V bazénu na úvod do Znojma

Ve Znojmě se uskutečnil 53. ročník Velké ceny, na který se sjela velmi dobrá konkurence ze 42 oddílů Čech a jednoho ze Slovenska. Startovala kompletní juniorská reprezentace a start pod Louckým klášterem si nenechali ujít ani někteří seniorští reprezentanti. Specifikou tohoto závodu jsou 50ti metrové tratě, kde z rozplaveb postoupí 16 nejlepších do osmifinále. Tam se plavou dvě rozplavby po osmi a vždy čtyři nejlepší postoupí do čtvrtfinále, tam se z osmi plavců opět vytvoří dvě čtveřice a z nich dva nejlepší postoupí do semifinále, kde z každé dvojice postoupí jeden do konečného finále. Finále se tak plave pouze mezi dvěma plavci. Ostatní disciplíny se plavou na rozplavby a finále A i B.
Naši plavci se rozhodně neztratili a v celkovém hodnocení družstev obsadili 4. místo. Téměř všichni naši plavci si vytvořili nejlepší letošní časy, což je příslibem do dalšího období podzimní sezóny a prázdninová příprava tak nepřišla vniveč. Nejvíce se dařilo Lídě Štěpánkové, která prošla sítem prsových padesátek, kde pak ve finále porazila seniorskou reprezentantku Kristýnu Horskou časem 32,05. V finále pak startovala ještě na 200 P (2:33,90 – 2.), 100 P (1:09,05 – 2.) a 100 PZ (1:05,47 – 3.) Na stupně vítězů se probojoval i Pavel Janeček, který byl druhý na 200 M (1:58,97 – klubový rekord) a na 100 PZ (58,05 – 3.) a Honza Čejka byl druhý na 200 PZ (2:03,87) a druhý na 200 VZ (1:49,99)
            Ze sobotních rozplaveb na 50 M postoupili dále Pavel Janeček (25,31), Dan Gracík (25,32) a Honza Čejka (25,96), stejně se vedlo i Kláře Šimánové (29,26) a Kátě Laňkové (29,79). Na 50 P kromě Lídy postoupila dále i Natálie Jandíková (34,52). Na 200 M proklouzl z posledního postupového místa do „B“ finále Max Havlena (2:17,06), těsně za postupem do „áčka“ pak ve stejné disciplíně zůstali Káťa Laňková (2:31,19 – 9.) a Káťa Apltauerová (2:33,48 – 10.). Z motýlkářského osmifinále postoupili, až na Káťu Laňkovou, všichni do čtvrtfinále. Na 100 VZ si vylepšil nejlepší čas juniorský reprezentant Dan Gracík a čas 52,68 mu stačil na postup do odpoledního „B“ finále. Motýlkaře napodobila i Natka Jandíková a postoupila dále. Na 200 PZ postoupil do „A“ Honza Čejka (2:09,03) a do „B“ Honza Teplý (2:14,32) a Káťa Laňková (2:28,21). Ve čtvrtfinále na 50 M skončili všichni naši plavci – Pavel byl 3., Honza 4. v 1.rozplavbě, ve druhé Dan 4. a Klára třetí. Na 200 P postoupil dále Jirka Chalupník (2:27,91 – 10.) a Terka Čejková rovněž poplave „B“ (2:48,95 – 15.). Na 50 P i přes výrazně lepší čas 33,29 do semifinále dále nepostoupila Natka.
              V odpoledním finálovém bloku nejprve Lída postoupila do finále na 50 P a pak na 200 M vylepšil čas z rozplavby Max na 2:15,99 a skončil osmý.  Ve stejné disciplíně si obě děvčata pořadí prohodily – Káťa Apltauerová vyhrála „B“ finále (2:30,02), hned za ní doplavala Káťa Laňková (2:30,49). Osmé místo na „královské“ 100 VZ obsadil Dan (52,80), sedmé místo v „B“ na 200 PZ Honza (2:13,38), nezlomná Káťa Laňková pak vyhrála „B“ ve stejné disciplíně (2:24,22), Jirka pak byl pátý v „B“ na 200 P (2:28,41) a Terka si o dvě sekundy vylepšila OR (2:46,51) a skončila rovněž v „B“ pátá. Sobotu pak zakončila vítězstvím Lída na 50 P 🙂
              Neděle začala sprintem na 50 VZ, kde dále postoupil jen Janeček (24,14). Na 100 P pak do „B“ Honza Teplý (1:09,13) a naše prsařky – Lída z 1. místa, Natka z 2. místa a Terka do „B“. Na 50 Z jdou dále Kája Teplá (31,74 – 9.) a Ida Ferrara (32,14 – 12.), na 200 VZ do „A“ Pavel (1:52,52) a Honza (1:53,24). Osmifinále bylo konečnou pro Pavla na 50 VZ a i obě znakařky, přestože si Kája dokázala čas vylepšit (31,41).  Káťa Laňková postoupila jako druhá do „A“ na 100 M (1:05,46). V atraktivní 100 PZ z prvního místa postoupil Pavel (58,64), Honza byl desátý (1:00,47) a Dan patnáctý (1:01,00), i Lída postupovala z 1.místa (1:05,63), Klára skončila 11. (1:10,13). V poslední individuální disciplíně na 200 Z postoupila do „B“ Káťa Apltauerová (2:31,28).
               Finálové odpoledne začal Honza na 100 P a v „B“ byl osmý (1:09,45), Natka i přes zlepšení na 1:13,60 skončila „bramborová“, Terka v „B“ pak sedmá (1:19,11). Na 200 VZ dohmátl Honza druhý a Pavel skončil i přes zlepšení pátý (1:51,63). Káťa na 100 M napodobila Natku a i přes dopolední zlepšení „vykopala další bramboru“ ( 1:04,61). Honza na 100 PZ vyhrál „B“ finále a čas 57,46 by mu stačil na třetí místo v „áčku“, Dan byl třetí v „B“ časem 59,53, v „áčku“ tak stupně „bral“ Pavel. Klára v „B“ skončila pátá (1:09,44) a na stejném místě pak doplavala Káťa na 200 Z (2:29,65).

Plavci SG

Další program našich plavců je plný – část odjíždí na soustředění SCM II. do Trutnova (7.-12.9.), Janeček, Čejka, Laňková a Štěpánková pak startují na pozvání pořadatele na VC Chomutova (18.-19.9.), Štěpánková pak odlétá na plánované soustředění na Kypr, poslední víkend v září se pak v Pardubicích uskuteční odložené finále Mistrovství ČR družstev, kam se probojovala obě naše družstva mužů a žen. Ale o tom až příště.