Podzimní rožeň na Macháči

příspěvek Aleše Ruckého
Start na 5 km V sobotu 6.9.2014 proběhlo poslední kolo Českého poháru a Pardubického Plaveckého Poháru na otevřené vodě u obce Stéblová na písnících Gigant a Macháč. Krásné počasí přilákalo na start tratí 5 km, 3 km, 1 km, 500 m a 100 m rekordních 174 účastníků. Možná i počasí, ale především skvělá sportovní atmosféra vykouzlila na většině tváří úsměv, což byla největší odměna nám pořadatelům. Nejprve se plavala nejdelší trať 5 km na písníku Gigant na okruhu 830 m. Bohužel voda v písníku za posledních 14 dnů klesla a na hladinu se dostaly řasy, které znepříjemňovaly plavcům život. Trať byla sice vytyčena mimo tyto řasy, ale pokud se někdo uhnul z kurzu na další bójku, mohl tyto řasy proplavávat a rozhodně to nebyl příjemný zážitek. Nicméně rozhodnutí, zda závod zrušit a 5 km neplavat nebo zkusit plavat, ukázal, že rozhodnutí o plavání bylo správné a většina závodníků si ve 20°C křišťálové vodě závod užila.
Druhou distancí byl závod na 1 km, který se plaval už na písníku Macháč u Letní restaurace. Zde už žádný problém s kvalitou vody nebyl a všichni závodníci si mohli užívat jen závodění. Na 3 km trati nastoupili všichni závodníci na 9 kol, jen jedna závodnice si to prodloužila na deset. Předposledním závodem byla „pětistovka“ a posledním 100 m, které startovaly téměř najednou. Na tyto vzdálenosti nastoupili naše nejmenší naděje, které budou jednou reprezentovat kluby nebo i naší republiku na delších tratích.
Kýta za prémii Každý závodník obdržel domácí klobásu s křenem a hořčicí, k pití limonádu, kofolu nebo pivo. Vyhlášeny byly nejpočetnější družstva v pořadí SCPAP Pardubice, Bohemians Praha, PK Hradec Králové. Všichni vyhlášení obdrželi pro každého z týmu 1 kuřete s přílohou. Dále byla vypsána sprinterská prémie pro nejrychlejšího muže a ženu v závodě na 5 km v prvním okruhu. Neuvěřitelný boj o tuto cenu svedli muži, když do cíle prvního kola sprintovalo 5 plavců hlava na hlavě. Nakonec vyhrál Ondřej Baumrt, v ženách si s přehledem prémii vyplavala Lenka “Eňa“ Šťerbová.
Vyhlášení družstev Po skončení všech závodů nastal čas na vyhlášení vítězů Pardubického Plaveckého Poháru a všech žákovských kategorií Českého poháru. Všichni vyhlášení obdrželi krásné poháry, které budou zdobit jejich sbírky, snad na čestném místě. Vše, co jsme během závodů dělali, bylo směřováno ke spokojenosti závodníků a v některých případech se nám to vymstilo. První změna byla možnost přihlášení se na závod ještě půl hodiny před startem, ale bylo několik jednotlivců, kteří to nestihli, přesto jsme je do závodů pustili a tím nám vznikly problémy s vyhodnocením. Druhá změna, která nepřidala, byla splněná prosba delegáta na umístění bóje před proplavávající bránu na 5 km trati. V prvním kole cíloví rozhodčí neviděli, kdo proplaval a tím jsme museli mezičasy doplňovat z dalších kol, což opět zpomalilo vyhodnocení. Nakonec díky hlavnímu rozhodčímu Michalu Moravcovi a Petru Hubalovi se podařilo vydat výsledky ČP. Za snad drobné problémy a malý časový posun se omlouváme a doufáme, že nezkazil Váš dojem z těchto závodů, tak jako nám. Jsme nabití energií a děkujeme všem za krásnou atmosféru.

Vysledky