Štěrbová šestá na EP

Antália EP Veliký posun výkonnosti a především závodnické vyzrálosti ukázaly české naděje Lenka Štěrbová, Dominika Hovorková, Ján Kútnik a Vít Ingeduld při druhém kole EP v turecké Antalyi. Loňské vystoupení předčil nejen dnešní velmi dobrý výsledek – Štěrbová šestá, Hovorková dvanáctá, Kútnik sedmý, Ingedult osmý – především ale mnohem taktičtější počínání v závodním poli. Jasně se ukázalo, že účast na velkých závodech a střetávání se s kvalitní konkurencí je nejlepší cestou k dosažení skutečného mistrovství v plavání na otevřených vodách.

Oba závody, mužů i žen, proběhly podle očekávání v režii týmu Německa. Z našich tradičně lépe odstartoval Honza Kútnik, v úvodním sprintu k první obrátkové bóji byl dokonce úplně nejúspěšnější, záhy jej však převálcovala německá „mašina“. Víťa Ingeduld rozjížděl závod o něco pomaleji, ale jakmile nabral správné tempo, zařadil se k Honzovi do skupinky, která bojovala o čtvrté až desáté místo za vedoucí německou trojicí. Zjevně o pár stovek metrů kratší závod dokončil Honza Kútnik na sedmém místě v čase 45:48 min a Víťa Ingeduld jako osmý za 45:51 min, a co je v této chvíli ještě cennější, jako třetí starší junior, tedy mezi potenciálními soupeři pro MEJ.

V soutěži žen Eňa Štěrbová po startu zopakovala stejný kousek jako Honza a točila kolem první bójky na vedoucí pozici. Prakticky záhy po startu se vytvořily dvě velké skupiny. V té první, devítičlenná, se srovnala kompletní německá pětice, dále skvělá Ruska Goršková, šestnáctiletá Slovinka Perse, bronzová z loňského MEJ na 800 m, Kypřanka Panaydesová a také Eňa. Tahle devítka vydržela do poloviny závodu, pak Němky ve snaze oddělit Gorškovou vystupňovaly tempo a skupina se roztrhala. V posledním kole Ruska Elizaveta Goršková neuvěřitelně zrychlila a s náskokem dvaceti sekund si doplavala pro zlato. O další medaile finišovaly tři Němky se Slovinkou, v zápalu boje minuly cílový koridor, dvě německé plavkyně i Slovinka se ještě stihly vrátit, zatímco favorizovaná Svenja Zihsler podplavala šňůru s bójkami vyznačujícími koridor, což rozhodčí nemohli vyhodnotit jinak než diskvalifikací. Eňa měla krizi v zlomovém třetím kole, kdy se jí udělalo špatně z výfukových plynů doprovodných člunů, v závěru se ale opět koncentrovala a finišovala na šestém místě za 51:17 min. Mezi staršími dorostenkami Dominika skončila čtvrtá, Eňa pak dokonce první!
(použitý článek ze stránek www.plavani.info)