Utajená Barcelona a vítězné Brno

(článek zpracoval Michal Štěrba)

            Trochu jako z filmu „Jestliže je úterý, musíme být v Belgii“, si během právě uplynulého víkendu připadala Eňa Štěrbová. V sobotu odpoledne se spolu s reprezentačními kolegy Matějem Kozubkem a Vítem Ingeduldem zúčasnila Evropského poháru na 10 kilometrů v Barceloně, nočním letem se přesunula zpět do republiky a v neděli už hájila naše barvy v desetikilometrovém závodě Českého poháru v Brně.

            Sobotní EP v Barceloně byl pro řadu plaveckých federací, včetně českého týmu, generální zkouškou před mistrovstvím světa v Maďarsku a mistrovstvím Evropy juniorů v Marseille. Šedesátku dálkových plavců z devíti evropských zemí čekaly čtyři 2,5 kilometrové okruhy v barcelonském přístavu. Několik tisíc diváků na pěší promenádě, lemující start a cíl závodu, motivovalo především domácí španělské plavce k maximálnímu výkonu. Čelo závodu žen od prvních metrů však opanovaly italské tempařky. Vybaveny zásobou energetických gelů zastrkaných za plavkami, táhly při každém okruhu vedoucí skupinu závodnic daleko od krmícího mola, takže plavkyně, která by chtěla odbočit pro občerstvení, riskovala vypadnutí ze skupiny a ztrátu několika desítek metrů. Během celého závodu se tak vůbec neobčerstvovalo a řada žen dokončila desítku na pokraji dehydratace. Eňa se od úvodních temp držela ve vedoucí skupině kolem osmé až desáté pozice, při vjezdu do posledního kola se dokonce posunula do první pětky, na posledním kilometru jí sice energitický úplně „došlo“, přesto dohmátla na devátém místě, které je na „olympijské“ desetikilometrové trati jejím dosud nejlepším umístěním v evropské konkurenci. Podobně jako Eňa si vedli i další dva čeští zástupci na startu. Matěj Kozubek obsadil dvanácté místo Vít Ingeduld patnácté, když oba se rovněž dokázali udržet ve vedoucí skupině a na absolutní špici ztratili až v závěrečných stovkách metrů. Mezi muži vyhrál Maďar Kristof Rasovslky, nejrychlejší ženou byla Španělka Paula Ruiz Bravo.

             Nedělního Českého poháru na Brněnské přehradě se vedle Lenky Štěrbové zúčastnili další čtyři pardubičtí zástupci. Petr Matěna plaval 10 km, Renata Nováková, Petr Bareš a Zbyněk Melichar absolvovali 5 km (v době vzniku tohoto článku nebyla ještě výsledková listina k dispozici). Vítězi hlavního desetikilometrového závodu a tím i 43. ročníku Brněnského maratonu se stali mezi ženami Lenka Štěrbová a Matěj Kozubek, kteří tak v rozpětí necelých 24 hodin dokázali zvládnout dvě náročné soutěže.