Sezóna zimních plavců je minulostí

Sezóna začala skoro jako každý rok v Punkevní jeskyni. Tohoto zahájení se plavci našeho oddílu neúčastnili. Dalším závodem v brněnském Slavkově začala svou sezónu mladší ze sester Renata Nováková. Čtvrtým závodem Českého poháru v zimním plavání vstoupila do sezóny další pardubická plavkyně Zuzana Miškovská. První menší testování přípravy na sezónu proběhlo na Plumlově, kde měla voda pod 8 °C (7,5 °C). Obě již zmíněné pardubické plavkyně to zvládly. Na další závod ČP se nám výrazně ochladilo (vždyť byl konec listopadu – bylo na čase) a voda klesla na Boleveckém rybníku na 3,5 °C. V Plzni s obtížnými podmínkami bojovala Zuzana Miškovská. O týden později se pokračovalo v Hradci Králové, kde se k dámám připojil i první muž Jan Kosek. V HK měla voda 4,8 °C, o 0,3°C chladnější byla v Chocni o týden později, zde si pro body doplavala Zuzka Miškovská.
V neděli plavala Renata ledovou míli. Při velmi obtížných podmínkách, kdy vítr dosahoval rychlosti 32 km/h a v nárazu přes 50km/h uplavala jako druhá žena České republiky (za brněnskou Magdou Okurkovou) a jako první žena Pardubic Ledovou míli za 24:54,0. Následující týden v sobotu se plavalo opět v HK, tentokrát mimo ČP. Závod byl v rámci IISA na 1km a kromě Renaty, která byla třetí, se zde objevila i Lenka Štěrbová, která tento závod v ženách vyhrála. Někteří odvážlivci se vydali hned na cestu do Vídně, kde probíhaly závody následující den a opět v rámci IISA. Byla zde menší skupinka českého plavání a mezi nimi i Renata Nováková, která skončila stejně jako v HK za Argentinkou Viktoriou Mori na druhém místě.
Na druhý svátek vánoční se každoročně schází plavci v Praze u Národního divadla, aby si zaplavali ve Vltavě. V Praze začala svou sezónu starší sestra Renaty Iveta. Přijeli si také zaplavat Aleš Rucký (300 m), Lenka Štěrbová (750 m) a její bratr Vojislav (100 m). Součástí tohoto závodu byla i soutěž o Pohár starosty Prahy 1 pro tříčlenné družstvo, které v absolutním pořadí hlavního závodu na 750 metrů docílí nejnižšího součtu umístění. Stejně jako v loňském roce vyhrála tento pohár štafeta našeho klubu ve složení Lenka Štěrbová, Renata a Iveta Novákovy. Zvítězili o 1 bod před oddílem Fidesu Brno. Za čtrnáct dní v sobotu se plavalo „doma“ v Pardubicích. Do řeky Labe se ponořilo 7 pardubických plavců Zuzana Miškovská a Lenka Štěrbová (750 m), Jan Kosek, Radek Sedlák a Michal Štěrba (250 m), Aleš Rucký a Vojislav Štěrba (100 m).
V době závodů v Pardubicích se už od pátku plavalo v německém Burghausenu v rámci IISA. V neděli se plavalo v Burghausen v rámci IISA opět 1km. Mezi čtyřčlennou skupinkou českých plavců nechyběla ani tentokrát Renata. A opět stříbro.
Další kolo ČP pokračovalo v Náchodě, kde se musel vyřezávat „ledový bazének“. V Náchodě byla naše otužilecká čtyřka – Zuzka, Jan, Renata i Iveta. V dalším kole v Katowicích naše barvy chyběly. Do Chocně si přijeli zaplavat opět Zuzka s Janem. Další týden se plavalo v Praze na Braníku. Zde plavala Zuzka s Janem kilometrovou trať a Iveta s Lenkou 750 m. Nemůže chybět ani Mistrovství ČR, které se odehrálo o týden později v Brně na řece Svratce. V červenobílých barvách zde plavali sestry Novákovy, Jan Kosek, Zuzana Miškovská a Lenka Štěrbová. Lenka trať na 750m vyhrála, Renata skončila druhá a Iveta pátá. Zuzka s Honzou obětovali své mistrovské tratě (500m) a plavali trať nejdelší – 750m. Další týden pokračovala soutěž ČP v Sázavě. Na první ročník si přišli zaplavat Zuzana, Iveta a Jan. Všichni tři plavali trať 750m ve vodě 3,7 °C. Jan se Zuzkou pokračovali i na další kolo ČP do Olomouce, kde se k nim připojila Renata. Řeka byla rychle tekoucí, a i když měla 3 °C, tak všichni zaplavali trať 750 m ve velmi dobrém čase. Na řadu přišlo i druhé MČR tentokrát v prsařském způsobu. Plavalo se v Praze na Podolí. Tento závod již neabsolvovala Zuzana, kvůli zdravotním problémům. Iveta se ukázala jako dobrá prsařka a na trati 750 m skončila 3. Její mladší sestra Renata doplavala šestá na stejné trati. Jan plaval 500 m a vyhrál souboj s Pavlem Kouřilem (FiBr) o stříbrnou medaili. MČR v Brně a MČR v Praze bylo součástí duatlonu, kde se časy z obou závodů sčítaly. Díky dobrému výkonu na Svratce udržela Renata druhou pozici před svou sestrou Ivetou, která skončila v duatlonu třetí. A jdeme pomalu do finiše. Na Slovensko nás odjela reprezentovat pouze Iveta, která si přijela pro body za první místo na trati 750 m. Po Slovensku další týden následovala Opava. Tam přijely sestry Novákovy. Renata v ženské kategorii zvítězila na trati 1 km, kde ji porazil jen český reprezentant Rostislav Vítek (FiBr). Iveta ovládla trať na 750m, kde nechala za sebou všechny muže. Na dvě poslední kola do Nové Paky a Záříčí jela pouze Iveta. Na obou závodech plavala 750m a v obou nepustila nikoho před sebe.
A protože bylo Záříčí závěrečné kolo ČP v zimním plavání hodilo by se zhodnotit, jak jsme vůbec dopadli:
Renata Nováková skončila na 2. místě v kategorii žen. Putovní pohár předala, v loňském roce druhé, nyní vítězce a velmi dobré plavkyni Magdě Okurkové (FiBr).
Iveta Nováková skončila na 5. místě v kategorii žen a oproti loňskému roku si polepšila o 4 místa.
Zuzana Miškovská skončila 7. ve své kategorii. Bohužel kvůli zdravotním potížím její sezóna skončila dříve, než jsme čekali.
Jan Kosek měl také sezónu plnou obtíží se zdravím. Skončil na 12. místě v kategorii.
Lenka Štěrbová skončila na 9. místě v kategorii žen.
Náš klub skončil stejně jako loni na 7. místě.
Nesmíme zapomenout ani na ostatní plavce, kteří do oddílu přinesli body, i když někteří třeba jen jedním závodem : Aleš Rucký, Radek Sedlák, Michaela Vojko Štěrbovi.
(příspěvek zpracovala Renata Nováková)