Tři tituly domů

Po dlouhých 17 letech se v kanále v Račicích konaly o víkendu závody v dálkovém plavání. Již 31. Mezinárodní mistrovství ČR přilákalo na start 155 plavců z 20 oddílů. Teplota vody se pohybovala okolo 20°C, což bylo pro dálkové plavce ideální. V sobotu byl na pořadu závod štafet, kdy se závodilo na trati 4 x 2 km a na startu bylo 21 čtyřčlenných družstev. Titul vybojovali plavci Komety Brno „A“. Pardubičtí plavci štafety vynechali a soustředili se na nedělní mistrovskou dvaceti kilometrovou trať.
Račice 2014 V neděli se na start 20 km postavilo celkem 14 žen a 18 mužů. Původní startovní listina evidovala 41 jmen, což by byl rekord v počtu startujících v historii domácích šampionátů. V kategorii mužů se na startu neobjevili favorité Jan Pošmourný a Karel Baloun, obhájce loňského titulu. Během celého závodu tak spolu bojovala dvojice Matěj Kozubek (Bohemians) a Vít Ingeduld (Plavání České Budějovice). Matěj vystupňoval tempo v posledním, desátém 2,5 km okruhu a vybojoval svůj první seniorský titul a zároveň i titul v kategorii staršího dorostu časem 4:07:19,1. S odstupem sedmdesáti sekund doplaval druhý Vít Ingeduld (4:08:35,6), třetí skončil Ondřej Baumrt (Slavie Chomutov – 4:15:37,7). Výborně si vedli naši borci – Dan Čaban doplaval pátý a zároveň vybojoval stříbrnou medaili v kategorii mladšího dorostu za čas 4:32:45,4 (ke zlatu chybělo něco přes 5 minut), třetí pak doplaval Pepa Jurica a na krk si pověsil bronz za kategorii mladšího dorostu (4:43:52,8). Hned za ním doplaval Richard Kamas, který kdysi hájil i barvy pardubického klubu, tentokrát plaval za barvy Komety Brno a přesvědčivě vybojoval titul v kategorii masters „E“ (mj. mistr republiky na této trati v letech 1989, 1991 a 1992). Na 14.místě dokončil tuto náročnou trať i Aleš Rucký v čase 5:47:14,7 a získal bronz v kategorii masters „D“. Hned za ním dokončil v limitu Jiří Brus (Loko Trutnov) a stal se v 56 letech nejstarším českým plavcem, který proplaval cílem. Poslední pardubický plavec Jan Jarinkovič svoji pouť na 15 km ukončil, protože mu hrozilo, že limit nestihne.
Při neúčasti Silvy Rybářové, která v sobotu vyhrála závod světového poháru na jezeře Ohrid, byla hlavní favoritkou pardubická Lenka Štěrbová. Ta potvrdila roli favoritky a v čase 4:24:35,8 a vybojovala čtvrtý titul (2009, 2010, 2013) a vyrovnala se tak Yvettě Hlaváčové a svojí mamince Lence Horáčkové-Štěrbové. Na druhém místě doplavala po výborném výkonu její oddílová kolegyně Pavlína Kubátová, která vybojovala i titul v kategorii starších doroste-nek (4:43:27,3). Bramborová medaile zbyla na Renatu Novákovou, které k medaili chybělo deset minut, přesto zaslouží velkou pochvalu. Klobouk dolů i před Pavlou Avramovou, která uzavřela zlatou medailovou kolekci pro pardubické plavkyně a při své první dvacítce vybojovala titul v kategorii mladších dorostenek (4:57:09,6), když v posledním kole ujela své soupeřce v kategorii Petře Hauerové (Slavie Plzeň) o dvě minuty!
Na nemistrovských tratích dosáhl nejlepšího pardubického výsledku Petr Matěna, který doplaval třetí na trati 10 km (2:32:08,1), osmý doplaval Jan Knotek (3:09:53,2), ale skončil třetí v kategorii staršího dorostu. Na trati 3 km doplavala Iveta Nováková třetí (43:19,0), stej-né místo obsadil v kategorii starších žáků Josef Knotek (53:48,2).