Rozhovor s Lýdií Štěpánkovou před MEJ 2019

V termínu od 27. května do 7. června 2019 probíhá v tureckém sportovním rezortu Gloria v Beleku soustředění české seniorské a juniorské reprezentace. Na této akci nechybějí ani tři pardubičtí plavci, kteří již mají splněné limity na červencové MEJ v Tatarstánu a na srpnové MSJ v Maďarsku, jmenovitě Lýdie Štěpánková, Jan Čejka a Kateřina Laňková. A právě s prvně jmenovanou vám dnes přinášíme přímo z dění v Turecku krátký rozhovor 🙂

Ahoj Lýdo, právě se nacházíš na reprezentačním soustředění před vrcholem tvé letní sezóny (MEJ, MSJ) v tureckém Beleku. Jak se ti tu líbí?

(smích) V tomto tréninkovém rezortu se mi moc líbí, máme tu ideální tréninkové podmínky pro naši plaveckou přípravu, navíc jsem zařazena do prsařské skupiny, takže mi vyhovují i tréninky.

Popiš nám stručně, jak se ti dařilo během jarní sezóny. Plavala jsi podle svých představ?

První dva závody zkraje sezóny se mi povedly, se svými výkony jsem byla spokojená, ale ke konci jarní sezóny mě limitovala v tréninku škola a lehčí zdravotní problémy. Jsem spokojená především s tím, že jsem hned na začátku jara splnila limit na MEJ a MSJ a že se teď již mohu plně soustředit na to, co v Kazani a v Budapešti zaplavu.

Máš splněný limit na MEJ v Kazani a B-limit na MSJ v Budapešti. Čeho bys na těchto dvou šampionátech ráda dosáhla?

Pro mě je přednější MEJ, kde bych se chtěla dostat minimálně do semifinále a být v TOP desítce. A v srpnu v Budapešti potom uvidíme, na co mi ještě zbydou síly (smích).

Máš nějaký oblíbený tréninkový motiv, který tě posouvá v tvých výkonech dopředu?

Ráda jako sprinterka plavu především rychlé krátké úseky, kromě toho mám ráda plavání na gumě. Také potřebuji plavat sculling, abych cítila lépe vodu.

Máš před svým důležitým závodem (startem) nějaký zažitý rituál?

Ráda poslouchám před startem své oblíbené písničky, které mě nabudí. A na odbourávání předzávodního stresu si ráda povídám s kamarády, abych přišla na jiné myšlenky.

Máš nějaký plavecký či jiný sportovní vzor?

Vzor jako takový vyloženě nemám, ale příklad si beru z Martiny Moravčíkové, se kterou se znám osobně a mám ji hodně ráda.

Kterého sportovního úspěchu ve své dosavadní kariéře si nejvíce vážíš?

Umístění na Evropském olympijském festivalu mládeže v maďarském Györu, kde jsem na 100 prsa doplavala pátá. Dále si vážím svého loňského úspěchu na Mistrovství Evropy juniorů v Helsinkách, kde jsem plavala semifinále na 50 a 100 prsa a v obou těchto disciplínách se mi povedlo vylepšit český juniorský rekord.