách korigovat počet startujících. Přijato bylo 420 plavců z 55 oddílů České republiky, Slovenska a Polska. Na startu se objeví kompletní česká špička v čele s mistryní Evropy z krátkého bazénu v Chartrest na 50 m prsa Petrou Chocovou (PK Česká Lípa) a bronzovou medailistkou z mistrovství světa v Istanbulu Simonou Baumrtovou (Slavie Chomutov). Nebudou chybět ani olympionici z Londýna Martin Verner (Kometa Brno), Barbora Závadová (KPS Ostrava), Martina Moravčíková (Bohemians) a Jan Micka (USK). Hlavním závodem Velké ceny bude „královská“ stovka volným způsobem, která se plave o cenu primátorky města Pardubic MUDr. Štěpánky Fraňkové. Na tu je také v kategorii mužů přihlášeno nejvíce plavců – 101, a v kategorii žen 72 plavkyň. Nejpočetnějším klubem je Kometa Brno s 37 plavci, druhou nejpočetnější výpravou je domácí SCPA Pardubice s 26 plavci, o jednoho méně má pak družstvo z Motorletu Praha.

Sobotní program začíná dopoledne rozplavbami v 9.30 hod a odpolední finálový blok bude slavnostně zahájen v 16.15 hod. Mezi nezajímavějšími disciplinami bude 50 a 100 m prsa (Chocová, Moravčíková), 200 VZ (Micka), 50 VZ čítá 95 mužů v čele s českým rekordmanem Tomášem Plevkem (SK Žatec) a 68 žen s rekordmankou Sabinou Dostálovou (SPSw Praha), 200 PZ (Závadová) a 50 M česká rekordmanka Lucie Svěcená (SK Žatec). K atraktivním odpoledním disciplínám bude patřit štafeta na 4×50 VZ. K největším domácím nadějím o přední umístění v sobotním programu bude patřit Lenka Štěrbová (dopoledne 1500 VZ a odpoledne 800 VZ) a její sestra Míša na 200 M. O postup do finálového odpoledne se jistě poperou prsaři (Jehlička, Cöger), kraulem sprinteři (Sedlák, Machytka).

I nedělní program, který začíná dopoledne v 9.00 hod a odpoledne v 15.00 hod, skrývá řadu zajímavým závodů. Vrcholem bude bezesporu 100 m volný způsob a 100 m znak žen, kde se v představí Simona Baumrtová, která by chtěla zaútočit na svůj český rekord. Neméně pozornosti bude přitahovat i Jan Micka na 400 VZ, který možná bude útočit na český rekord Květoslava Svobody, stejně tak i Lucie Svěcená na 100 m motýlek. Pardubickými želízky v ohni bude opět Lenka Štěrbová na 400 VZ, David Jehlička na 200 m prsa a Míša Štěrbová na 400 PZ.