Úspěšní zimní plavci

Slavkov - vítězný úsměv Soutěže otužilců pokračují s železnou pravidelností téměř každou sobotu. V letošním roce již mají za sebou 13 soutěží a přehouply se tak do druhé poloviny celého Českého poháru.

otužilci Páteří našeho klubu je čtveřice, kterou tvoří sestry Renata a Iveta Novákovy, Zuzka Miškovská a Jan Kosek. V průběžném pořadí v soutěži družstev i tak stále drží skvělé šesté místo. V soutěži jednotlivců je Honza ve své kategorii 60-69 let na 4.místě, Zuzka se vyšplhala už na třetí místo (50-59 let). Renata Nováková se v premiérovém startu mezi dospělými opět vrátila do čela soutěže žen, Iveta je zatím desátá.
Ještě se tedy vraťme k posledním závodům.
Memoriál Alfreda Nikodéma 2014
15979897957_38c74c81c2_nPo roce se opět sešli otužilci na Slovanském ostrově ke své nejstarší pořádané akci – Memoriálu Alfreda Nikodéma. A opět z toho byl rekord v počtu účastníků. Neopakoval se sice masivní nárůst z minulého roku, ale i tři plavci navíc stačili k tomu, aby se počítadlo aktivně se účastnících otužilců zastavilo až na hodnotě 290. Výjimečnost této zdaleka největší otužilecké akce v České republice potvrdil i fakt, že byla zařazena do projektu České unie sportu – Sportuj s námi – a hlavním partnerem akce se tak staly České dráhy.
15543325694_91bb505cb3_c Celkem 84 plavců se postavilo na start nejdelšího závodu na 750 metrů. Startovní pole jediné soutěžní tratě v rámci Memoriálu bylo plné velkých jmen. Vedle loňské vítězky, české reprezentantky v dálkovém plavání, Lenky Štěrbové (SCPA Pardubice) se poprvé ve Vltavě objevil i historicky nejlepší český dálkový plavec a v současnosti reprezentační trenér dálkového plavání Rostislav Vítek (Fides Brno). A právě souboj trenéra a jeho reprezentační svěřenkyně nejvíc bavil několik tisíc diváků, kteří se k Národnímu divadlu vypravili. Oba hlavní favorité závodu absolvovali dva okruhy, které trať 750 metrů tvořily, bok po boku, aby pak v cíli byla o dohmat dříve, v čase 9:18, obhájkyně vítězství Lenka Štěrbová. Na Rosťu Vítka tak zůstalo „pouze“ vítězství mezi muži. Za vítěznou dvojicí následovaly druhá a třetí žena závodu – Magda Okurková (Fides), Renata Nováková (SCPAP) – za nimi pak finišovali další medailisté mezi muži – Petr Tomášek (I.PKO Praha) a Roman Křupka (PK Zábřeh).
Již potřetí byla zařazena i vložená soutěž O pohár starosty MČ Prahy 1, která se vyhodnocuje podle součtu pořadí třech nejlepších plavců jednotlivých oddílů, a kterou tentokrát dorazil vyhlásit přímo starosta Ing. Oldřich Lomecký. Po dvou vítězstvích brněnského Fidesu se tentokrát radoval Sport Club Plaveckého areálu Pardubice (Lenka Štěrbová, Renata Nováková, Iveta Nováková), druhý skončil Fides Brno (Rostislav Vítek, Magda Okurková, Martin Homolka), třetí místo pak bral domácí I. plavecký klub otužilců Praha (Petr Tomášek, Jakub Valníček, Tomáš Pilát).
Po doplavání všech účastníků nejdelšího závodu se do Vltavy postupně vrhla více než dvoustovka dalších plavců, kteří absolvovali nesoutěžní tratě na 100 a 300 metrů. Byl mezi nimi i oblíbený herec Jiří Langmajer, čerstvý člen pořádajícího oddílu, který třísetmetrovou trať absolvoval společně se svým otcem Jiřím Langmajerem starším.

Následovala novoroční soutěž v Pardubicích (viz článek Otužilci na startu). Týden po plavání v Labi startovali naši plavciv Náchodě v řece Metuji a poslední start absolvovali na Plumlovské přehradě. Níže přikládám příspěvek od Zuzky Miškovské.
15979543649_001326e656_c V dalším kole Českého poháru v zimním plavání byli všichni tři zástupci našeho klubu úspěšní a v Plumlově po zdolání 750 metrové trati s teplotou vody 1,9°C získali mistrovský výkonnostní stupeň:
Renata Nováková soutěž s přehledem vyhrála, Honza Kosek na této těžké trati byl v čele svých vrstevníků a Zuzka Miškovská trať zdolala za 20 minut jako druhá ve své věkové kategorii. Na této trati mělo odvahu plavat jen 7 žen.
Tuto sobotu je čeká plavba v Chocni v řece Orlici a leden ukončí opět ve Vltavě na tradiční soutěži Bránické ledy.
Výsledky posledních závodů:
Memoriál Alfréda Nykodéma 2014
Náchod 2015
Plumlov 2015