VC Pardubic rekordní

Druhým kolem pokračoval Český pohár VC Pardubic, jako kvalifikace na mistrovství světa, na MEJ, MSJ, světovou universiádu a EYOF. Nikdo nový však do výčtu letošních vrcholných závodů nepřibyl, přesto došlo k celé řadě již potvrzených limitů. Barbora Seemanová pokořila rekord ČR na 200 VZ a stejně jako Simona Kubová a Jan Micka potvrdili A limit pro letní světový šampionát. Juniorským rekordem zazářil Sebastian Luňák na 200 M, který tak potvrdil svou účast na juniorských šampionátech. Na závodech se představila téměř kompletní česká plavecká špička. Chyběla pouze Barbora Závadová, která se dlouhodobě připravuje v Austrálii, a Anika Apostalon, která má své nominační závody v USA. Do Pardubic se také po roce vrátila světová rekordmanka a olympijská vítězka Mireia Belmonte ze Španělska se svým týmem. Na startu opět byly i hvězdy maďarského plavání Zsuzsanna Jakabos, Gábor Balog, Krizstian Takacs a Szebasztian Szabó. Mezi ženami si cenu za nejlepší bodový výkon opět odváží Simona Kubová, která tak ovládla druhé kolo českého poháru v řadě. Na znakové stovce potvrdila A limit pro účast na MS a za čas 1:00,35 získala 892 bodů. Mužské kategorii v Pardubicích vládl Jan Micka. Ten na 1500 metrů volný způsob zaplaval své maximum v domácích bazénech a výkon 14:58,34 mu vynesl 911 bodů.

Káťa Laňková

Dorostenecké rekordy pak atakovali také dva domácí plavci. Jan Čejka na znakové padesátce dohmátl v čase 25,73, bylo z toho druhé místo a za svým vlastním rekordem z nedávného mítinku v Bratislavě zaostal o pouhé 4 setiny. Na stupně vítězů se dostal pak na 100 Z (56,07 – 3.) a na 200 Z (2:01,16 – 2.). Na stupně vítězů se dvakrát dostala i Kateřina Laňková , když vyhrála nejen 100 m prsa (1:12,46), ale ve finále na 200 metrů prsa dlouho atakovala juniorský rekord Terezy Muselové, i tady ale dorostenecké maximum nakonec odolalo, když Laňková dohmátla v čase 2:30,22 a za rekordem zaostala o 55 setin. Třetí, kdo se postavil na stupně vítězů, byla Lída Štěpánková, která skončila dvakrát na třetím místě na 50 P (33,18 – v rozpl. 32,75) a na 100 P (1:12,22 – v rozpl.1:11,16). Všichni tři zamíří v pondělí 27. května do tureckého Beleku na 14 denní soustředění juniorské reprezentace s cílem kvalitní přípravy před MEJ. A na třetí místo se probojovala v závodě na 200 PZ (2:21,44) i Áďa Vavřinová. Tu čeká tento týden maturita a tak v poslední době dává více prostoru studiu. Přesto ještě stihla udělat si osobák na 100 M (1:02,83) a ve finále skončila pátá.
Abecedně teď zmiňme ty, kteří si vylepšili přihlášené časy. Kačka Apltauerová třikrát postoupila do „B“ finále na všechny tři znakařské tratě (50 Z – 11., 100 Z – 11., 200 Z – 16. – tam ji však na startu ujely nohy…), Kačka Avramová vylepšila oba sprintérské úseky na 50 M a 50 Z, Aleš Balcar si vylepšil 100 M na 1:03,84. Kačka Burianová postoupila do „áčka“ na 50 M (28,66 – 29,04) a na 100 M pak skončila v rozplavbách devátá (1:05,97 – 1:05,63 – 10.) a bojovala tak ve finále „B“. Adam Klásek plaval v „A“ finále 400 VZ, v rozplavbě za 4:11,49, ve finále za 4:11,64 a skončil osmy, na 200 M pak vyhrál „B“ finále (2:11,90, v rozpl. 2:10,43). Jeho bratr Jan se dostal do „béčka“ na 200 VZ, kde skončil 12. za 1:58,52 a výrazně si polepšil ve svém maximu. Kosmetické zlepšení pak přidali Kristýna Jurčíková a Pepa Luštický. Bez vody nevydrží ani Matouš Rejman, který si před maturitou odskočil alespoň na 50 M a 50 VZ, ale stejně jako Áďa Vavřinová, v poslední době se víc učil 🙂 Klára Šimánová si všechny své starty zopakovala i ve finále – v „A“ finále plavala 50 Z, 100 a 200 M a 400 PZ, „béčko“ pak na 50 M. Tradičně dobrou formu si drží Eňa Štěrbová, která skončila pátá na 1500 VZ v čase 17:22,14 a osmá pak byla na 800 VZ (9:14,25). Konečně Honza Teplý vylepšil 50 VZ a 200 PZ.
Ze skupiny trenérky Lenky Zemanové si výrazně polepšila
Nela Bezdíčková (50 P, 50 a 100 Z, 100 VZ a 200 PZ), Terka Čabanová na 50 P a 50 M, Tereza Čejková (50 VZ), Dan Gracík znovu „honil“ reprezentační limit na 100 Z (1:00,81), který i teď odolal o 0,25s. Dan si polepšil kromě 100 Z, kde se probojoval do „B“ finále (14.) na 50 M, 50 a 100 VZ. Max Havlena si z 8 startů vylepšil časy hned 7x 🙂 a Dominik Houf po nemoci změnit časy na 50 M a 400 PZ. Šestkrát si vylepšil časy i Jirka Chalupník, výrazně především na 50 M, 200 a 400 PZ. Anička Linhartová a Vilda Mikula se zlepšili 2x resp. 4x.
Tradiční součástí Velké ceny jsou dvě nedělní rozplavby na 50 m volný způsob našich nadějí ze skupiny Lucky Svěrákové a Jany Klusáčkové. Tam bez rozdílu věku zvítězil Marek Cejnar (35,48) před Antonínem Procházkou (38,32) a třetí skončil Honza Volánek (38,89), v závodě dívek Jasmína Mareda (41,08) před Rozálkou Lukášovou (42,93) a Natálkou Morávkovou (43,73). Všichni pak dostali perníkové medaile, které jim předali reprezentanti Simona Kubová a Jan Čejka.
A v čem ještě byla rekordní Velká cena? Přihlásilo se celkem 721 plavců, kteří měli plavat přes 4 000 startů. Padlo sice „jen“ osm rekordů VC, ale ty rekordy v některých disciplínách jsou lepší než české rekordy…