V sobotu na maratón do Mělic

V sobotu se na Mělickém písníku uskuteční závod v dálkovém plavání. Po zrušených úvodních závodech na Máchově jezeře a v Tovačově, tak bude 22. ročník O pohár Lídy Jelínkové, úvodním podnikem letošního Českého poháru. Pořadatelé museli s ohledem na studené počasí posledních dní zrušit celý nedělní program, kdy se měl konat 18. ročník O pohár starostky města Přelouče a přesunout ho na září. V sobotu tak odstartuje do závodu na 5 km celkem 95 závodníků. Aktuální teplota vody se pohybuje okolo 15°C, což bude na účastníky klást mimořádné nároky. Závod je okořeněn nálepkou Mistrovství ČR dorostu, dospělých a masters a v kategorii dorostu se plave i nominační závod na Mistrovství Evropy juniorů. Atraktivitu přidá i intervalový start. První plavec začne ukrajovat metry v sobotu v 13.30 hod z loděnice Marin klubu.

Na startu se objeví i česká špička. O titul bude bojovat vítěz devíti ročníků Českého poháru, úspěšný český reprezentant a v současnosti i reprezentační trenér Rostislav Vítek. O medaile nejcennější budou usilovat jeho oddíloví kolegové z Komety Brno Jan Pošmourný nebo Jakub Tobiáš. Soutěž žen má hlavní favoritku v Silvě Rybářové, která letos doplavala druhá na světovém poháru v Argentině, ale tam byly rozhodně příjemnější podmínky, než které jsou teď v Mělicích. Cestu za zlatou medailí ji budou znepříjemňovat především její oddílová kolegyně Barbora Picková a domácí Lenka Štěrbová, která si ve studené vodě libuje.

Z našich vytrvalců se na startu objeví především nadějní dorostenci Daniel Čaban s Josefem Juricou, dorostenka Renata Nováková a v kategorii masters by na některou medaili rádi dosáhli Petr Matěna či Aleš Rucký. Odpovědi na tyto otázky ale dá až sobotní odpoledne.