Velká cena Pardubic a limit pro Kačku Buriánovou!

Kompletní česká plavecká špička startovala na 4. kole Českého poháru v Pardubicích. Představilo se téměř 500 plavců ze 74 oddílů z Čech, Slovenska, Polska a Rakouska. Nejvíce prvenství získala Barbora Závadová, která vyhrála čtyři finále a mezi muži také se čtyřmi triumfy Jan Micka. Micka navíc čtyřikrát porazil výborného Slováka Nagyho. Celkovými vítězi se stali Jan Micka, který za závod na 1500 VZ získal 865 bodů a o jeden bod porazil Richarda Nagyho, v kategorii žen zvítězila Martina Moravčíková (200 P – 834 bodů).
IMG_6690IMG_6694
Mužské disciplíny slibovaly napínavé duely mezi Janem Mickou a vynikajícím slovenským reprezentantem Richardem Nagyem. Oba plavci se utkali před dvěma týdny v Bratislavě, kde Micka vytvořil nový český rekord na 1 500 m volný způsob a Nagyho porazil. Následně se pak připravovali na týdenním společném soustředění. V Pardubicích se rvali o prvenství na 400, 800 a 1 500 metrů volný způsob a vždy těsně zvítězil talentovaný Čech. Micka ještě přidal prvenství i na kraulařské dvoustovce, kde Nagy těm nejlepším nestačil a obsadil pátou příčku.
Barbora Závadová si v Pardubicích naplánovala starty celkem v osmi disciplínách. Ze všech rozplaveb postoupila, ale rozhodla se nenastoupit k finále na 100 a 200 m znak. Na stovce a dvoustovce prsa zaznamenal páté a třetí místo, ale další čtyři finále ovládla. Z vítězství se tak Barbora Závadová radovala na krátké i dlouhé polohovce, na 400 m volný způsob a 50 m znak. Právě na znakařském sprintu scházela česká rekordmanka Simona Baumrtová, která si vybrala závod na 200 m znak, který suverénně vyhrála. Na kraulařské padesátce pak skončila třetí.
Krásný souboj se odehrál na 100 m prsa mezi Petrou Chocovou a Martinou Moravčíkovou. Nestává se často, aby Petra Chocová, která má ve své sbírce medaile z velkých evropských akcí, doma na stovce prohrála. Martina Moravčíková má v úvodu sezónu výbornou formu a časem 1:09,60 odsunula Chocovou až na druhé místo. Prsařka z Bohemians Praha navíc ještě vyhrála i závod na dvojnásobné trati.
IMG_6390 Z našich plavců se na stupně vítězů dostala Michaela Štěrbová ve „své“ disciplíně 200 M, když dohmátla v čase 2:23,85 a vybojovala třetí místo. V sobotních rozplavbách skončila Adéla Vavřinová na 13. místě na 200 VZ (2:13,26), těsně za ní doplavala Adéla Teclová (2:13,45). Skvěle vyšly závody Janu Čejkovi, který si nejprve zaplaval osobní rekord na 200 Z (2:20,51 – 21.), polepšil se ve stejné disciplíně i Vojko Štěrba (2:23,42 – 25.). Těsně za postupem do finále zůstala Adéla Vavřinová na 50 M (29,77 – 10.). Prvním kdo proklouzla do odpoledního IMG_6583finále byla v závodě na 50 m znak Kačka Burianová, která postoupila z pátého místa časem 31,75 a tím na setinu splnila limit do juniorské reprezentace! Ze třetího místa i Michaela Štěrbová na 200 M (2:26,58). Přesně po roce se na start postavila Jana Klusáčková na 50 VZ a časem 27,51 opět postoupila do odpoledního finále. Další finále vybojovala Adéla Vavřinová na 200 PZ, kde časem 2:26,51 postoupila šestým časem a splnila další limit do juniorské reprezentace. V poslední dopolední disciplíně na 1500 VZ obsadila Lenka Štěrbová čtvrté místo časem 18:05,51, šesté místo a vylepšený osobní rekord byl povzbuzením pro Pavlínu Kubátovou (18:25,43) a hned za ní pak doplavala Pavla Avramová (18:58,92). Odpoledne se na start nejprve dostala Kačka na 50 Z a doplavala sedmá (32,41). Dvacet let věkového rozdílu mezi nejmladší a nejstarší finalistkou na nejkratším IMG_6474
IMG_6435kraulařském sprintu, přesto žádný propastný časový rozdíl. Jana Klusáčková zaplavala čas 27,29 (loni 27,35) a skončila pátá, od čtvrtého místa ji dělilo devět setin, na třetí 44 setin… Adéla pak na 200 PZ potvrdila šesté místo, ale ze svého dopoledního času ubrala dalších sedm destin. Páté místo vybojovala mix štafeta na 4×50 VZ v sestavě Klusáčková-Balcar-Werner-Vavřinová, když od „pizzového“ třetího místa je dělilo dvě a půl vteřiny. Posledním sobotním závodem byla osmistovka žen, kde si znovu polepšila Pavlína Kubátová, když čas 9:36,95 a skončila sedmá.
Nedělní pořad začal netradičně. Na start se nejdříve postavili naši nejmladší plavci z tréninkové skupiny Petra Dastlíka v závodě na 50 VZ. V cíli pak všechny dekorovali již jistí účastníci OH v Riu de Janiero Jan Micka a Bára Závadová. A pak už naostro začala „dlouhá“ polohovka, kde nejprve těsně za svým nejlepším časem zaostal Vojko Štěrba (5:04,70), pak si finále vyplavala Adéla Vavřinová časem 5:14,41, ale odhlásila se a tak do finále postoupila Michaela Štěrbová (5:18,09). Třetí šesté místo a postup IMG_6540do finále si v „královské“ disciplíně 100 VZ vybojovala Adéla (1:00,74), dvanácté místo za čas 1:01,49 získala Adéla Teclová a patnáctá skončila Kačka Avramová, když dohmátla v nejlepším osobním čase 1:02,45, což je 48 setin od limitu do juniorské reprezentace… Škoda cílového dohmatu! Další skvělý čas zaplaval Jan Čejka na stometrové trati znakem a skončil na 22. místě. Druhé své finále si vybojovala Kačka Burianová ve stejné disciplíně. Poslední finále pro naše barvy vybojovala Lenka Štěrbová na 400 VZ (4:40,07). Zlepšeným výkonem si pro konečné šesté místo doplavala Míša na 400 PZ (5:14,51). Rychlejší první padesátka = lepší čas i v cíli, to je vizitka Adély na 100 VZ. Kdy padne hranice jedné minuty? Sedmé místo potvrdila ve finále i Kačka na 100 Z a Lenka na 400 VZ.