Tituly na 5 a 10 km rozdány

(článek zpracoval Michal Štěrba)
Plzeň 10 km ženy Poprvé vyhrála Lenka Štěrbová ml. deset kilometrů na mistrovství republiky v roce 2009 ve věku 14 let a 11 měsíců a stala se nejmladší dálkovou plavkyní české historie, která získala titul v kategorii seniorek. V dalších sezónách následovala řada titulů na 5 a 20 kilometrů, zlato na olympijské vzdálenosti 10 km však stále unikalo. Až na víkendovém M-ČR v Plzni Lenka po skvěle takticky zvládnutém závodě a drtivém finiši s odstupem sedmi let opět vystoupila na nejvyšší stupeň v nejpopulárnější a nejvíce ceněné soutěži dálkových plavců. Pozadu nezůstali ani další pardubičtí reprezentanti a z 22 stupňů teplého Boleveckého rybníka vylovili sedm mistrovských medailí!
Pavla Avramová si odvezla stříbro z intervalového sobotního závodu starších dorostenek na 5 km, když v absolutním pořadí žen skončila sedmá, na nedělní desítce s hromadným startem vybojovala mezi staršími dorostenkami bronz a mezi ženami doplavala osmá. Míša Štěrbová už dříve splnila kvalifikační limit pro MEJ a MSJ, podle požadavků svazu ještě musela na M-ČR potvrdit výkonnost v závodě na 10 km. Podařilo se, v absolutním pořadí žen doplavala čtvrtá (druhá mezi staršími dorostenkami) za Lenkou Štěrbovou, Alenou Benešovou a Barborou Pickovou a je v návrhu nominace pro červencové MSJ v Holandsku i MEJ v září v Itálii! Josef Knotek potvrdil pověst člena rodiny nezdolných bojovníků a k sobotnímu bronzu z pětikilometrové tratě přidal v kategorii mladších dorostenců na nedělní desítce svoji první mistrovskou zlatou medaili. Vojko Štěrba s převahou vyhrál intervalový 5 km závod v kategorii mladších dorostenců, absolutně mezi muži doplaval osmý. Pavlína Nováková si dobře vedla na pětce, kde skončila osmá, dvojnásobná trať už byla vzhledem k tréninkovému výpadku trochu moc, ale Pája je bojovnice a i když se trápila, dokončila desátá. Renata Nováková, duchem už na přijímacích zkouškách na medicínu, spolehlivě vyplavala body za třinácté místo na 10 km. Petr Matěna exceloval na obou tratích v kategorii masters nad 50 let a v absolutním pořadí mužů (24. na 5 km a 14. na 10 km) potrápil řadu mladších soupeřů. Dan Čaban se stále hledá, absolutně desáté místo na 5 km a jedenácté na 10 km není špatné, má ale určitě na víc. Jan Knotek trénuje méně než vloni, teplá voda mu ale vyhovovala a bez problémů dokončil pětku i desítku. Petr Bareš startoval v rámci ČP v žákovských soutěžích, na 5 km byl čtvrtý a na 3 km devátý.