Velká cena Pardubic

V sobotu a v neděli zažil opět pardubický 50-ti metrový bazén atmosféru vrcholných závodů. Uskutečnila obnovená premiéra Velké ceny města Pardubic, která se plavala pod záštitou radního Pardubického kraje René Živného a primátorky města Pardubic MUDr. Štěpánky Fraňkové. Plnění limitů na evropské a světové šampionáty přilákalo do města perníku 370 plavců z 55 oddílů České republiky, Slovenska a Polska.

Prvnímu dnu vévodil čas Petry Chocové (PK Česká Lípa), která v rozplavbách na 50 m prsa překonala český rekord, potvrdila „A“ limit na MS do Barcelony a ve světových tabulkách poskočila na třetí místo. Druhým časem dne byl výkon Lucie Svěcené na 50 m motýlek, kde si vylepšila své letošní maximum a dál vévodí evropským juniorským tabulkám. Během celého dne pak plavci 15x potvrdili nebo zaplavali „B“ limity na mistrovství světa, MEJ a MSJ.

Z pardubických plavců se nejvíce dařilo Lence Štěrbové, která na 1500 VZ obsadila 2. místo. O devět setin sekundy uteklo finále na 50 m prsa Davidu Jehličkovi, který si ale vše vynahradil na dvojnásobné trati, kde postoupil do finále druhým nejlepším časem. Ve své hlavní disciplíně na 200 M postoupila druhým časem do finále Michaela Štěrbová. Desátým místem se delší odmlce připomněl Martin Sedlák, k finále mu chybělo 0,12s. Stejného umístění dosáhl i Tadeáš Havránek v závodě na 200 PZ a do třetice skončil desátý i Daniel Čaban závodě na 800 VZ. V dlouhém maratónu na 1500 VZ skončila čtvrtá Pavla Avramová a vylepšila si svoje letošní maximum.

Odpolední finálový blok další český rekord nepřinesl, přesto byly k vidění skvělé časy. Jako první z pardubických plavců zasáhl do bojů na sto metrů prsař David Jehlička, který skončil na 6. místě. Bok po boku se svoji soupeřkou sváděla Míša Štěrbová v závodě na 200 M tuhý boj, aby ji pak v cíli dělilo šest setinek od druhého místa. Přesto je bronzové umístění vynikajícím výkonem. Ve vložených štafetových závodech na 4×50 VZ obsadily štafety mužů a žen třetí místa. V posledním odpoledním finále na 1500 VZ obsadil Daniel Čaban jedenácté místo, na 800 VZ skončila Lenka Štěrbová čtvrtá a Pavla Avramová devátá.

Druhý den začal z pardubické strany čtvrtým místem v rozplavbách Míši Štěrbové na 400 PZ, naopak o jedno místo utekl postup její kamarádce Pavle Avramové. Silným pardubickým stylem jsou prsa. Na 200 m postoupili do finále David Jehlička (2.) a Martin Cöger (7.). V královské disciplíně se nikomu z domácích plavců nepodařilo postoupit mezi nejlepších osm, ale za zmínku stojí výkon Adély Vavřinové , která časem 1:02,52 splnila limit do juniorské reprezentace. V závěrečné disciplíně 400 VZ Lenka Štěrbová si pohlídala postup do odpoledního finále.

V odpoledním finále na 400 PZ doplavala Míša Štěrbová na skvělém 5. místě. Ani tentokrát se prsařům nepodařilo probojovat na stupně – David Jehlička doplaval čtvrtý a Martin Cöger uzavřel finálovou osmičku. Vítězem hlavního závodu O cenu primátorky města Pardubic na 100 m volný způsob vybojoval Martin Verner z Komety Brno časem 51,18 a Sabina Dostálová (SPSw) časem 56,79. S očekávaným vítězstvím Simony Baumrtové na 100 m znak se počítalo, ale český rekord tentokrát odolal. Přesto čas 1:00,29 je v Evropě momentálně třetí nejlepší, na světě pak devátý. V posledním závodě 400 VZ si Lenka Štěrbová doplavala pro třetí místo. Tečkou za úspěšnými závody udělalo vyhlášení nejhodnotnějších výkonů. Finanční prémii si odnesli Petr Bartůněk (CHÚ) a Petra Chocová (PKČL), oba shodně za výkony na 50 m prsa.