Trojkoruna Lenky Štěrbové

Lenka Štěrbová

Lenka Štěrbová

Magická plavecká Trojkoruna, tedy zisk titulu mistra České republiky ve třech odlišných plaveckých sportech – v bazénovém, dálkovém i zimního plavání – je od soboty 13. února v držení Lenky Štěrbové.
Jednadvacetiletá česká reprezentantka za svoji sportovní kariéru vyhrála domácí dorostenecký šampionát v plavání na 800 a 1500 metrů, získala více než 20 mistrovských titulů v dálkovém plavání, z toho sedm v nejprestižnější seniorské kategorii. Pouť za legendární Trojkorunou završila prvenstvím na mistrovství ČR v zimním plavání v Brně-Bystrci, když trať 750 metrů ve třístupňové vodě řeky Svratky zdolala v novém ženském traťovém rekordu 8 minut a 36 sekund. Stala se tak první závodnicí české i československé historie, které se tento mimořádný výsledek podařil, mezi muži se stejnou všestranností pyšní jen brněnský olympionik Rostislav Vítek.
Nebyla to však jen Lenka Štěrbová, kdo v obávané Svratce při snad vůbec nejrespektovanější soutěži zimních plavců vybojoval pro pardubické barvy lesknoucí se kov nebo cenné body do soutěže jednotlivců i družstev. Loňská královna Renata Nováková přijela i tentokrát skvěle připravená, dosáhla času 9:19,9 min, téměř o minutu lepšího než vloni a s přehledem si doplavala pro stříbrnou medaili před vedoucí ženou Českého poháru Magdou Okurkovou z Fidesu Brno. Iveta Nováková (10:39,4), starší sestra Renaty, dokončila mistrovský závod na 750 metrů na pátém místě, těsně za Zuzanou Procházkovou z I.PKO Praha. Mimořádný výsledek plavců SC PA Pardubice dovršili stále se lepšící Zuzana Miškovská (17:29,2) a Jan Kosek (16:51,1). Oba dosáhli v kategorii masters obdivuhodných časů na 750 m a získali mistrovský otužilecký stupeň. Zdatně si vedli rovněž zástupci dalšího pardubického klubu Synthesia Pardubice. Michal Hrubeš s přehledem uplaval 750 m za 13:12,0 min, Alena Demlová (11:41,9) a Lubomír Kžížek (13:50,1) získali I. otužilecký stupeň za zdolání 500 metrů.
(příspěvek zpracoval Michal Štěrba)